Zlato v roce 2048 aneb Jak se během příštích 30 let změní trh se žlutým kovem
|

Zlato v roce 2048 aneb Jak se během příštích 30 let změní trh se žlutým kovem

Třicet let je na finančních trzích věčnost a předpovídat vývoj v takto dlouhém období je snad ještě horší než věštit z křišťálové koule. Světová rada pro zlato se přesto pokusila nastínit základní obrysy předpokládaného vývoje na trhu se zlatem během příštích tří dekád.

Komodity Vzácné kovy Zlato Investiční alternativy Bezpečné investice

Investiční zlato: Regulace vs. fintech

Investice do zlata se před třiceti lety omezovaly na zlaté slitky a mince. Dnes je nabídka investičních možností mnohem zajímavější, oblíbené jsou mezi investory zejména burzovně obchodované fondy (ETF), jejichž výhodou je kombinace nízkých transakčních poplatků a vysoké likvidity.

V příštích třiceti letech podle Světové rady pro zlato popularita ETF dále poroste, vyloučit ale nelze ani to, že fintech společnosti přijdou s novými instrumenty, kterým dají investoři přednost. Využita by mohla být mimo jiné technologie blockchain.

Zvyšovat by se měla poptávka po investičním zlatě v Číně, která by měla vystřídat Spojené státy na pozici největší světové ekonomiky. Pozitivně by na poptávku po investičním kovu měl působit především růst čínské střední třídy. Solidně by se mělo dařit i indické ekonomice, a Indie by tak měla na trhu s investičním zlatem jít ve stopách Číny.

Velkým tématem by měla být regulace obchodování s investičním kovem, Světová rada pro zlato nicméně nečeká zásadní negativní dopady tohoto vývoje. Případné negativní vlivy přísnější regulace podle ní budou více než vyváženy růstem transparentního obchodování s kovem na burzách na úkor mimoburzovních (OTC) obchodů.

Zlaté šperky: Demografie vs. růst bohatství

Trh se šperky budou ovlivňovat stárnutí světové populace a nástup mladší generace s jinými nákupními zvyky. Světová rada pro zlato upozorňuje, že mladší generace tolik nelpí na fyzickém vlastnictví, na druhou stranu ale věří, že efekty růstu světové populace nakonec převáží, a zájem o šperky se tak celkově bude dále mírně zvyšovat.

V Číně by měla klesnout poptávka po klasických špercích z 24karátového zlata, naopak by se měl zvýšit zájem o 18karátové a 22karátové šperky.

Technologie: Elektronika vs. zubní zlato

Také poptávka po zlatě v technologickém sektoru by podle Světové rady pro zlato měla zůstat silná. Růst světové střední třídy a další rozšiřování technologií by měly působit jako katalyzátor poptávky po kovu ze strany výrobců elektroniky. Velký potenciál představují i zdravotnické přístroje, naopak poptávka po zubním zlatě by měla dále klesat a za tři dekády by měla být prakticky nulová.

Těžba: Tlak na ekologizaci dolů

Z hlediska těžby kovu vnímá rada jako velkou výzvu tlak na ekologizaci produkce. Nových nalezišť ubývá a ta, která se nacházejí na rozvíjejících se a okrajových trzích, jsou v řadě případů znevýhodňována politickými riziky. Klíčový bude vývoj nákladů na těžbu, které se budou odvíjet právě i od požadavků států na ekologičnost produkce kovu.

Zdroj: World Gold Council