Jaké výsledky ve středu čekat od české Telefóniky?
|

Jaké výsledky ve středu čekat od české Telefóniky?

Ani ve druhém kvartálu 2012 se situace v hospodaření Telefóniky C.R. příliš nezměnila. Kombinace nepříznivých faktorů, jako jsou vysoká saturace trhu, tuhé konkurenční prostředí a zpomalující ekonomický růst, nadále nepříznivě ovlivňují výnosy i marže.

Akcie ČR Telefónica Výsledková sezóna
Telefónica - ilustrační foto

Výnosy v pevném segmentu podle našeho modelu mírně meziročně zrychlily pokles na -7,3 %, když v 1Q tento pokles činil -6,2 %. Negativně dlouhodobě působí pokles tržeb z tradičních hlasových služeb, naopak stagnaci vidíme u internetových služeb. Výnosy z mobilního segmentu očekáváme ve 2Q tradičně vyšší na mezikvartálně bázi, když 2Q je obvykle silnější než 1Q. Na meziroční bázi očekáváme zmírnění tempa poklesu na -4,2 % (v 1Q to bylo -5,0 %). K relativně dobrým číslům přispívají hlavně tržby za hlasové služby. Na Slovensku očekáváme další silný růst o 30,7 % meziročně, neboli +7,7 % mezičtvrtletně.

Celkové výnosy z podnikání tak podle našeho názoru dosáhnou 12,62 miliardy Kč a klesnou meziročně o 3,2 %, mezikvartálně vzrostou o 1,3 %.

Přes deklarovanou snahu společnosti kompenzovat klesající výnosy snižováním nákladů dojde podle našeho názoru k mírnému mezičtvrtletnímu nárůstu nákladů o 0,3 %. Největší nárůst (+7 %) očekáváme na položce náklady na propojení, naopak na osobních nákladech podle našeho modelu dojde k mezičtvrtletnímu poklesu o 5,5 % (meziročně -10,6 %). Jednorázově vyšší náklady na opravy a údržbu v 1Q klesnou podle našeho modelu ve 2Q o 10%.

Pozitivní efekt vlivem zisku z prodeje dlouhodobého majetku, který navýšil zisk společnosti v prvním čtvrtletí, ve druhém čtvrtletí neočekáváme.

Aktuální cenu akcií Telefóniky sledujte zde

Tibor Bokor (ING): Česká Telefónica by mohla překvapit superdividendou
V Evropě by do pěti let mohly existovat jen tři telekomunikační firmy. Sektor totiž čeká zasádní konsolidace, která vyplývá z logiky věci. Ta mimo jiné přispěje i k tomu, že diskutovaný příchod čtvrtého operátora na český trh bude jen spekulativní záležitostí. Dříve nebo později ho spolkne jeden ze stávajících operátorů, říká analytik londýnské ING Tibor Bokor, kterému se i vzhledem k situaci na akciových trzích líbí česká Telefónica.

Tradičně silnější 2. čtvrtletí se promítne do lepších ukazatelů na mezičtvrtletní bázi. Upravený ukazatel OIBDA podle našeho názoru dosáhne 5,128 miliardy Kč, což indikuje 1,6% nárůst oproti 1Q, ale 6,9% propad v porovnání s 2Q2011. Tento pokles je o něco málo rychlejší, než byl pokles v 1Q (-5,1 %). Upravenou OIBDA marži očekáváme na úrovni 40,6 %, což je v porovnání se 40,5% marží v prvním pololetí mírný nárůst, ale meziroční pokles o 1,6 %.

Celkový hospodářský výsledek dosáhne 1,567 miliardy Kč. Poklesne tak v porovnání s minulým čtvrtletím o 3,4 %. Pokles bude způsoben zejména daňovou sazbou, která bude vyšší než v 1Q (tam byla sazba nižší vlivem jednorázových položek) a rozdíl ve vyměřené dani dosáhne zhruba 150 milionů Kč.

Na tiskové konferenci bude zejména zajímavé sledovat, jakým tempem postupuje zpětný odkup akcií a všechny informace týkající se tohoto tématu. Myslíme si, že Telefónica letos odkoupí maximálně 3 % vlastních akcií, ač avizovala, že tento objem může dosáhnout až 4 %.

Telefónica C.R. - odhady hospodářských výsledků za 2Q2012
Zdroj: CYRRUS