Zlatá konstanta se vrací k normálu. Co vypovídá o cenách žlutého kovu a ropy?
|

Zlatá konstanta se vrací k normálu. Co vypovídá o cenách žlutého kovu a ropy?

Poměr cen zlata a ropy se celá desetiletí vyznačoval minimální volatilitou. Unce zlata se prodávala za zhruba 15násobek ceny barelu ropy. Změna přišla v roce 2014, kdy prudce klesly ceny černého zlata.

Komodity Vzácné kovy Energetika Ropa Zlato Americký dolar Americká ekonomika

Když se v roce 2014 ceny ropy propadly k 45 dolarům za barel, vyskočil poměr ceny unce zlata k ceně barelu ropy k 30. Zlato v té době stálo asi 1 350 dolarů za trojskou unci. Nyní se ale poměr vrací do vyjetých kolejí - cena zlata se pohybuje kolem 1 300 dolarů za unci, zatímco barel ropy se prodává za zhruba 75 dolarů.

Profesor Roy Jastram z Kalifornské univerzity v Berkeley hovořil v 70. letech o poměru ceny zlata a ropy jako o "zlaté konstantě". Vysvětloval, že zlato je takzvanou finální měnou - aktivem, které investoři nakupují, když ztrácejí důvěru ve fiat měny. Hlavní fiat měnou je přitom dolar, což znamená, že vývoj ceny zlata odráží vývoj důvěry investorů v americkou měnu.

Ropa je naproti tomu základní surovinou pro výrobu pohonných hmot, přičemž vývoj poptávky po pohonných hmotách je navázán na aktuální a očekávaný vývoj ekonomiky. A jelikož americká ekonomika dominuje, lze poptávku po ropě vnímat jako proxy amerického hospodářství, respektive amerického dolaru.

Brian Domitrovic ze Sam Houston State University vysvětluje výrazný nárůst poměru cen zlata a ropy z roku 2014 růstem objemu těžby z břidlic, nyní se ale podle něj ukazuje, že šlo pouze o dočasný efekt.

Ceny ropy kolem 75 dolarů za barel se nyní podle Domitrovice zdají být mírně nadsazené, stejně tak cena zlata je podle něj ale vzhledem k výhledu vývoje amerického hospodářství a dolaru mírně výše. V příštích měsících tak lze podle Domitrovice zřejmě čekat mírnou korekci cen obou komodit.

Zdroj: Forbes