Zlato prorazilo směrem nahoru a ropa následovala
|

Zlato prorazilo směrem nahoru a ropa následovala

Na komoditních trzích máme za sebou několik zajímavých týdnů. Ceny prorazily směrem nahoru, hnány likviditou, růstem na akciových trzích a slabým dolarem. Jaký vývoj by měl následovat, abychom mohli říct, že růst je udržitelný? A co bylo příčinou?

Komodity Ropa Zlato

Ropa

Ropě se po pěti měsících podařilo prolomit pásmo, v kterém byla sevřená, a to směrem vzhůru. Následovala tak zlato, které se podobnou cestou vydalo týden předtím. Akciové trhy byly hnány výše setrvačností a dobrými výsledky za třetí čtvrtletí. To vše přispělo k oslabení dolaru a tím pádem podpořilo růst cen energií.

Vývoj ceny ropy

Pohyb ceny ven z vytvořeného pásma přišel v týdnu, kdy zprávy Energetické Informační Agentury ukázaly býčí, pozitivní očekávání a daly tak traderům signál,na který čekali. Kontrakt na ropu s dodávkou v listopadu tak vytvořil v pátek nové maximum v roce 2009 a to na úrovni 78,17 USD.

Propad zásob plynu o 5,2 miliony barelu místo očekávaného nárůstu o 0,8 milionu barelů byl hlavním impulsem. Zajímavé je, že za propadem zásob stála snížená aktivita rafinérií, způsobená slabou poptávkou. To znamená, že trh bude následující reporty o stavu zásob sledovat velmi pozorně.

Technická analýza

Příští týdny bez pochyby naznačí, co nás bude čekat do konce roku. Mnozí správně argumentují, že prolomením pásma směrem nahoru může pokračovat rostoucí trend, který pozorujeme do března. Další významnou úrovní, z pohledu technické analýzy, je cena 90 USD. Ta je 50% hladinou Fibonachiho návratu z klesajícího trendu minulého roku.

V tuto chvíli potřebujeme potvrzení průrazu a tak hledáme nákupní příležitost, která by mohla vzniknout poklesem ceny směrem k 76,30 USD. Stop loss příkaz by měl být umístěn na hodnotu minulého maxima, tedy 75 USD pro listopadový kontrakt. Příští týden tento kontrakt vyprší a začne se obchodovat kontrakt prosincový, ale zmíněné úrovně jsou platné i pro něj.

Zlato

Vývoj ceny zlata

Zlato by nyní také mělo potvrdit udržitelnost cenové růstu tím, že po dosažení maxima na hladině 1072 USD, uvidíme určitý pokles ceny, který otestuje sílu trendu.

Stále patří mezi populární téma, že zlato chrání proti inflaci. Myslíme, že to není úplně přesné. Zlato je ochranou proti nestabilitě. Má tendenci růst v případě neočekávané inflace stejně jako neočekávané deflace. Proto cena tohoto kovu rostla v roce 1982 a 1985-1987. Proto se mu také extrémně daří nyní, když USA zažívají první deflaci od roku 1955.

Technická analýza

V důsledku toho tak vidíme potenciál růstu ceny zlata pro proražení hladiny 1000 USD až k cenám 1100 USD a dále 1300 USD. Cesta k tomuto cíli však bude lemována četnými korekcemi. V tuto chvíli jsou na trhu otevřené velké spekulativní sázky na další růst a určitá konsolidace je nutná k tomu, aby cenový nárůst byl udržitelný.

Technicky je možná návrat k maximu z roku 2008, tedy ceně 1032,72 USD a na této ceně budeme kupovat. Z krátkodobé pohledu, hlavní faktor ovlivňující cenu, tedy dolar, našel na úrovni 1,500 za euro určitou podporu a tak se na tomto měnovém páru dá čekat určitá konsolidace, než americká měna začne opět oslabovat. Další úrovní podpory je pak pro cenu zlata hodnota 1024 USD a 985 USD.

Zemědělské komodity

V uplynulých týdnech si našly cestu k vyšším cenám také obiloviny a sojové boby. Pomohlo jim několik faktorů. Slabý dolar zvýšil konkurenceschopnost amerických farmářů na mezinárodních trzích a také nepříznivě, díky mrazům a dešti, zasáhlo počasí. Teploty pod bodem mrazu způsobí pravděpodobně nižší výnosy. Jak velké škody vznikly, na to je ještě brzy hledat odpověď.

Technická analýza

Vývoj ceny cukru

Vidíme, že klesajících trend byl přerušen a nákupní příležitosti budeme hledat v prosincovém kontraktu na kukuřici za 350, prosincovém kontraktu na pšenici za 480 a prosincovém kontraktu na sojové boby za 945.

Cena cukru se za poslední rok více než zdvojnásobnila. Minulý týden se opět vydala v rámci kanálu vzhůru a pokud prolomí cenu 24,90 USD na březnovém kontraktu ICE NYBOT, by to mohl být nákupní signál pro růst ceny až k 40 USD.