Americké dluhopisy a dolar: Téma jara?
|

Americké dluhopisy a dolar: Téma jara?

Již nějaký ten rok jsou americké obligace u řady analytiků a komentátorů (zejména těch, kteří věří v pokračující ekonomické problémy jako já) na čelním místě seznamu cenných papírů vhodných pro spekulaci na pokles. Ale realita byla dosud dlouhodobě jiná. Díky tlaku Fedu na úroky blízké nule ceny amerických obligací nejen že nepadaly, ale dokonce posilovaly. Proč? Jak se často říkává, trend většinou trvá déle, než si kdo umí představit. Přesně to se nyní děje u cen amerických státních obligací.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Fed Americký dolar Kvantitativní uvolňování
Dolary

Jednoho dne zde vznikne bublina. Otázkou je, kdy k tomu dojde. Je ovšem možné, že se tato doba rapidně přiblížila.

O bublině na amerických obligacích se přestalo mluvit již před mnoha měsíci, Fed se zavázal držet sazby blízké nule ještě několik let. Prostě ideální příležitost pro vrchol. Vždyť výnosy desetiletých amerických obligací jsou dlouhé měsíce pod 2,5 %. Něco ne tak často vídaného a zřejmě i dlouhodobě neudržitelného.

Podobného názoru je i Paul Volcker, bývalý šéf Fedu, podle kterého stačí jen málo, aby se inflace v USA rozběhla, což by tlačilo úrokové sazby vzhůru.

Američané peníze neroztáčejí jako dříve

Další problém možného zrychlení inflace je ukryt v rychlosti obratu peněz. Ta šla v posledních letech výrazně dolů (banky nepůjčují, firmy sedí na penězích), a proto se nárůst objemu peněz neprojevil ve výrazném zrychlení inflace.

Pokud by ovšem "rychlost peněz" šla nahoru, budou mít centrální banky celého světa co dělat, aby se jim inflace rychle nevymkla z rukou. Jakékoli, byť malé zpoždění se může silně projevit na růstu inflace. Zpřísnění měnové politiky se na druhé straně projeví na zbrzdění hospodářského vývoje. Centrální banky budou manévrovat mezi dvěma zly.

Rychlý růst úrokových sazeb není nic nemožného, v minulém století bylo několik období, kdy šly úroky během 2 let nahoru o 10 procentních bodů i více. Něco takového by v dnešní době poslalo ceny amerických obligací (a následně i akcií) ke dnu.

UBS: Nemějte strach z vyšších výnosů dluhopisů, akciová rally bude pokračovat
Na konci minulého týdne některé investory zaskočil rychlý růst výnosů amerických státních dluhopisů, které se několik měsíců pohybovaly okolo 2 %. V ekonomických modelech by vyšší úroky znamenaly v důsledku větší náklady firem na úvěry, což by omezilo růst firemních zisků, a tady i negativně ovlivnilo vývoj akcií. Ovšem Jonathan Golub, hlavní stratég UBS, upozorňuje, že trh není model. Bez obav proto zvýšil cílovou cenu indexu S&P 500 pro konec roku na 1 475 bodů. A index S&P 500 zažil nejlepší týden za poslední tři měsíce.

Podle některých komentátorů představují americké obligace podobnou příležitost ke spekulacím na pokles, jakou představovaly před 5 lety obligace kryté hypotékami (mortgaged-backed bonds).

Navíc jakékoli oznámení typu QE3 (třetí vlna kvantitativního uvolňování - pozn. red.) může odstartovat růst sazeb. Co by takový výprodej mohlo urychlit? Kdyby dolar přišel o status rezervní měny a Spojené státy by byly nuceny půjčovat si za skutečně tržní sazby, ne za takové, jaké Fed určí.

Pokud by někdo chtěl začít spekulovat na pokles cen amerických obligací v delším horizontu, rozhodně mu nedoporučuji pákové ETF. Tyto cenné papíry se hodí pro krátkodobé spekulace maximálně v řádu dní. V delším období jsou velmi zrádné a investoři mohou kvůli jejich volatilitě skončit ve ztrátě, i kdyby vývoj ceny podkladového aktiva odpovídal výraznému zisku.