James Knightley: Investoři, připravte se na divokou jízdu

Výsledky za druhé čtvrtletí, zdá se, dodaly i těm plachým z býčího stáda dostatek munice: Německo, Japonsko a další velké ekonomiky nahlásily konec recese; zhruba tři čtvrtiny amerických korporací se pochlubily lepšími než očekávanými výsledky.
A to jsou čísla na první pohled jistě líbivá. Už na ten druhý ale překrývají mnohé problémy, které mohou vzývanou poklidnou cestu za ozdravením ekonomiky a zocelením trhů výrazně znepříjemnit, varuje ředitel divize finančních trhů londýnské pobočky ING Wholesale Banking James Knightley.
Makro i mikro čísla za druhé čtvrtletí vesměs příjemně překvapila. Do jaké míry si to lze vysvětlit tak, že to nejhorší ze stále probíhající hospodářské krize je za námi, jak tvrdí někteří experti?
V některých oblastech se skutečně objevily velmi dobré výsledky. Navíc, něco podobného můžeme očekávat i ve třetím čtvrtletí. Dostupná data totiž naznačují, že v něm vykáže růst nejen Francie, Německo a Japonsko, ale také další velké ekonomiky jako jsou Spojené státy a Velká Británie. To ale stále neznamená, že je nastartované ozdravení trvalé. Mnohé z korporátního odrazu ode dna, jež nynější čísla naznačují, bylo totiž zajištěno tím, že firmy přestaly vyrábět a vyprodávaly své sklady. Příčinou byla nervozita a obavy o budoucnost, které se objevily v důsledku krize Lehman Brothers. Mnozí se totiž obávali toho, že svět propadne do hluboké deprese. Namísto té jsme se ale nyní dočkali jistých náznaků stabilizace a zdá se, že firmy jsou možná i proto opět aktivnější. Ovšem tento proces musí být podpořen poptávkou spotřebitelů. Bez té je současné momentum neudržitelné.
Očekáváte tak, že rostoucí optimismus, ze kterého v posledních týdnech těžily i rozvíjející se trhy k nimž patří region střední a východní Evropy, vytrvá a nebo se po prudkém růstu dostaví korekce?
Já si myslím, že to přesvědčení o stabilním obratu k lepšímu stále nemá dostatečně silné základy. A to je, zcela pochopitelně, problém: v poslední době šly trhy velmi často a poměrně výrazně nahoru a dolů. A ten prvek nejistoty, který to způsobil, stále přetrvává – investoři si stále nejsou jistí tím, jakou rychlost a tvar ozdravení reálné ekonomiky bude mít. Což znamená, že jsme a budeme i nadále svědky výrazné volatility a to v podstatě na všech trzích. I přes ní se ale domnívám, že by evropské trhy už v příštím roce mohly být pro investory poměrně zajímavé. Co se ale příštích několika měsíců týče, očekávám, že budeme svědky velmi divoké jízdy.
Znamená to tedy, že souhlasíte s hlasy, podle nichž trhy předběhly realitu – že zmíněné dobré makro a mikro signály přispěly k nafouknutí bubliny, kterou bude nutné v brzké době upustit?
Přesně tak. Myslím si, že je současné ozdravení – tedy růst cen – na trzích příliš agresivní. Přitom jsou tu stále pochybnosti o tom, nakolik je ozdravení reálného hospodářství udržitelné. A to zejména kvůli současné situaci spotřebitelů. Což podle mého znamená, že na trhu dojde během několika příštích měsíců ke korekci. Vedle situace domácností k ní přitom může přispět i jistý bludný kruh, kterému trhy v poslední době propadly: očekávání, že ekonomika poroste, nastartovalo růst cen komodit, který nakonec může ozdravení ekonomiky zadusit. Vysoké ceny ropy totiž znamenají drahé pohonné hmoty a ty zase znamenají, že spotřebitelé mají méně prostředků, které mohou utratit za zboží a služby. A stejně tak snižuje koupěschopnost domácností a tím i jejich schopnost povzbudit ekonomiku například růst cen hypoték, ke kterému v Americe nyní dochází.
