Zlato se začíná chovat jako ostatní riziková aktiva
|

Zlato se začíná chovat jako ostatní riziková aktiva

Optimismus, který hnal v předminulém týdnu akcie a komodity výše, před víkendovým summitem lídrů EU v Bruselu vyprchal, protože obavy, že funkční řešení dluhové krize eurozóny nebude nalezeno, rostly. Mezi Berlínem a Paříží se objevilo několik neshod a politici horečně pracovali na tom, aby dokázali před víkendem najít společnou řeč. Pokud by se nepodařilo nalézt funkční řešení, mohlo by to opět rozpoutat obavy o tak už křehký finanční systém a z návratu recese. Odhadovat proto směr komoditních trhů je v této fázi velmi obtížné.

Komodity Ropa Zlato

Na dvou hlavních trzích, na zlatě a ropě, pokračuje obchodování v pásmu. Horní pásmo prochází v obou případech testováním a neúspěšnými pokusy o proražení. Jak se pozornost trhů obrací k Evropě, ustal prodej dolaru. To spolu se zpomalující se čínskou ekonomikou vedlo na komoditách k pádu některých úrovní podpory.

Týdenní vývoj cen komodit

Rally na ropě zastavila rezistence

Ropa WTI i Brent dosáhly důležitých rezistencí, které ale nezvládly prolomit. To naznačuje, že můžeme čekat delší období obchodování v pásmu, přičemž budeme vyčkávat na další náznaky, jak se bude vyvíjet situace na straně poptávky.

WTI dosáhla téměř 90 dolarů, podporována nižším importem, ale nikoliv spotřebou. Po zveřejnění slabé americké Béžové knihy se cena propadla o čtyři dolary, což ukazuje, že trh je křehký.

Z technického pohledu to pro zlato nebyl dobrý týden

Zlato se začíná chovat jako běžná komodita, která roste a klesá spolu s ostatními rizikovými aktivy, což obchodníkům se zlatem přidělává vrásky. Tento vývoj představuje problém pro ty, kdo si koupili zlato jako ochranu před ekonomickou nejistotou, které svět aktuálně čelí.

Alespoň prozatím se tak obchodování přesunulo k technickým obchodníkům, kteří po 70dolarové korekci, která následovala po neúspěšném pokusu o proražení 1700dolarové hranice směrem vzhůru, čekají na hlubší korekci.

Kritická podpora je na 1 600 dolarech, což je úroveň, kde došlo naposled k výrazné fyzické poptávce. Propad pod 1 583 dolarů s sebou nese riziko větší korekce zpět na 1 551 dolarů (200denní klouzavý průměr) a 1 500 dolarů, kde je 55týdenní klouzavý průměr. Tato křivka tvořila podporu pro desetiletou rally a naposledy se jí zlato dotklo před dvěma a půl lety.

Vývoj ceny zlata

Čína zpomaluje a ceny průmyslových kovů klesají

Před víkendem na trzích panovala nervozita ohledně závěrů ze summitu lídrů EU. Čína, druhá největší světová ekonomika, ale největší spotřebitel čehokoliv od průmyslových kovů až po sojové boby a bavlnu, roste nejnižším tempem od roku 2009.

Ekonomické zpomalení se mezi rozvinutými zeměmi začalo projevovat slabší exportní poptávkou, která spolu s monetárním utahováním zpomalila růst ve třetím čtvrtletí na 9,1 procent.

Trh s mědí, který byl již negativně zasažen daty o vyšších než očekávaných čínských zásobách, dostal další ránu v podobě dat o růstu. Výsledkem byl 10procentní pokles. Cena vysoce kvalitní mědi spadla v New Yorku na 3,13 dolaru za libru a testování minima ve výši 3,00 dolarů ze začátku října nelze vyloučit.

Ceny čínské železné rudy zažily nejhlubší pokles za 15 měsíců, protože začaly konečně reagovat na sníženou poptávku, a v důsledku toho, klesající ceny oceli. Čínští producenti oceli byli pod tlakem, protože zásoby dosáhly rekordních úrovní a ceny klesly na 10měsíční minimum. Za tímto vývojem stojí snížená poptávka ze železničního odvětví, protože vláda pozastavila 80 procent nových železničních projektů i dokončení mnoha dalších.

Cena dovážené čínské železné rudy

Zhoršení přístupnosti úvěrů má negativní vliv na financování nových projektů, což dále ovlivňuje poptávku. Graf níže ukazuje cenu importované čínské železné rudy, která spadla na 147,7 dolaru za metrickou tunu, když maxima dosáhla v únoru ceny 192 dolarů.

Cukr vzdoruje gravitaci

Cena cukru na začátku minulého týdne silně rostla, což jen nahrávalo nejasné situaci na komoditním trhu, který čelí nejvyšší nabídce za poslední čtyři roky. Cena cukru na ICE NYBOT s březnovým dodáním je od začátku roku o 12 procent výše a v uplynulých měsících silně rostla.

Cena cukru

Díky tomu patří mezi komoditami v roce 2011 k nejlepším, a to ve chvíli, kdy se ve většině zemí, které cukr produkují, očekává vysoká produkce. V uplynulých týdnech cenu ovlivňovalo očekávání krátkodobého nedostatku kvůli záplavám v Thajsku, nejhorším za padesát let. Thajsko je druhým největším světovým exportérem. Záplavy mohou zpozdit, v horším případě zničit, část úrody.

Základní vybavení tradera: Umět odejít

Cla v Evropě a USA mají negativní dopad

Také USA i Evropa čelí nedostatku, ovšem z jiných důvodů. Evropská produkce se v uplynulých letech postupně snižuje poté, co Světová obchodní organizace nařkla Evropu, druhého největšího exportéra cukru, z dumpingových opatření na světovém trhu.

Finanční pobídky vedly k postupnému snížení produkce v takovém množství, kdy je třeba cukr importovat, ovšem kvůli clům je cena proti světovému trhu téměř o 60 procent vyšší.

Mezitím obchodní bariéry v USA, které mají chránit americké farmáře, způsobily pokles domácích zásob na nejnižší úrovně za padesát let, protože letošní úrodu zničilo nepříznivé počasí.

To vše pomohlo cenám cukru k prudkému růstu, ale když ceny dosáhly překoupených úrovní a když se ukázalo, že dopady záplav v Thajsku budou menší, než se čekalo, trh dosáhl pravděpodobně vrcholu a může případně klesnout zpět k 25 dolarům za libru, zvláště pokud vezmeme v úvahu, že světová produkce bude pro sezonu 2011/2012 v přebytku 4 až 5 milionů tun.