Mapa dne: Ekonomické těžiště Země se vrací do roku 1000
|

Mapa dne: Ekonomické těžiště Země se vrací do roku 1000

Udělejte si trojrozměrný model rozdělení světového HDP. Získáte bod někde uvnitř planety. Pak spojte střed Země, tento bod a povrch Země přímkou a dostanete bod na povrchu naší planety, pod kterým se ukrývá takzvané ekonomické těžiště světa.

Světová ekonomika

Jak ukazuje mapa od McKinsey Global Institute, tento bod se za posledních pár desítek let přesunul ze severního Atlantiku, kdy světu ekonomicky dominovaly Evropa a Spojené státy, zatím na sever Ruska, do roku 2025 by měl dorazit na hranice Číny. A pokud bude pokračovat ekonomický ústup Evropy, možná se v dalších desetiletích dočkáme "skoku" někam do Tichého oceánu (mezi Čínu a Spojené státy). Proti může být ale také Afrika.

Ekonomické těžiště světa

Extrémní LONG sázka: Proč je Afrika kontinentem budoucnosti
Gigantická naleziště ropy a plynu, která mění globální pravidla hry. Třída superbohatých, kterou si začíná předcházet většina výrobců luxusního zboží. Zároveň spousta chaosu a bezpráví. To vše a ještě mnohem více je Afrika – gigant, jehož pozvolné probouzení by investoři neměli zaspat. Podrobnosti zjišťoval Investiční web přímo na místě.

Erik Nielsen (UniCredit): Pesimismus spojený s Evropou je přehnaný, "smart money" nakupují na periferii
Evropská periferie je nedoceněná. Evropa jako taková je teď pro investora zajímavější než Amerika, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web hlavní ekonom UniCredit Erik Nielsen. Potenciál Evropské unie je podle něj podkopáván její nejednotností, ale i tak Evropu čekají lepší zítřky. Možná ale v dvourychlostním uspořádání a bez Spojeného království.