Česká koruna v roce 2013: Nepodceňujte Rockyho, i když mu nevěří ani jeho trenér z ČNB
|

Česká koruna v roce 2013: Nepodceňujte Rockyho, i když mu nevěří ani jeho trenér z ČNB

Ekonomický výhled na rok 2013 není růžový. Půl Evropy se zmítá v hluboké krizi, druhá půlka je na hraně recese a doma vládne blbá nálada. Daňové zákony se mění tak rychle, že člověk někdy ani neví, jaké daně budou za měsíc. O některých problémech lze diskutovat, lze s nimi nesouhlasit, ale to je tak vše, co s nimi můžeme dělat. Neovlivníme další kolo evropské dluhové krize, výši sazeb DPH ani kurz koruny ode dneška za rok. Některé věci však ovlivnit můžeme, například při jakém kurzu za rok směníme příjmy z vývozu.

Česká koruna EUR/CZK Zajištění Výhled na rok 2013 Miroslav Plojhar

- Spekulovat na oslabení koruny můžeme buď jako londýnský hedgeový fond, který si otevře krátkou pozici v koruně, nebo jako český vývozce, který nezajišťuje exportní příjmy.

- Spekulace proti koruně vycházely, když koruna masivně posílila a všichni ji milovali, ale byly velice ztrátové, když koruna již nějaký čas oslabovala a všichni nad ní lámali hůl (podobně jako v současnosti).

- Nabízíme řešení, jak se plně (nebo částečně) zbavit spekulativní pozice proti koruně.

Nezajištění exportů = spekulace na oslabení koruny

Kurz budoucí směny exportních příjmů může zařadit do kolonky "prodiskutovat a nechat osudu" každý, kdo má i dostatečně vysoké výdaje na import (takzvané přirozené zajištění). V celé ekonomice to celkem platí, vývozy dosahují 66 % ekonomiky a dovozy 62 %, u jednotlivých firem je to však výjimka. Navíc, když něco neuděláme, je to stejné, jako kdybychom udělali něco jiného. Pokud má exportní firma budoucí příjmy z exportu 10 milionů eur a 5 milionů eur nákladů na import, a pokud nechá budoucí směnný kurz osudu, je to stejné, jako kdyby spekulovala s 5 miliony eur na oslabení koruny.

Dosud taková spekulace nebyla dobrou volbou. Od roku 2000 ušetřilo pravidelné zajišťování ročním měnovým forwardem v průměru 80 haléřů za rok. To je úspora, o kterou se dala předehnat konkurence, případně peníze na další expanzi podnikání. Průměrná úspora 80 haléřů za rok zahrnuje nejen roky skokového posílení, ale i období dočasného oslabení koruny, kdy se vyplatilo sedět se založenýma rukama.

Úspory ze zajištění koruny byly nejvyšší v letech, kdy posílení nebylo očekávané. Na konci 90. let byla koruna s oblibou označována jako měna odsouzená k velkému oslabení, nezvedne-li ČNB úrokové sazby. Tehdy si koruna vysloužila přezdívku Rocky – posilovala, i když jí nikdo nevěřil. Po první recesi minulé dekády (2003 až 2004) bylo všeobecným mottem, že koruna i ostatní středoevropské měny mají to nejlepší za sebou, takže posilovat nebudou. Zajištění proti silné koruně v těchto obdobích (a pak na začátku roku 2009) přineslo úspory v řádu 1 až 3 Kč ročně.

Naopak nejvíce se vyplatilo nezajišťovat exportní příjmy, tedy spekulovat na oslabení koruny, když koruna masivně posilovala a spekulanti ji milovali. V roce 2002 byla koruna miláčkem trhů a nebylo banky, která by neinzerovala sázky na korunu pod heslem přílivu privatizačních příjmů a odolné ekonomiky. Na konci roku 2007 se koruna stala opět miláčkem trhů (bezpečný přístav v době americké hypotéční krize). Entusiasmus na konci roku 2010 a v první půli roku 2011 nedosáhl úrovně z let 2002 a 2007 až 2008, ale motto bylo "ekonomika oživuje, ČNB bude zvyšovat sazby a je v období měnových válek jednou z nejméně aktivistických centrálních bank".

