10 akciových titulů pro druhé kolo koronavirové pandemie
|

10 akciových titulů pro druhé kolo koronavirové pandemie

První vlna pandemie nemoci covid-19 spojená s restriktivními opatřeními vlád přinesla na trhy extrémní volatilitu a paniku. Díky podpoře ekonomiky od centrálních bank a vlád se však nálada na trzích velice rychle zlepšila. Druhá vlna pandemie není vůbec vyloučena (někdo o ní hovoří již nyní) a firmy, které se novým podmínkám přizpůsobí nejlépe, z ní mohou těžit dlouhodobě.

Americké akcie Koronavirus Investiční tipy Akciové tipy

Pandemie změnila fungování ekonomiky v tom smyslu, že některá odvětví, jako jsou kultura, pohostinství a další, prakticky zrušila (snad dočasně), ale pro jiná je příležitostí. Jednou z oblastí, na které bude mít pravděpodobně dlouhodobý vliv (již nyní se hovoří o novém normálu), je pracovní trh a možnosti práce z domova.

Mnoho lidí chápe možnost práce z domova jako výhodu, nemusí se ale radovat dlouho. Pokud se stane práce z domova novým normálem, nebude to trvat dlouho a firmy budou zaměstnance hledat jinde než na domácích trzích, kde mohou být drazí.

Je možná ještě brzy hovořit o outsourcingu práce z domova ve velkém, ale není od věci se porozhlédnout po firmách, které z přesunu práce domů mohou těžit.

1. E*Trade Financial

Typický příklad firmy, která by za normálních okolností pro investory nebyla až tak zajímavá. V novém normálu investoři v mnohem větší míře investují prostřednictvím elektronických platforem z domova, snaží se využít propadů na trzích a celkově projevují (i ti mladší, kteří donedávna tolik neinvestovali) větší zájem o investování a dění na trzích. To může být pro firmy jako E*Trade velice příznivé. I proto akcie společnosti, která příjemně překvapila svými údaji za druhé čtvrtletí, od konce března mohutně posilují.

zdroj: Google Finance

2. Upwork

Když se řekne pandemie a práce z domova, mnoho lidí napadne aplikace Zoom. Při změně pracovního trhu ale může velkou roli hrát sociální síť Upwork, která spojuje podniky hledající pomoc s konkrétními projekty se specializovanými nezávislými dodavateli. Jde o nový způsob hledání pracovní síly, při němž firmy dostávají nabídky od freelancerů a vybírají si na základě různých kritérií včetně hodinové sazby, zkušeností, vzdělání a podobně. Koronavirus urychlil nástup takzvané gig economy, v níž tradiční firmy ztratí loajální zaměstnance. O to více budou muset investovat do hledání těch nových, což může být voda na mlýn pro firmy jako Upwork.

zdroj: Google Finance

3. Intuit

Daně jsou nuda, ale do seznamu akciových tipů se vejít mohou. S rozvojem práce doma rychle poroste potřeba daňového softwaru. Pro mnoho lidí, kteří s tím nemají zkušenosti a budou muset řešit své daně, půjde o nepříjemnou zkušenost (často horší, než je samotné placení peněz státu). Pro výrobce daňového softwaru jde o skvělou příležitost, jak rozšířit klientské portfolio.

zdroj: Google Finance

4. Clorox

Politici se snaží otevírat ekonomiku (téměř) za každou cenu, lidi ale zajímá opětovné šíření nákazy. Výrobce dezinfekčních prostředků Clorox je již od února hodně žhavým zbožím. Poté, co se epidemiologická situace v květnu ustálila, sice její akcie zastavily růst, ale druhá vlna je pro Clorox vodou na mlýn.

zdroj: Google Finance

3 dividendové akcie, na které byste v portfoliu měli pamatovat
Základem dlouhodobé investiční strategie by vždy měly být akcie. A nejen kvůli předpokladu růstu jejich tržních cen, důležitou roli hrají v portfoliu i dividendy. Zde jsou tři dividendové akcie, které na první pohled mohou v kontextu současné situace vypadat neatraktivně, ale investorům stále mají co nabídnout.

5. Tesla

Extrémně "provařená" akcie, která ale do prostředí nového normálu výborně zapadá. Koronavirus ukázal, že tradiční paliva mohou být v době krizí až příliš "třaskavá", protože mohou mimo jiné vyvolávat cenové války. Ceny ropy se tak stávají více závislými na geopolitické situaci. Tesla z toho v posledních měsících dokáže dokonale těžit.

zdroj: Google Finance

6. K12

Nejen práce z domova, ale i učení z domova se může stát novým normálem. V USA tyto tendence kromě pandemie podporuje i rostoucí násilí na školách a jistý celkový morální úpadek a apatie mladých lidí. Firma K12 měla již před pandemií vytvořenou kompletní on-line infrastrukturu zaměřenou na komplexní vzdělávání doma. To vše stojí za tím, že akcie společnosti letos masivně zpevňují. Po případné korekci tedy může jít o zajímavý titul.

zdroj: Google Finance

7. Universal Technical Institute

Další firma zaměřená na vzdělávání a školení, tentokrát ale v oblasti manuálních dovedností. Z webu společnosti je jasné, že manuální zručnost stále není na škodu. Po lidech, jako jsou elektrikáři, montéři, opraváři výtahů nebo technici větrných turbín, je stále velká poptávka. Většina mileniálů nedokáže ani vyměnit kolo u auta, po zručných lidech tedy bude sháňka.

zdroj: Google Finance

8. Chegg

Americká akademická sféra se stala něčím, co neslouží ani studentům, ani univerzitám, protože je zkrátka příliš zahuštěná. Návrat takzvaných modrých límečků je za dveřmi, obroda manuální práce ovšem nepřijde ze dne na den, a tak firma, která pomáhá studentům dostat se ke studijním materiálům za rozumné ceny, má stále potenciál. Domácí vzdělávání je navíc stále aktuálnějším tématem.

zdroj: Google Finance

S (americkými) akciemi opatrně, zní z Goldman Sachs
Akciový trh může být v současnosti "uvězněn" v širokém pásmu s jen malou možností výraznějšího zhodnocení. Tržní prostředí se navíc nadále bude vyznačovat vyšší volatilitou, varuje Christian Mueller-Glissmann, šéf alokace aktiv v Goldman Sachs.

9. Sturm Ruger

Od vzdělávání ke zbraním. Situace, kdy se protesty proti rasismu v některých oblastech posunuly do fáze protestů proti policii obecně, je potřeba některých lidí koupit si zbraň celkem pochopitelná. Před pandemií šlo vzhledem k situaci v USA spíše o kontroverzní titul, v posledních týdnech šlo naopak o jednu z nejžádanějších akcií.

zdroj: Google Finance

10. Arlo Technologies

Jediný titul v seznamu, který od začátku roku poměrně výrazně ztrácí. Výrobce bezpečnostních kamer ale může mít lepší budoucnost, než se nyní zdá. Platí u něj to samé co v případě Sturm Ruger, bezpečnost je žhavé žhavé téma. Ne každý (Američan) chce vlastnit zbraň, a tak se chce zabezpečit jinak. Kamery přitom často fungují jako odstrašující prostředek.

zdroj: Google Finance

Zdroj: InvestorPlace.com