Stvořilo pasivní investování největší bublinu všech dob?
|

Stvořilo pasivní investování největší bublinu všech dob?

Pasivní investování je fenoménem dnešní doby. Řada odborníků ale varuje, že trhy dostává na okraj hluboké propasti.

ETF Investiční fondy Investování Investiční bubliny Rizika

Podle agentury Bloomberg letos jen v případě burzovně obchodovaných fondů společnosti Vanguard dosahoval v prvním čtvrtletí čistý denní příliv peněz dvou miliard dolarů. A Bernstein Research předpovídá, že už začátkem příštího roku bude polovina všech investičních prostředků ve Spojených státech alokována v pasivních fondech.

Chybějící tržní síto

Řada analytiků však před pasivním investováním varuje. Rekordně nízká volatilita a růst valuací téměř všech akcií bez ohledu na fundamenty firem jsou podle nich jen špičkou ledovce. Steven Bregman, spoluzakladatel investiční a poradenské firmy Horizon Kinetics, dokonce tvrdí, že pasivní investování vytvořilo největší bublinu v historii.

A možná není daleko od pravdy. Stačí se podívat na akcie ropného obra ExxonMobil. Od roku 2013 spadly ceny ropy na polovinu, tržby firmy klesly o 46 %, zisk dokonce o 75 %. Co se během té doby stalo s akciemi ExxonMobil? Nic hrozného, od začátku roku 2013 zlevnily o zhruba pět procent. Přičteme-li k ceně vyplacené dividendy, investoři dokonce více než osm procent vydělali.

Kritici pasivního investování této strategii vyčítají hlavně to, že peníze do jednotlivých titulů zastoupených v jistém benchmarku míří proporčně, tedy bez ohledu na fundamenty nebo ukazatele technické analýzy. Z jejich pohledu tedy peníze přitékající do pasivních fondů ženou vzhůru všechny tituly bez ohledu na jejich potenciál.

Robot jako budoucnost?

"Velkým rizikem může být strojové učení. Je totiž otázkou, co se stane, až algoritmy otočí a místo nakupování začnou z nějakého důvodu prodávat," upozorňuje Wolf Richter z webu Wolf Street. Takový scénář přitom může nastat kdykoli. Stačí, aby se na trzích zvýšila nervozita a investoři začali peníze z akcií rychle stahovat.

Noah Smith z Bloomberg View navrch varuje před likviditní krizí. "Likvidita na trhu s ETF může při propadu cen akcií rychle vyschnout. Pokud by přišel prudký propad cen, snažili by se investoři odhalit, které burzovně obchodované fondy jsou kvalitní, a které jsou naproti tomu jen nablýskanou hromadou odpadků. V takovém případě by likviditní krize byla velice pravděpodobná," zdůrazňuje Smith.

Zdroj: What I Learned This Week