Mladí Američané v recesi nepracovali, raději si šli pro lepší diplomy
|

Mladí Američané v recesi nepracovali, raději si šli pro lepší diplomy

Třetina mladých Američanů ve věku od 25 do 29 let má minimálně bakalářský titul. 90 % příslušníků této věkové kategorie dokončilo alespoň střední školu a více než 60 % se přihlásilo ke studiu na univerzitě. Tato statistika vyvrací obavy některých amerických sociologů, podle nichž by měla v důsledku enormního počtu přistěhovalců úroveň vzdělanosti naopak klesat.

Americká ekonomika Vzdělání

Vzdělanost amerických mladých dospělých se postupně zvedá od roku 2007, kdy byla ekonomika Spojených států na hraně recese. Analytici to připisují především menší poptávce na pracovním trhu, který byl krizí mezi lety 2007 a 2009 zasažen nejcitelněji. Středoškolští studenti se tak raději než na nestabilní trh práce rozhodli nastoupit na univerzity a dále se vzdělávat. Kromě odložení problému se sháněním zaměstnání je motivovalo lepší postavení na trhu práce, jež jim zajistí vysokoškolský titul.

Vzdělanost mladých v USA

Vítězové velké recese - 8. díl: Vysoké školy vyjdou z krize silnější
Krize znamená příležitost. Staré moudro, že málo pracovních míst vede k většímu zájmu o studium, se alespoň v USA během recese potvrdilo. Kvalita univerzit i přes vládní škrty a nepříznivou ekonomickou situaci roste, a to především díky inovacím.

Čeští chirurgové mohou závidět, v USA lepší vzdělání znamená lepší plat
Učit se, učit se, učit se - nic jiného člověka při pohledu na grafiku americké poradenské společnosti Degree Research nenapadá (údaje jsou oficiální, vládní). Nebo alespoň posbírat co nejvíce a nejlepších diplomů. Řada chytráků to třeba na plzeňských "právech" zkusila, většině to i vyšlo. Přesto je jasné, že do spravedlnosti, kterou ukazuje graf průměrných příjmů podle jednotlivých stupňů vzdělání a zaměstnání v USA, má Česká republika daleko. Vzpomeňme si jen na české lékaře v čele s chirurgy - v USA by měli doslova "na růžích ustláno", u nás musejí brát úplatky a stávkovat.

Zdroj: Pew Research Center