Jak fungovalo zajištění koruny ročním forwardem

Trend posilování koruny ještě nepatří do důchodu

Je nyní dobrý čas nezajišťovat risk silné koruny, tedy spekulovat na její oslabení? Koruna se v posledních týdnech obchoduje za 25 až 25,2 EURCZK, tedy 2,50 Kč od rekordu z léta 2008. Je těžké najít investiční doporučení na rok 2013 z jakékoli londýnské banky, které by neobsahovalo sázku na oslabení koruny. Důvody pro oslabení se zdají být jasné – ekonomika v recesi, úrokové sazby na nule a ČNB hrozí intervencemi proti koruně. Rocky, tedy koruna, utržil pár těžkých háků a sázky, že si ještě někdy vyboxuje nové rekordy k euru, jsou nízké. Zvláště, když mu trenér (ČNB) zrovna nefandí a růst/pokles českého HDP se od roku 2009 neliší od toho v evropské měnové unii.

Avšak zvěsti o odchodu celého trendu posilování koruny proti euru do důchodu jsou předčasné. Prostor pro dohánění životní úrovně, cen a mezd mezi námi a eurozónou, a tedy i pro posilující měnu, je stále široký. Exportní podniky jsou i přes protivítr evropské recese a daňových kotrmelců konkurenceschopné. Přebytek obchodní bilance, tedy eura na prodej, narůstá díky exportérům, ale i stále slabým útratám domácností. Myslíte si, že dříve ožijí exporty, nebo poptávka českých domácností?

Zahraniční obchod ukazuje, že má koruna prostor posilovat

Celá ekonomika se se silnější korunou vyrovná stejně jako dosud, ale vyrovná se s ní bez problémů i vaše firma? A co když se s ní konkurence vyrovná lépe? Kolik z růstu produktivity půjde na vyrovnání ztrát ze silnější koruny, a kolik na další expanzi v podnikání?

Jak nespekulovat na koruně

Nechcete-li spekulovat na oslabení koruny, nabízíme řešení, jak se dlouhých pozic v euru zbavit. A to buď "natvrdo" měnovými forwardy, nebo "flexibilněji" měnovými opcemi či jejich kombinacemi.

Jednou z možností, jak omezit ztrátu ze silnější koruny, ale zároveň mít možnost svézt se na jejím potenciálním oslabení, je forward s omezenou participací na oslabení koruny. Při zajištění měsíčních výměn eur během roku 2013 nebudete měnit eura hůře než za 25 (necelé 1 % od současného forwardu). V zajištění proti posílení koruny na mírně horší než na současné úrovni se však výměnný kurz změní s možným oslabením koruny nad 25,25 EURCZK, nedotkne-li se kurz 28 EURCZK.

Bundesbanka varuje: Německá ekonomika poroste mnohem pomaleji
Německá centrální banka výrazně snížila prognózu růstu německé ekonomiky. Místo dosud očekávaných 1,6 % nyní čeká v roce 2013 pouze růst o 0,4 %, v letošním roce má HDP nově posílit jen o 0,7 % místo 1 %. Zrychlení na 1,9 % má přijít až v roce 2014.

Co může dělat investor, když ČNB přemýšlí o vrtulníku?
České národní bance se podle slov guvernéra Singera velice nelíbí všeobecný pesimismus spotřebitelů a chce s ním něco dělat. Zatím jsme zřejmě ještě daleko od příslovečného "sypání peněz z helikoptéry", devizové intervence jsou prvním střelivem, které hodlá ČNB použít. Debata, jak by se vrtulníkové bombardování penězi projevilo, je však zřejmě živá.