Velké vystřízlivění: Že by ještě jedna "zlatá rána" pro akcie?
|

Velké vystřízlivění: Že by ještě jedna "zlatá rána" pro akcie?

Akciové trhy mají za sebou dva týdny propadů. Investory tak logicky zajímá, zda jde o krátkodobý výkyv, nebo bude pokles pokračovat. Ačkoli se trhy neřídí historií, mají mnohdy tendenci z technických i psychologických důvodů sledovat některé úseky vývoje v minulosti. Jeden takový nabízí následující scénář: "20 % nahoru, ale pak se zbavte akcií klidně na několik let."

Světové akcie Historie

Velké uklidnění (Great Moderation) bylo obdobím, ve kterém dopad neoliberálních reforem, jako byly porážka angloamerických odborů, prodloužení pracovního dne, liberalizace obchodních a kapitálových trhů, rozšíření spotřebního úvěru, a především ustanovení kapitalismu v zemích bývalého Sovětského svazu, východní Evropě a v Číně, vytvořil světový režim akumulace, ve kterém byly fáze oživení v dominantním angloamerickém bloku velice silné, zatímco krize měly omezenou intenzitu a délku.

Kreditní spready se mezi lety 2003 a 2008 přiblížily nule, investoři tak byli vehnání do náruče akciového trhu, protože hledali jakýkoli vyšší výnos, než nabízela bezpečná aktiva (státní dluhopisy).

Nepřipomíná vám to něco? Jen roli deregulace trhu a optimismu v zemích bývalého východního bloku možná nahrazují stovky miliard, které do světového finančního systému lijí centrální banky. Co přišlo v roce 2008 (Lehman Brothers, propad trhů až na dno v březnu 2009), víme. Pokud trh bude kopírovat vývoj z minulého desetiletí, může likviditní párty ještě pár měsíců nebo let pokračovat, ale pak přijde "Velké vystřízlivění".

Aktuální vývoj akcií vs. vývoj v letech 2003 až 2008

Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese
Populární investor Barry Ritholtz vyprodává akcie. V minulosti přitom svými předpověďmi mnohdy odhadl další vývoj trhu. Které sektory podle něho nejvíc utrpí korekcí akciového trhu, a které pozice naopak v portfoliu ponechat? A kolik doporučuje Ritholtz držet hotovosti?

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Zdroj: Zero Hedge