Zlaté bankovní časy jsou pryč: Finanční systém a jeho "vylomeniny"
|

Zlaté bankovní časy jsou pryč: Finanční systém a jeho "vylomeniny"

Současné problémy finančního sytému jsou důsledkem předcházejícího obrovského růstu zadlužení bank, domácností a států. Celkové zisky světových finančních společností díky tomu vzrostly od roku 1990 do roku 2007 14krát.

Banky Bohatství Evropské banky Occupy Wall Street

Vývoj zisků finančního sektoru ukazuje první graf.

Zisky finančních společností

Především od roku 2003 došlo k prudkému růstu zisků, tedy ve chvíli, kdy se začala nafukovat bublina v cenách nemovitostí. Došlo k tomu v důsledku uvolněné politiky amerického Fedu, který napumpoval do ekonomiky peníze, aby zabránil důsledkům krachu internetové bubliny a teroristických útoků z 11. září 2001.

Společně s růstem zadlužení a zisků samozřejmě rostly i odměny pracovníků ve finančním sektoru.

Růst dluhů a platů ve finančním sektoru

Hrozba evropské bankovní krize ustupuje, ale na investice je ještě brzy
Na podzim 2011 jsem psal, že bych vybral úspory z bankovního účtu kvůli obavě, že banky nebudou schopny plnit své závazky vůči klientům. Investice do bankovního sektoru tehdy byly velice nejisté. Situace se ovšem mění.

Spolu s růstem odměn ve finančním sektoru však rostla i nerovnost v bohatství mezi občany. Je jasné, že v důsledku prudkého růstu zisků a odměn bank bohatli především jejich majitelé a ředitelé, tedy "Wall Street". To se však nedá říci o obyčejných lidech, kteří si vzali hypotéku, tedy "Main Street".

Růst nerovnosti příjmů a odměn ve finančním sektoru

Rozdíly mezi nejchudšími a nejbohatšími se zvýšily, současné hnutí Occupy Wall Street je toho důsledkem.

Opravdu Wall Street ovládli šílenci?!
Ne, to není vtip. K lidem, kteří viní za vypuknutí finanční krize šéfy velkých firem, se přidávají i odborníci. S velmi odvážnou teorií přišel i Clive R. Boddy, profesor na Nottinghamské univerzitě. Tvrdí totiž, že za krizí stojí "korporátní šílenci".

Co bude dál, neví nikdo. Jisté je jen jedno – zlaté časy finančního sektoru skončily. Dobře už bylo. Současné snahy domácností a států o oddlužení, stejně jako růst regulace a odpisy špatných úvěrů, tlačí zisky bank dolů. O snižování zadlužení samotných bank ani nemluvě. Zjednodušeně řečeno, když měly banky finanční páku 1:30 (vlastní kapitál ku cizímu kapitálu), zisky násobily třiceti. Teď, když mají finanční páku jen 1:10, jsou zisky mnohem nižší.

Kouzlo finančního sektoru pominulo. Bude se teď nová bublina, nová mánie, která slibuje nekonečný růst cen. Bude to zlato? Kdo ví.

Zdroj: Morgan Stanley