Portfoliomanažeři fondů se připravují na výprodeje
|

Portfoliomanažeři fondů se připravují na výprodeje

Investoři se radují. Recese končí, analytikové zvyšují své odhady hospodářských výsledků firem a americký akciový index Standard & Poor's 500 vzrostl od března o skoro 60% a Dow Jones včera zlomil 10000 bodů. Čeho se tedy přední manažeři fondů tak bojí?

Rally, která se na trhu v posledních měsících dostavila, podle nich zašla příliš daleko a měla by být nyní vystřídána výprodeji.

JOHN HUSSMAN

prezident Hussman Investment Trust

Za první čtvrtletí roku 2009, kdy S&P 500 spadl o 12,7%, zvýšil John Hussman hodnotu portfolia společnosti Hussman Strategic Growth Fund o 7%. To nebyl výsledek skvělého výběru akciových titulů, ale zajištění portfolia opčními kontrakty.

Opce

poskytují držiteli opce (kupujícímu) právo, ale nikoli povinnost v daném okamžiku, za předem stanovenou cenu bud koupit(call) nebo prodat (put) předmět budoucího obchodu např. akcie, burzovní index, komodity

Hussman prodává call opce a nakupuje put opce na americké akciové indexy S&P 500, Russell 2000 a Nasdaq 100. Tak jako na začátku roku 2009, zahedguje(zajišťuje) celkovou dolarovou hodnotu svého portfolia.

Výsledně vydělá nebo prodělá rozdíl mezi zisky z akcií a ze zajištění. Když tedy jeho akcie od ledna do března vzrostly o pouhých 1,45%, celkově byl jeho fond v 7% zisku díky poklesu trhu o 11%.

V březnu nakoupil call opce a spekuloval na růst trhů. V září je ale prodal s tím, že je trh překoupený. Akcie teď nejsou levné a nízký objem ukazuje na to, že spoustu investorů raději stojí stranou a vyčkávají. Ekonomika na tom přitom ještě není dobře a rally by tedy podle Hussmana měla skončit.

BARRY JAMES

prezident James Investment Research

Překoupený trh (overbought)

termín z technické analýzy burzovních grafů; když se oscilátor dostane na horní limit, naznačuje překoupenost, tj. vyčerpání poptávky a blížící se korekci nebo konsolidaci na rostoucím trendu

V březnu začal Barry James, prezident firmy James Investment Research, kupovat akcie podle toho, co ukazovaly technické indikátory. Ty sice řeknou co se stane, ale ne kdy se to stane. James proto pokračoval v dalších nákupech a v dubnu a v květnu už se dostal do více než 20% zisku.

Stejně tak jako Hussman, i James si myslí, že jsou trhy překoupené. V minulých rally byly trhy na vrcholu, když 70% akcií bylo obchodováno nad 50-ti denním klouzavým průměrem. Nyní je to už 90% akcií. Navíc investiční sentiment se od března změnil. Pouze necelých 30% investorů si nyní myslí, že by se na trhu mohl brzy objevit další pád, což není dobré. Sám James odhaduje v následujících několika měsících minimálně 20% pokles.

JOHN LEKAS

portfoliomanažer Leader Short-Term Bond Fund

Manažer společnosti Leader Short-Term Bond Fund, John Lekas, v březnu očekával, že se index Dow Jones dostane na úroveň 9 600 bodů. Když se tak 25. srpna stalo, Lekas dospěl k závěru, že rally byla tažena sentimentem. Fundamenty se od března nezlepšily natolik, aby měly trhy skutečně důvod tolik růst. Navíc mají USA velké dluhy.

Každý další dluh bude dražší a dražší. Firmy budou těžce zvyšovat své příjmy a aby si alespoň udržely ty současné, budou muset propustit další zaměstnance. Lekas odhaduje, že nezaměstnanost by mohla v roce 2010 vzrůst až na 16%. To trhům nemůže pomoci.

„Pokud trhy nerostou skutečně, potom se nikam nedostaneme,“ uvádí Lekas a zároveň odhaduje 35% pokles indexu Dow Jones, až na 6 300 bodů.

SHAHREZA YUSOFOVÁ

investiční ředitelka U.S. Equities Aberdeen Asset Management

Pro společnost Aberdeen U.S. Equity fund nezačal rok 2009 o mnoho lépe, než jaký pro ni byl průběh roku 2008, kdy ztratila 41% své hodnoty. „Vypadalo to jako konec světa,“ řekl její šéf Shahreza Yusof. I v nejhlubší krizi drželi své akcie. Firmy jako Oracle nebo Philip Morris International jí letos vynesly zisky v hodnotě 29,9%.

Do konce srpna Yusofová zmenšila počet technologických akcií a investovala do farmaceutických společností a potravinářských koncernů.

Zdroj: BusinessWeek