Zasedání OPEC a pravděpodobné omezení produkce ropy
|

Zasedání OPEC a pravděpodobné omezení produkce ropy

Spekulanti s ropou upírají zraky ke středečnímu jednání organizace OPEC ve Vídni. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu před ním projevil svou spokojenost se současnými cenami ropy. OPEC přitom bude nepochybně muset výrazně snížit produkci ropy. Světová nabídka ropy totiž začíná překonávat poptávku, za což může hlavně prudký nárůst produkce ropy ve Spojených státech, která vzrostla nejvíce za uplynulých 20 let.

Komodity Ropa OPEC

Ačkoli je nepravděpodobné, že svůj plán představí OPEC již na středečním jednání, k jeho naplnění zřejmě dojde na začátku roku 2013. To může mít za následek přeskupení sil na trzích s ropou, protože tradiční producenti ropy budou riskovat postupnou ztrátu svého vlivu.

Větší množství volné kapacity bude pro všechny dobrou zprávou, protože se sníží cenová volatilita ropy. Zřejmě se zabrání i tomu, aby v dohledné doby rostly její ceny vyšším tempem.

Vývoj cen ropy Brent a WTI

Levnější benzín přeje spotřebitelům i průmyslu
Minulý týden klesal nejvíce ze všech komodit na trzích americký benzín. Měly na to vliv jak klesající ceny ropy, tak zpráva o zvyšujících se zásobách benzínu. Ty rostly nejvíce od září 2001, tedy od teroristických útoků v New Yorku.

Zdroj: Saxo Bank