Akcie: Chcete překonat index S&P 500? Zkuste jiný S&P 500!
|

Akcie: Chcete překonat index S&P 500? Zkuste jiný S&P 500!

Americké akcie přidaly od začátku roku v průměru přes sedm procent. Ano, měřeno indexem S&P 500. Ovšem americké akcie posílily v průměru o něco víc, jen je potřeba sledovat trh tím správným způsobem. S&P 500 Equal Weighted Index nabízí za poslední roky lepší zhodnocení než sázka na klasický index velkých amerických firem.

Světové akcie Indexy
S&P 500 Equal Weight Index

Oba indexy sledují největší firmy na americkém trhu podle tržní kapitalizace. Ovšem klasický index S&P 500 dává největším firmám v indexu také větší váhu, tedy vliv na jeho výkonnost. Největších deset firem v indexu odpovídá téměř 20 % váhy indexu. Tento podíl se v čase mírně mění.

V S&P 500 Equal Weighted indexu má 10 největších firem pouze aritmeticky průměrný podíl na váze indexu, tedy 2 %. Všechny akcie mají totiž stejný vliv na vývoj indexu. Oba indexy přitom sleduje řada fondů, ať už přímo pomocí navázaných ETF, nebo jako benchmarky pro své investice. Který je lepší? To záleží na investičním cíli.

Lepší výnos má Equal Weighted Index

Pokud je cílem co nejvyšší zisk, lépe je na tom S&P 500 Equal Weighted Index. Za období let 2007 až 2011 ročně přidal 1,75 %, klasický S&P 500 naopak ztratil 0,25 %. I letos je na tom zatím o něco lépe.

Pokud je ovšem snahou investora omezit riziko, odpověď tak jednoznačná není. Equal Weighted Index má menší průměrnou velikost firem. Pomáhá to zisku, ale malé firmy jsou obecně považovány za rizikovější investice. V uplynulých pěti letech byl i proto tento index o něco volatilnější než neznámější světový benchmark.

Americké akcie

S&P 500 je naproti tomu náchylnější k bublinám, protože přisuzuje větší váhu akciím, které se stanou populárními (roste jejich cena, a tím i kapitalizace a váha v indexu).

Úkolem indexu S&P 500 samozřejmě není ani vypořádání se s rizikem, ani maximální zisk. Jde o sledování situace na trhu. Investoři do jednotlivých akcií primárně nevybírají firmy podle velikosti, a tak Equal Weighted Index lépe vyjadřuje jejich akce na trhu.

Klasický index S&P 500 ovšem zůstává nejoblíbenějším nástrojem sledování trhu, v současnosti je na něj vsazených 5,6 bilionu dolarů, což je zhruba 800 dolarů na každého člověka na světě. Fondy ho milují hlavně kvůli likviditě.

Rovnostářství má i nevýhody

Investice do klasického S&P 500 skrze ETF je i proto mnohem levnější než investice do "rovnostářského" indexu. Dalším důvodem je to, že ve druhém jmenovaném se musejí rychleji a častěji upravovat pozice, což pro správce fondů znamená další náklady, vyšší poplatky i daně.

Navíc S&P 500 Equal Weighted Index není tak úplně rovnostářský. Každá firma má sice stejnou váhu, ovšem jednotlivé sektory nezahrnují stejný počet firem. To vyvolává nerovnosti mezi nimi - sektory s větším počtem firem mají výrazně větší váhu v indexu.

V současnosti tak index nabízí větší "expozici" v sektorech financí, materiálů a zbytného spotřebního zboží, zatímco podceňuje například technologie a energetiku. A to se v současném prostředí nemusí vyplatit.

Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví
Zajímali jste se někdy o akcie firmy Consolidated Edison? Nejspíš ne. Za uplynulé dva roky však posílily zhruba o 50 %, tedy dvakrát více než celý trh. Dividendový výnos z akcií firmy naopak logicky klesal a je nejníže od devadesátých let. Nebo třeba Altria; výrobce cigaret vykazuje horší výsledky, ale vysvětlujte to trhu – akcie jsou o polovinu výše než v roce 2010 a jsou nejdražší od roku 1998. Tradiční dividendové sázky totiž utrpěly povážlivé trhliny – příklon investorů k "bezpečnějším" akciím vyhnal ceny dividendových akcií nahoru.

Zdroj: Smartmoney.com