Nakupujte komodity, pokles byl dočasný!
|

Nakupujte komodity, pokles byl dočasný!

Od srpna loňského roku zažívali investoři do komodit doslova žně. Ať již investovali do ropy, mědi, stříbra, či zemědělských surovin, jejich výnosy se pohybovaly velmi vysoko, podle deníku Financial Times to bylo v rozmezí 44 až 157 %!

Komodity Ekonomika Býčí trh
Komodity

První květnový týden s sebou přinesl korekci, při které komodity oslabily o 9 procent. Ropa v té době dokonce zažila svůj největší denní propad. Přerušení téměř 10 měsíců trvajícího růstu komodit tak mnohé donutilo zamyslet se, zda dosavadní překotný růst komodit nebyl pouze nafouknutou bublinou, podpořenou zejména spekulacemi obchodníků.

Podle některých odborníků existuje riziko, že komodity doplatí na vlastní úspěch. Jejich vysoké ceny povedou k inflaci, která poté omezí hospodářský růst. Již nyní mají vysoké ceny mědi za následek pokles poptávky po této surovině v Číně, přičemž Čína je momentálně největším odběratelem mědi.

Měď: Komoditní barometr vývoje ekonomiky se nadechuje k růstu

Co se týče ropy, podle květnového vyjádření Mezinárodní energetické agentury "konečně vysoké ceny ropy omezily poptávku po této surovině".

Objevují se také varovné hlasy, že komodity mohou klesat v případě, že Čína nebude růst tak závratný tempem )aktuálně 9,5 %). S výrazným zpomalením čínského růstu sice většina odborníků nepočítá, zcela vyloučit jej ovšem nelze. Pokud by k němu přece jen došlo, ceny komodit by se propadly velmi výrazně.

Podle odhadů S&P by železná ruda mohla poklesnout z dnešních 170 dolarů za tunu na 85 až 95 dolarům, u oceli pak pesimistické scénáře hovoří o poklesu ze 750 dolarů za tunu na hodnotu okolo 500 dolarů.

Aktuální ceny komodit sledujte zde Navzdory možným obavám ohledně vývoje ceny komodit zůstává většina investorů komoditám věrná. A to z několika důvodů: zejména dolaroví investoři využívají komodity jako pojistku při poklesu hodnoty portfolia při oslabení dolaru.

Další těží z faktu, že tento typ investice slouží jako ochrana proti inflaci.

Hlavním důvodem pak základní příběh komodit: rychlý růst a s ním spojená industrializace rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Čína, Indie nebo Brazílie, podporuje rapidní nárůst poptávky po surovinách. Tato zvýšená poptávka nejeví žádné znaky výrazného opadnutí a surovin existuje stále jen omezené množství. Z toho nám vyplývá hlavní scénář, a sice pokračující růstový trend.

Komodity: Poslední šance naskočit do býčího vlaku?