Poločas výsledkové sezony v USA
|

Poločas výsledkové sezony v USA

Již okolo dvou třetin firem zahrnutých v indexu S&P 500 reportovalo své výsledky za letošní 2. čtvrtletí. Navzdory obavám z dopadů březnové katastrofy v Japonsku, nejistotě na trzích pramenící z dluhové situace nejslabších členů eurozóny, obtížně nalezené shody ohledně navýšení zastropení amerického dluhu a následné ztráty AAA ratingu Spojených států, se společnostem opět daří překonávat očekávání trhu.

P/E Zisky

Konkrétně zisky na akcii podle průběžných statistik meziročně rostou o necelých 18 % (tj. o 5,5 % více, než se čekalo) a tržby dokonce o 13,3 % (tj. o 1,7 % nad odhady trhu), což je nejrychlejší tempo za poslední rok.

Obecně se firmám celkem daří potýkat se se složitými podmínkami na trhu, ale také projevují opatrnost ohledně poskytování výhledů do konce roku (což ale vzhledem ke zvýšené nejistotě ohledně dalšího makroekonomického vývoje není příliš překvapivé).

Z pohledu ukazatele ocenění P/E (jako zisky bereme provozní zisky podle agentury Reuters) se index S&P 500 v současnosti obchoduje na podprůměrném 12,2 násobku (historický průměr je 13,7) a index je tedy podle tohoto ukazatele oceněn pod historickým průměrem.

Ukazatel překvapení podle sektorů indexu S&P 500
Zdroj: Česká spořitelna