Bude se opakovat loňský letní propad akcií?
|

Bude se opakovat loňský letní propad akcií?

Bude se na akciových trzích opakovat loňský vývoj? Každý si na otázku může odpovědět sám. 7. července tomu byl přesně rok, kdy došlo k vyvrcholení letního akciového cenového růstu. Cena po prvním letním vrcholu sedm dní klesala, krátkodobého dna dosáhla 18. července 2011, další 4 dny rostla, aby definitivně spadla z vrcholu 22. července 2011. Trhy pak klesaly až do října 2011.

Světové akcie Historie Sezónnost trhů

Vývoj v roce 2011

Všimněte si market breadth indikátorů, zejména spodního objemového BVI. Horní křížení modrého a zeleného BVI následovalo po prvním vrcholu, pak sice cena rostla, BVI ovšem již ne.

S&P 500 - vývoj v létě 2011

Současný vývoj

Může být situace letos obdobná jako loni? Budeme to vědět za pár dní. Pokud cena poroste, ale objemové market breadth indikátory nikoli, bude to podle mého názoru poměrně jasný signál.

S&P 500 - vývoj do současnosti

Americké akcie kopírují předvolební průměr za posledních 100 let, nového prezidenta předpovídají s 88% pravděpodobností
Pokud budeme brát historii jako vodítko, americké akcie už mají letošní dno za sebou. Sam Stovall, tržní historik a hlavní investiční stratég S&P Capital IQ, sleduje dlouhodobé trendy a pravidelnosti na akciovém trhu. V letech, kdy Američané volili prezidenty, byl vývoj v průměru velice podobný tomu letošnímu.

Sezónní vývoj

V grafu jsou celkem 3 křivky vyjadřující typický vývoj ETF certifikátu SPY (S&P 500). Jde o kumulativní zprůměrované hodnoty cenových přírůstků (respektive úbytků). Největší váhu přikládám hornímu sezónnímu indikátoru, který ukazuje typický vývoj za posledních 12 let od jarních cenových vrcholů. Poslední takový vrchol nastal 2. dubna 2012, a právě na tento cenový vrchol jsem indikátor "napasoval" (přiřadil jsem vrchol křivky typického vývoje k tomuto datu).

Podle tohoto indikátoru by letní cenový vrchol mohl nastat 22. až 23. července 2012.

Další 2 křivky vývoje ukazují vývoj SPY během typického roku od roku 1998 (průměry za 1. 1. až 31. 12.), poslední zelená křivka ukazuje vývoj během posledního roku před americkými prezidentskými volbami.

V situacích, kdy všechny 3 indikátory ukazují stejným směrem, je dost pravděpodobné, že se trh bude vyvíjet daným směrem. Sofistikovaní investoři v současnosti sezónním aspektům přikládají velkou váhu s tím, jak se šíří informace o tomto fenoménu.

Sezónní a historické indikátory pro S&P 500

UBS: Horší výhled pro americké akcie, zisky budou nižší, Evropa řeší krizi pomalu
Index amerických akcií S&P 500 je na dvakrát vyšších úrovních než v březnu 2009, většina růstu ovšem přišla v prvním roce a půl akciového růstu. Uplynulé dva roky jsou naopak spíše ve znamení hledání nového směru. Jeden z většinou optimistických stratégů na Wall Street - Jonathan Golub z UBS - ovšem na začátku týdne snížil svou cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 375 bodů z původních 1 475.