Strategie v komoditách: u ropy počkáme a uvidíme
|

Strategie v komoditách: u ropy počkáme a uvidíme

Strategie napříč komoditami. Zlato má potenciál k růstu, u ropy jsme neutrální a velkou příležitost vidíme v zemědělských komoditách.

Komodity Ropa Zlato Soft komodity

Ropa

Overweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice natolik dobré, že by měl být její podíl v portfoliu nadhodnocen.

Neutrální

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice stejné, proto by měl být její podíl v portfoliu ve stejném poměru, jako je obsažen v benchmarku.

Zatímco lepší než očekávané zprávy hnaly během léta akcie směrem vzhůru, cena ropy se vyvíjela o něco rozpačitěji a nedokázala prolomit odpor na úrovni 75 dolarů za barel. Důvodem je nejspíš pomalé zotavování ekonomiky, pokud jde o fundamentální data. Ovšem akcie ropného a petrolejářského sektoru zůstaly poměrně silné a reagovaly na slabou poptávku.

Stejně tak citlivá na cenu byla nabídka ropy. OPEC od února soustavně zvyšuje produkci z 28,1 milionu barelů denně na 28,7 milionu barelů denně během léta. Ačkoli se dá předpokládat, že producenti ropy nenechají cenu za barel spadnout, stále vidíme určitou mírnou možnost růstu produkce.

Svoji pozici necháváme na „neutral“ s přihlédnutím k velice nízkým cenám zemního plynu a ke klidnému začátku hurikánové sezóny. Doporučujeme počkat na příznivější situaci k většímu angažmá v komoditách, například pokud cena ropy do konce roku prolomí bariéru na úrovni 75 dolarů.

Zlato

Po několika měsících obchodování bez jasného trendu se zlato na začátku září prudce odrazilo směrem vzhůru, až na úrovně kolem 1000 dolarů za troyskou unci. Ačkoli býčí nálada nemusí na zlatě vydržet dlouho, fundamentální data mohou dál podporovat poptávku po zlatě a mohou vytvořit solidní základ pro další růst v příštích měsících. Ohledně zlata zůstáváme „overweight“.

Průmyslové kovy

Jsme dál opatrní, pokud jde o průmyslové kovy. Ačkoli průmyslovým kovům by měla pomoct rostoucí poptávka z výrobního sektoru a z projektů na podporu infrastruktury financovaných ze stimulačních programů, zásadní bude hloubka propadu čínského dovozu. Ta do velké míry určí jejich krátkodobý potenciál, obzvlášť nyní, kdy akcie jsou poměrně drahé. Delší korekce cen může znamenat zajímavou možnost nákupu, obzvlášť u kovů jako je měď.

Zemědělské komodity

Co se týká zemědělských komodit, jsme dál „overweight“. Podmínky na americkém trhu v létě silně negativně zasáhly ceny obilí. Ačkoli setí bylo nejprve odloženo, dobré počasí zhoršilo náladu investorů. Navíc zpoždění zasetí způsobilo, že úrodu může ohrozit zima, protože počasí se během října pravděpodobně zhorší.

Ovšem slabý dolar, který pomáhá americkým vývozcům, a produkce ethanolu, která vytváří další poptávku po zemědělských komoditách, vytvářejí společně se současnými nízkými cenami slušný růstový potenciál.