Recese ustupuje, pozor však na přehnaný optimismus
|

Recese ustupuje, pozor však na přehnaný optimismus

Především v Americe se soukromý sektor a centrální banka (FED) shodují, že k ekonomickému oživení by mělo dojít v druhé polovině roku 2009. Opravdu se začínají objevovat známky stabilizace v průmyslové výrobě a o trochu méně na nemovitostním trhu. I oživení na světových trzích, především v Asii bylo překvapivě silné.

Investoři oceňují dobré výsledky

Korporátní výsledky byly v druhém kvartálu lepší než očekávali analytici. Ačkoli je to způsobeno spíše poklesem nákladů, než vzrůstem výnosů, důležité je, že výhled ziskovosti se zlepšil.

Averze k riziku

Stabilnější prostředí

Centrální banky se navracejí k „obvyklejším“ monetární politikám. Vypadá, že Ben Bernandke, předseda FEDu, dokázal přesvědčit pozorovatele, že americká centrálí banka volí vhodnou „únikovou strategii“. Způsob, jakým dokáží zvládnout přejít od nestandardních postupů je velmi důležitý, ale také nejistý, protože může vyústit buď v inflaci nebo také velmi pozvolné oživení ekonomiky.

Výhled pro akcie

Ačkoliv se výhled na akciovém trhu zlepšil, některé trhy začínají být příliš vysoko a optimismus může investorům vyprchat, pokud je zklamou rostoucí očekávání co se týče ekonomiky.

Přikláníme se mírně pozitivně k akciovému trhu. Z dlouhodobého hlediska se ale mohou objevit určité obavy.

Hlavní z nich se týkají růstu globální ekonomiky v následujících letech, který může být způsoben opatrnější peněžní a rozpočtovou politikou. Tyto obavy se nemusí objevit hned, spíše na podzim nebo na konci roku, kdy budou vytvářeny strategie pro rok 2010.

Komodity –počkat až klesnou ceny

Ačkoliv všeobecný nárůst optimismu vyhnal ceny ropy vzhůru, americké zásoby stále přesvědčují investory, že fundamentální faktory a vyhlídky se jen tak ze dne na den nezmění. Proto si při současných cenách energií a surovin myslíme, že je vhodnější počkat na lepší okamžik k nákupu.

Ačkoliv zlato je stále atraktivní a může mírně růst, jak poptávka po špercích vykazuje oživení. Ceny pšenice utrpěly nedávným zlepšením počasí, ale mohou růst při obecném návratu touhy riskovat a také z dobrých dlouhodobých fundamentů.

Euro-dolar by se měl v blízké době stabilizovat

Volatilita (kolísavost) kurzu EUR/USD byla na nejnižší úrovni od září 2008. Vypadá, že klesající strach z rizika začíná hrát rozhodující roli. Návrat touhy investorů riskovat je pak může odlákat od dollaru či jenu. Očekáváme, že kurz EUR/USD by se měl v následujících měsících konsolidovat.