Chcete diverzifikovat? Tři věci, které byste měli vědět o korelaci investic
|

Chcete diverzifikovat? Tři věci, které byste měli vědět o korelaci investic

Richard Bernstein v minulosti mimo jiné vedl investiční oddělení Bank of America Merrill Lynch, takže o investování něco ví. Vždy zdůrazňoval význam diverzifikace portfolia pomocí aktiv, která co možná nejméně korelují (vyvíjejí se stejným směrem) s těmi nejčastěji používanými. Nejde podle něj o to, aby měl investor v portfoliu co nejvíce různých aktiv, ale aby tyto typy investic vzájemně co možná nejméně korelovaly. Jak říká sám Bernstein, je to často jako mluvit do dubu.

Investice Investování Korelace investic

Na které tři věci nezapomenout při diverzifikaci portfolia?

  • Korelace se mění, nejsou stále stejné. Dnes neplatí studie o korelaci z před pěti nebo deseti let.

  • Má smysl sledovat dlouhodobý vývoj korelací. Krátkodobě se dá vydělat na rozdílu mezi kterýmikoli dvěma typy investic, ale to je pro hráče. Dlouhodobé zaměření jako jediné nabízí dobré investiční výsledky.

  • (Americké) dluhopisy jsou jedinou velkou skupinou investic, která má negativní korelaci s akciemi. Proto mají zásadní význam při diverzifikaci prováděné v zájmu snížení volatility portfolia.

Na grafu je vidět, jak se korelace jednotlivých investic v posledních letech změnily.

Korelace S&P 500 s dalšími aktivy

Risk on, risk off: Vítejte v investičním světě RORO
Řada investičních pravidel se po finanční krizi v roce 2008 otřásla v základech. Analytici HSBC v několika názorných vizualizacích ukazují, jak moc je dnes svět investic korelovaný a že se nedá obrazně řečeno nikam pořádně "schovat". Pro úspěšné investování bude potřeba sledovat především to, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat (index RORO).

Zdroj: Richard Bernstein Advisors