Akcie: Sentiment je zpět na úrovních před vypuknutím evropské dluhové krize, další rally nečekejte
|

Akcie: Sentiment je zpět na úrovních před vypuknutím evropské dluhové krize, další rally nečekejte

Průzkumy sentimentu a ekonomické aktivity v druhé polovině roku 2011 nebyly nijak optimistické, což souviselo se stupňující se dluhovou krizí v eurozóně. Ovšem nyní se index S&P 500 vrátil na zajímavé úrovně. V současnosti se obchoduje na zhruba 13násobku poměru P/E. S ohledem na poslední ekonomická data a stabilizaci situace v Evropě přitom není příliš drahý.

Korekce na trzích Světové akcie P/E

Na základě odhadovaných zisků na akcii pro následujících 12 měsíců, které už nijak výrazně nerostou, je nepravděpodobné, že by mohla u indexu S&P 500 přijít v blízké budoucnosti další rally. Aby se tak stalo, museli bychom vídat mnohem lepší ekonomická data a očekávané zisky. Spíše je pravděpodobné, že S&P 500 balancuje na hraně a že ekonomické statistiky mohou v následujících měsících negativně překvapit. A to hlavně kvůli sezonním vlivům. To může poslat S&P 500 opět dolů.

S&P - 12měsíční forward P/E

Jak se vyrovnat s korekcí na trzích?
Akcie po dlouhé době zažívají větší korekci. Na trhu strmě vzrostla korelace akcií, když například ve středu 96 procent akcií v indexu S&P 500 souběžně klesalo, což může naznačovat, že pokles bude možná pokračovat a investoři by měli být opatrní s automatickým nakupováním po propadu, píše na svém blogu zkušený makléř z Wall Street Ivan Hoff. A současně dává čtyři tipy na to, jak by se měli investoři s propadem vyrovnat.