Nestlé: Čokoládový tip
|

Nestlé: Čokoládový tip

Rozhovor s Davidem J. Wintersem, manažerem podílového fondu Wintergreen Fund, o zajímavé investiční příležitosti v akciích švýcarského koncernu Nestlé, o potravinářském průmyslu a očekáváních trhu.

Světové akcie
david winters

O kterých akciových pozicích jste nejvíce přesvědčen?

David J. Winters (DJW): Ve společnosti Wintergreen Fund jsme nejvíce přesvědčeni o dlouhé pozici (pozn. spekulaci na růst) v akciích Nestlé. Nestlé je největší výrobce potravin na světě. Nezaměřuje se pouze na čokoládové výrobky, ale i na další sladkosti, dětskou výživu, kávu, produkty pro domácí mazlíčky a balenou vodu. Firma vyváží do všech koutů světa a alespoň 75 % všech prodejů míří mimo USA. To společnosti umožňuje mít zisky v různých měnách, jako jsou euro, britská libra, brazilský reál, japonský jen nebo mexické peso.

Do jaké míry se jednalo spíše o výběr sektoru potravinářského průmyslu, než o výhodný nákup konkrétní akcie Nestlé?

DJW: Nestlé je důležitou společností pro spotřebitele a sektor obecně mírně roste. Často roste díky akvizicím a prémiím. Nestlé má ve světě dobré postavení a roste rychleji než konkurence. Úspory z rozsahu navíc společnosti pomáhají řídit strukturu nákladů zároveň s cenovou politikou výrobků. To umožňuje stabilitu a expanzi marží. Líbí se nám sektor sám o sobě a zároveň i dlouhodobé perspektivy Nestlé.

V čem vidíte potenciál pro růst sektoru a jak se projeví v případě Nestlé?

DJW: Potravinářský průmysl je velmi kompetitivní a v západních zemích i vyspělý. Skutečné příležitosti se nacházejí na rozvíjejících se trzích, které reprezentují asi 40 až 45 procent prodejů Nestlé. A lze očekávat, že význam těchto mladých trhů ještě poroste. Už teď je firma Nestlé na rozvíjejících se trzích v určitých oblastech jedničkou - je například dominantním výrobcem dětské výživy v Latinské Americe s podílem na trhu přes 50 procent.

Jak se dá srovnat cena akcií Nestlé s konkurencí?

DJW: Akcie jsou stále poměrně levné. Nestlé nedávno prodala svůj podíl v Alconu (ACL), společnosti kótované na burze a vyrábějící léky, a v Novartisu. Společnost agresivně skupuje zpět své akcie, jejichž výnosy jsou nyní zhruba 3 procenta. Konkurenti Nestlé se dráž, s méně přesvědčivými výhledy a často také s nižšími výnosy bez zpětného skupování. Jaký je současný sentiment na trzích a v čem se Váš názor liší od obecných postojů?

DJW: Sentiment je různý a zdá se, že některým investorům připadají akcie Nestlé "nudné". Jiní mohou spekulovat, zda Nestlé s velkým množstvím hotovosti neuskuteční velkou akvizici. To by mohlo a nemuselo mít smysl - záleží na ceně.

My si myslíme, že Nestlé má velice dobrou pozici na trhu. Z pohledu dlouhodobého investora sledujícího prodeje a globální růst zisků těžíme z očekávání díky solidním dividendám a výhodným zpětným odkupům akcií. Myslíme, že budoucnost Nestlé je dobrá.

Akcie Nestlé se líbí také Edith Thouinové z ABN Amro Private Banking

Je pro vaši pozici důležitý management Nestlé?

DJW: Určitě. Management je jednou ze tří věcí, kterou u firmy sledujeme – solidní prodeje a dobré hospodaření, dobrý poměr rizika a ceny a schopný a pečlivý management pracující pro dlouhodobé akcionáře. Všechny tři prvky jsou zásadní.

Management Nestlé výhodně prodal Alcon, nakoupil zpět levné akcie a uskutečnil akvizici za výhodnou cenu. Managementu Nestlé se nedá než zatleskat.

nestlé graf

Jaké katalyzátory by podle Vás mohly pohnout trhem?

DJW: Žádné významné, pouze uvědomění si toho, že život jde dál, a že Nestlé je jeden z nejlepších a nejméně rizikových způsobů, jak se podílet na probíhajícím růstu ve světě. Společnost se svou značkou zaznamenala silný růst na rozvíjejících se trzích. S pokračujícím pronikáním na trhy, jako jsou Čína, Indie nebo Brazílie, očekáváme, že Nestlé bude i dále pokračovat v růstu a akcionáři budou dlouhodobě velice zajímavě "odměněni".

Co by mohlo ohrozit pozici v Nestlé?

DJW: Dokud budou chtít lidé na celém světě živit své děti zdravě a sebe rozmazlovat čokoládou, věříme, že neexistuje žádná významná hrozba pro společnost, jako je Nestlé.

Zdroj: Seeking Alpha