Kritika evropských bankovních plánů na sebe nenechala dlouho čekat, Německo čeká vnitropolitický boj
|

Kritika evropských bankovních plánů na sebe nenechala dlouho čekat, Německo čeká vnitropolitický boj

Americká Wall Street s kritikou zatím známých výstupů z evropského summitu nečekala příliš dlouho. Plány na rekapitalizaci evropských bank ze záchranných fondů jsou například podle Morgan Stanley nedostatečné a evropské téma neposouvají fundamentálně příliš kupředu. Čekají proto další oslabování eura, a to navzdory dopolednímu vývoji na trzích.

Eurozóna Německo EUR/USD PIIGS Dluhová krize Evropské banky ESM

Bank of New York Mellon upozorňuje, že summit zatím ani nenaznačil, co bude s Řeckem. To zmiňují i komentáře z JPMorgan nebo Goldman Sachs.

Problémem je podle nich také to, že má ECB nad evropským bankovním sektorem velkou moc, může prakticky přimět banky, aby nakupovaly evropské dluhopisy i v době, kdy to pro ně není dobrý obchod. Na tomto mechanismu aktuální dohody na summitu nic nemění.

Krátkodobě tedy vidíme na evropském trhu s dluhopisy uvolnění (chudáci Němci, jejich výnosy rostou aktuálně skoro o 7 % na 1,65 %), dlouhodobě to ovšem nebude stačit.

Pokračuje Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny:

"Podle lucemburského ministra financí Junckera, který je předsedou Ecofinu, bylo dohodnuto, že krátkodobá podpůrná opatření budou zaměřena na Španělsko a Itálii. Podle jeho sdělení je možná celá řada opatření ke stabilizaci situace a EMU si nezavítá dveře k žádnému z nich." - Dobrá zpráva.

"Největším potenciálním problémem je to, jak se k výsledkům čtvrtečních jednání postaví Německo a další AAA státy unie. Německo stále neratifikovalo ESM, dá se očekávat, že dojde k intenzivnímu vnitropolitickému boji, jehož výsledek je nejistý. Možnost sporů se zvýšila po rozšíření mandátu ESM na rekapitalizaci bank. Proti tomuto postupu se mimo jiné vyslovil po posledním zasedání bankovní rady ECB i její prezident Draghi. Možnost, že včerejší pozitivní posun bude anulován kvůli opozici některého státu EMU (důležité je samozřejmě především Německo), je reálná. Pozitivní reakce trhu by se v takovém případě velmi rychle změnila v paniku." - Uvidíme.

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest, také nepovažuje navrhované kroky za konstruktivní řešení krize "Vytvořením bankovní unie se ukazuje, že politici neví, jak mají současnou krizi řešit. Problém je příliš obrovský a politiky nic jiného nenapadá, než vytvářet hlubší a hlubší integraci. Přitom Evropa ekonomicky vždy těžila ze své různorodosti a rozdílnosti. Unifikací všeho se EU snaží tuto konkurenční výhodu vymýtit. Mantra jednotné Evropy je opravdu silně zakořeněna v myslích bruselských úředníků. Ovšem bankovní unií nedojde k reálnému propojení finančních institucí v Evropě, je to předehra k vytvoření fiskální unie a evropských společných dluhopisů, což se sebou přinese ještě větší míru integrace."

Španělsko a Itálie si vydupaly na summitu odkupy dluhopisů bez zásadních podmínek
Lídři eurozóny se v pátek nad ránem po půlnočním setkání představitelů zemí platících eurem v Bruselu dohodli na opatřeních, která by měla uklidnit trh s dluhopisy, když především ty španělské a italské v posledních týdnech svými výnosy strašily většinu Evropy. Dohodli se také na vytvoření dohledového orgánu nad bankami v eurozóně, což by měl být první krok k diskutované bankovní unii.