Akcie mladých trhů jsou i dlouhodobě investičním hitem
|

Akcie mladých trhů jsou i dlouhodobě investičním hitem

Akcie rozvíjejících se trhů patří historicky mezi nejvýkonnější investice. Dlouhodobě výkonnější než například ropa, zlato nebo komodity.

Emerging Markets Světové akcie

Tisíc dolarů investovaných na konci roku 1987 do indexu rozvíjejících se trhů (MSCI Emerging Markets) by se na konci března tohoto roku zhodnotilo na 21 tisíc dolarů, tedy jednadvacetkrát. Tak vysokého růstu žádná jiná investice na tomto horizontu, dlouhém více než 23 let, nedosáhla.

Cena ropy za tutéž dobu například vzrostla 6,5krát. Hodnota investice do indexu globálních akcií (MSCI World) by stoupla 5,4krát, téměř podobně jako investice do komoditního indexu (S&P GSCI) 5,2krát. Cena zlata se za stejnou dobu zvýšila dokonce jen třikrát, méně než například cena nemovitostí ve Velké Británii (index Hallifax UK All House Prices).

Jak se zhodnotily investice od roku 1988

Akcie rozvíjejících se trhů byly ovšem nejvýkonnější i na mnohem kratších horizontech než 23 let. Zajímavý je pohled na sedmiletá období, na něž je koncipována řada investičních fondů. Z celkového počtu 196 sedmiletých period rolovaných po měsíci od roku 1987 byly akcie rozvíjejících se trhů mezi porovnávanými třídami aktiv nejčastěji nejvýkonnější, a to asi ve třetině všech případů. Druhé místo patřilo globálním akciím s četností 26 %.

Nejvýkonnější aktiva v sedmiletých periodách

Ropa byla nejvýkonnější v pětině případů, a to především v době, kdy splaskávala technologická bublina. Nemovitostem se podařilo překonat všechny ostatní investice jen v 15 % všech period.

Pokračování článku najdete na serveru Peníze.cz