Vztahy USA a Číny: Dva sektory, v nichž manažery firem (zatím) nejvíce bolí hlava
|

Vztahy USA a Číny: Dva sektory, v nichž manažery firem (zatím) nejvíce bolí hlava

Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje a většina racionálních komentátorů se shoduje, že celní přestřelky dvou největších světových ekonomik prakticky nemohou mít vítěze. Přesto se najdou firmy (pro jejich relativnější transparentnost zůstaneme v Americe), které by z ukončení sporů měly mít největší radost. A možná překvapivě nejde o Boeing a Caterpillar, v této souvislosti často zmiňované.

Americké akcie Ekonomické a politické hrozby Americká ekonomika Čína Polovodiče Maloobchod

Investiční banka Goldman Sachs na základě hospodářských čísel firem z indexu Russell 1000 za rok 2018 ukázala na ty společnosti, které mají největší expozici vůči Číně. Zjistili, že nejvýraznější zastoupení v seznamu takto definovaných firem mají výrobci čipů, například Intel, NVIDIA, Micron Technology nebo Qualcomm.

Druhou skupinou firem, pro něž jsou vztahy USA a Číny podstatné, jsou ty, které jsou (také) velice citlivé na cla. Banka UBS připomněla, že firmy s velkým podílem zboží zatíženého cly čelí výraznému riziku zdražování produktů, jež dovážejí a následně prodávají. Na případné zvyšování cen by totiž zákazníci nemuseli reagovat zrovna vstřícně.

Zdroj: CNBC, Goldman Sachs, UBS