Burzovní kalendář 8. 10. - 12. 10. 2012
|

Burzovní kalendář 8. 10. - 12. 10. 2012

Americké i evropské akcie mají za sebou úspěšný týden, když jim vedle komentářů šéfa ECB Maria Draghiho pomohl také páteční report z amerického trhu práce. Příští, zkrácený obchodní týden na amerických trzích bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za třetí kvartál. V Evropě pak budou investory kromě makrodat nejvíce zajímat jakékoli novinky na politické scéně v zemích PIIGS před blížícím se summitem EU 18. října.

Wall Street

8/10 Dluhopisové trhy zavřené, akcie se obchodují (státní svátek - Columbus Day)

9-12/10 Výsledková sezóna (Alcoa, Yum! Brands, JPMorgan, Wells Fargo)

10/10 Béžová kniha Fedu

11/10 Obchodní bilance

11/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/10 Index cen výrobců

12/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie (Dow) na pětiletém maximu: Co by centrální banky nedokázaly?!
Záplava peněz od Fedu, potvrzené přísliby odkupů dluhopisů ze strany ECB a na první pohled lepšící se stav amerického trhu práce - tři zásadní faktory pro páteční posílení indexu Dow Jones Industrial Average na pětiletá maxima.

Americká nezaměstnanost nejnižší od ledna 2009
Celková míra nezaměstnanosti v USA klesla v září překvapivě na 7,8 % ze srpnových 8,1 % a je nejnižší od ledna 2009. Trh čekal spíše růst na 8,2 %. Včetně revize za srpen byly pozitivní i počty nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství. Americké futures reagovaly na zprávu růstem.

Recese na 100 %. Podle Rosenberga tento indikátor nedělá výjimky
Ekonomové často upozorňují na důležitost statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, ale i na volatilitu tohoto ukazatele. Každá velká vládní objednávka například pro armádu umí s čísly pořádně zahýbat. 13,2% srpnový pokles objednávek v USA ovšem nikdo na sezónnost svádět nemůže. Známý ekonom a pesimista David Rosenberg ve své aktuální poznámce upozorňuje na to, že jedna ze složek amerických durables nenechává prostor pro spekulace. Recese přichází a nic ji neodvrátí.

Co s cenou ropy udělá QE3?
Kdybychom to věděli, můžete vzít jed na to, že bychom si na to vsadili. O účinnosti třetího kola kvantitativního uvolňování (QE) ze strany amerického Fedu se povedou debaty tak dlouho, dokud se nestane nějaký "zázrak". Pokud by ovšem byla období QE1 a QE2 vodítkem i pro třetí kolo, cena ropy by měla na opatření Fedu reagovat pozitivně v řádu desítek procent. Pro další růst ceny hovoří i geopolitická rizika na Blízkém a Středním východě, negativem je malý hospodářský růst a ekonomické zpomalení v Číně.

Konec doby Applové aneb čtvrtá technologická éra za námi?
Apple je nejcennější společností všech dob. Zásoby nové generace chytrého telefonu iPhone se vyprodaly během prvních tří dnů. Na "pětku" se čekaly fronty dokonce i v Česku. Přitom u nás technologické novinky vítáme obecně vlažněji než za oceánem, kde má kalifornská dílna snů svou největší základnu fanatických fanoušků. Navzdory všem úspěchům se však podle některých expertů blíží konec éry "ovocnářské firmy". Labutí píseň v dáli slyší i bývalý zaměstnanec společnosti Apple a blogger The Huffington Post John Pavley.

Měl to těžké, tak utrácel
Výdaje federální vlády v USA za současného prezidenta Baracka Obamy (s odhadem letošní bilance) byly v poměru k americkému HDP nejvyšší za posledních třicet let a pět prezidentů. Je pravda, že Obama převzal "velení" ve složité situaci. Je však také pravda, že se nebál utrácet (a zadlužovat Ameriku). V případném druhém volebním období by jeho úkolem bylo vysoký poměr vládních výdajů vůči HDP snížit někam blíže k dlouhodobým průměrům.

Evropa

8-9/10 Zasedání Euroskupiny včetně prvního zasedání fondu ESM

8/10 Německo - obchodní bilance

8/10 Německo - průmyslová výroba

10/10 Francie, Itálie - průmyslová výroba

11/10 Německo - index spotřebitelských cen

11/10 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

12/10 Eurozóna - průmyslová výroba

Šetřit? Ano, milé Athény a Madride, jinak Bundestag bude nervózní
Disciplína při snižování deficitu je v současnosti důležitá především z politických důvodů.

ECB nechává sazby beze změny, komentáře Draghiho poslaly euro výše, eurozóna vymýšlí pojištění španělských dluhopisů
Evropská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,75 %. O snižování sazeb dnes bankéři dokonce vůbec nediskutovali. Program odkupu dluhopisů (OMT) ze strany ECB čeká na své cíle, Španělsku ani Kypru se o pomoc za přísných podmínek žádat nechce.

Evropský super-rozpočet: Vítejte v Bruselsku
Evropská komise podle Financial Times dala na papír plán, jak z eurozóny udělat skutečnou hospodářskou unii. Takovou, ve které národní ministři financí ztratí velkou část svých pravomocí a vznikne nový centrální rozpočet.

Proč Německo tak lpí na zachování eurozóny v současné podobě?
Vznik EU a zóny volného obchodu umožnil Německu vrátit se do pozice světové vývozní velmoci. Problémem Německa je totiž dlouhodobý nesoulad mezi produkčními kapacitami a schopností spotřebovávat.

A ještě výš! A ještě výš! Evropská nezaměstnanost je nejvyšší v historii
Nezaměstnanost v zemích platících eurem v srpnu stagnovala na 11,4 %, což je nejvyšší úroveň v historii. Za červenec byla čísla revidována do negativního teritoria, a to z 11,3 % na 11,4 %. Ve Španělsku je například na novém rekordu 25,1 %, nová maxima jsou realitou i v Portugalsku a Irsku. Špatnou prognózu ekonomického růstu navíc připojili v pondělí analytici z Ernst & Young. Ti pro rok 2013 odhadují růst HDP 17 zemí platících eurem na slabých 0,1 % oproti původním 0,4 %. Letos by měla recese z výkonu euroekonomik umazat 0,5 %. Následky krize bude prý eurozóna pociťovat až do konce dekády.

Pražská burza

8/10 Nezaměstnanost

8/10 Průmyslová a stavební výroba

8/10 Nezaměstnanost

9/10 Index spotřebitelských cen

12/10 Měnová báze ČNB

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro říjnové obchodování?

Dluhopisy, měny a zlato v příštích kvartálech: Konec bezpečných přístavů?
Bezpečným přístavům, za něž lze na základě historie posledních let považovat americké a německé bondy, ale například i české státní dluhopisy, odzvonilo a v příštích kvartálech zažijí pokles hodnoty (růst výnosů). I tak ale budou pravděpodobně zajímavé, v prostředí řady ekonomických nejistot bude pro řadu investorů zajímavé udržet hodnotu vložených peněz. Favoritem analytiků z Erste Group ovšem zůstává zlato.

Akcie ČEZ mají krátkodobý potenciál 5% růstu
Akcie ČEZ jsou minimálně z krátkodobého hlediska zajímavou nákupní příležitostí. Podle makléře Aleše Jandejska z brokerjetu České spořitelny by se měly i na základě technické analýzy vydat vzhůru, podporované navíc cenou elektřiny, jejíž pokles se podle všeho zastavil na 46 EUR/MWh.