Akcie: Lednový efekt již v prosinci?
|

Akcie: Lednový efekt již v prosinci?

Zdá se, že konec roku nebude z pohledu globálních trhů až tak zlý. Akciové trhy posilují, kreditní marže se utahují a ceny komodit se zotavují. Fakt, že se rizikovým aktivům s koncem roku začíná dařit, má přitom na svědomí souhra několika pozitivních zpráv z obou stran Atlantiku.

Světové akcie
Růst

Zaprvé, američtí konzervativci ve Sněmovně reprezentantů, poté, co se sami zahnali do slepé uličky tím, že odmítli kompromisní návrh Senátu na dvouměsíční prodloužení nižších daní a delších výplat nezaměstnanosti, ve čtvrtek pod tlakem veřejnosti kapitulovali a na rozpočtové úlevy kývli. Růstové výhledy americké ekonomiky tak zůstávají pozitivní.

Zadruhé, vše nasvědčuje tomu, že se americké ekonomice daří již nyní, o čemž nás prakticky denně přesvědčují publikovaná makroekonomická data. Naposledy jimi byly statistiky o výplatách dávek v nezaměstnanosti, které poklesly na tříapůlleté minimum. I díky tomu stojí náš předběžný odhad růstu americké ekonomiky pro poslední kvartál roku nad hranicí 3 %.

Zatřetí, v ECB se možná pohnuly ledy. Vlivný (byť odcházející) člen bankovní rady ECB Lorenzo Bini Smaghi totiž v interview pro Financial Times naznačil, že v okamžiku, kdy jde o samotnou existenci eurozóny, má centrální banka povinnost jednat.

Italský bankéř, který bude působit v hlavním orgánu ECB do konce roku, přitom uvedl, že pokud roztažené kreditní marže brání transmisi měnové politiky (a nejsou přitom výsledkem insolvence, ale likvidity), měla by banka konat. Smaghi měl tímto výrokem přitom zcela jasně na mysli (opravdu) velké nákupy dluhopisů do bilance ECB. A to je přesně krok, který by nejen podle nás situaci v eurozóně hodně pomohl.

Poskládáme-li si tedy uvedené pozitivní faktory dohromady, ani by nás příliš nepřekvapilo, kdyby obvyklý "lednový efekt", který znamená, že se rizikovým aktivům sezónně daří, přišel tentokrát již o týden dříve.