Mluvil jste o bludném kruhu. Znamená to, že se něco podobného může v rámci nyní nastoupeného odrazu ode dna opakovat; že budeme svědky opakovaného nafouknutí a splasknutí bublin?
Myslím si, že nás čeká hodně bouřlivý vývoj. Ještě několikrát se objeví přehnaný optimismus, který způsobí zdražení komodit a některých dalších aktiv, což v očích investorů ohrozí ozdravení reálné ekonomiky. Trh proto znervózní, v důsledku toho poklesne – dojde ke snížení cen – a to opět povzbudí důvěru v nastartování a nebo zrychlení ozdravného procesu. Trhy proto opět začnou růst a zbytek příběhu už znáte, celý proces se prostě bude opakovat. Jinými slovy, čeká nás hodně nestabilní období v němž osudy ekonomiky a trhu budou významně propojené.
Zmínil jste cenu ropy, která v posledních několika týdnech výrazně roste. Existuje cena, která by podle vás takřka jistě další ozdravení ekonomika zadusila; která je z tohoto pohledu zlomová?
To je velmi složité. Víte, cena ropy v minulém roce dosáhla bezmála stopadesáti dolarů za barel a přesto to nebyla tato úroveň, ale úvěrová krize a problémy bank, co nakonec způsobilo recesi. Což potvrzuje, že je jen velmi složité určit nějakou přesnou hodnotu, která by mohla být v tomto smyslu zlomová. Myslím si nicméně, že v současné době, kdy jsou budoucnost a detaily hospodářského ozdravení stále značně nejisté, může každý výrazný a rychlý nárůst cen ropy ať už na osmdesát a nebo devadesát dolarů za barel přispět ke ztrátě víry v to, že se věci lepší. Objeví se totiž obavy o stav domácností, jejich ochotu utrácet a jejich schopnost stát se motorem ozdravení.
Pokud i toto vezmeme v potaz, do kterých oblastí a produktů je podle vás nyní nejlepší investovat?
To záleží na tom, v jakém časovém horizontu uvažujete. Jsem přesvědčený o tom, že k ozdravení dojde. Může se ale stát, že bude trvat déle, a že bude méně robustní, než čeká trh. A to pochopitelně výrazně promluví do výnosnosti investic. I přesto jsou ale podle mě nyní už mnohé akcie na velmi atraktivních úrovních. A stejně tak se jeví zajímavě i některé měny. Například americký dolar je v poslední době na relativně slabých úrovních. Já si přitom myslím, že už v příštím roce může posílit. A to společně s tím, jak se začnou množit komentáře o možném utažení monetární politiky. Amerika přitom bude patřit mezi první, kdo ke zvýšení sazeb přistoupí – půjde zřejmě o polovinu příštího roku, možná třetí čtvrtletí. Naopak Eurozóna, Evropská centrální banka, k tomu přistoupí později. A proto se dá očekávat, že dolar už na počátku příštího roku posílí.
To je řekněme krátkodobý výhled. Co nabízí ten středně až dlouhodobý – jaká bude situace po odeznění současné krize v porovnání s tím, na co jsme byli na trzích zvyklí před ní?
V jednom se dá očekávat, že si obě období budou podobné: při porovnání doby před krizí a současné situace je jasné, že na nynější problémy doplatily zejména komodity – ceny komodit i akcií firem na ně vázaných výrazně oslabily. Ovšem pokud – respektive až – se podaří ozdravení globální ekonomiky opřít o stabilní základy, budou Čína, Indie a další rozvíjející se giganti opět poptávat značné množství komodit. A jelikož jsou jejich zásoby celosvětově omezené, očekával bych, že ceny komodit budou opět rychle růst. Tento výhled je pak možné doplnit tím, že očekávaný růst cen komodit znamená hrozbu vyšší inflace a tím i jistou brzdu hospodářského růstu.
Autor rozhovoru je redaktorem investicniweb.cz v londýnské CITY