Zpětné odkupy: Firmy vyhazují z oken biliony dolarů
|

Zpětné odkupy: Firmy vyhazují z oken biliony dolarů

Americké společnosti od roku 2003 na zpětné odkupy svých akcií vydaly více než sedm bilionů dolarů. Podle některých úplně zbytečně.

Zpětné odkupy akcií Akciový trh Americké akcie

Začátek buybackového šílenství je potřeba hledat v roce 1982, kdy americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v čele s tehdejším šéfem Johnem Shadem stanovila, že zpětné odkupy akcií nejsou nezákonnou manipulací s akciemi. Americký advokát a autor publikace The Seventeen Solutions: Bold Ideas for Our American Future Ralph Nader vysvětluje, že motivace ke zpětným odkupům akcií byla v počátcích velice jednoduchá. "Platy šéfů velkých korporací byly navázané na ceny akcií. Nešlo tak o to, aby stoupla ziskovost společností v přepočtu na jednu akcii, cílem bylo zvýšit odměny managementu," říká.

Člověk se musí ptát, zda nebylo možné biliony dolarů utracené za zpětné odkupy akcií použít efektivněji. Na výzkum a vývoj, zefektivnění výroby, zvyšování mezd zaměstnanců nebo třeba výplaty dividend.

Profesor ekonomie na University of Massachusetts William Lazonick v roce 2013 v článku Profits Without Prosperity upozornil, že šéfové velkých firem berou 300-500krát více než řadoví zaměstnanci, zatímco v roce 1978 měli na výplatní pásce "jen" asi 30krát více.

USA - zpětné odkupy akcií (1999-2Q2017)

Další experti navíc upozorňují, že společnosti, které na odkupy svých akcií dlouhodobě vynakládají velké objemy peněz, čelí poklesu své hodnoty na burze. Jako příklad uvádějí podniky, jako jsou IBM nebo General Electric. Naproti tomu firmy jako Facebook, Amazon, Berkshire Hathaway nebo Xcel Energy, které na trhu v rámci zpětných odkupů dosud získaly akcie v hodnotě maximálně 2 % své tržní kapitalizace, patří mezi nejvýkonnější americké tituly.

Richard Parsons, bývalý vedoucí pracovník finanční skupiny Citigroup, v této souvislosti také upozorňuje, že společnosti zpětné odkupy nezřídka financují dluhem. "Jakmile přijde korekce na akciových trzích, zpomalí růst ekonomiky a sníží se ziskovost podniků, mohou se tyto společnosti dostat do problémů a mít potíže se splácením půjček, které si vzaly kvůli zpětným odkupům," vysvětluje. I proto někteří říkají, že zpětné odkupy jsou sebevraždou, která neprospívá nikomu jinému než spekulantům a managementu.

USA - hrubé zisky firem bez započtení zpětných odkupů vs. rozdíl mezi zisky bez započtení a se započtením zpětných odkupů

Zdroj: Evonomics