Letní pohoda podporuje riziková aktiva, hotovost přišla o královský trůn. Na jak dlouho?
|

Letní pohoda podporuje riziková aktiva, hotovost přišla o královský trůn. Na jak dlouho?

Zatímco akciové trhy ve čtvrtek vystoupaly na několikaměsíční maxima, volatilita - ukazatel tržního rizika - se propadla na úrovně naposledy pozorované před finanční krizí v roce 2007. Momentálně roste vše, co má, nebo alespoň potenciálně slibuje nějaký výnos. Proto se konec konců daří českým aktivům - zpevňuje koruna, pražská burza roste a vládní dluhopisy jsou rovněž nekřesťansky drahé.

Světové akcie ECB Likvidita
Býk útočí na muletu

Zajímavé přitom na náhlé letní pohodě je, že se dostavila v okamžiku, kdy jsou relevantní konjunkturální data ze světové ekonomiky stále poměrně slabá a indikují další zpomalování růstu.

Důvody růstu

Ceny aktiv v lepším případě může hnát výše očekávání, že se prohlubování hospodářského útlumu brzy zastaví a trhy již s předstihem věští obrat v trendu. Druhé, méně pozitivní vysvětlení spočívá v tom, že se centrální bankám podařilo dostat do finančního systému obrovský balík likvidity, který se v okamžiku, kdy opadá největší strach z možné katastrofy uvnitř eurozóny, dává do pohybu.

Mít zaparkovanou hotovost či "skoro hotovost" na účtech s nulovým (někdy dokonce i negativním) úrokem má totiž smysl pouze v okamžiku velké obezřetnosti, kdy se dotyčný subjekt bojí, že se kdykoli může dostat do likviditních problémů. Pokud však tyto obavy pominou, nemá smysl smířit se s nulovými úroky, které fakticky znamenají, že při inflaci 2 až 3 % akceptujeme hluboce zápornou reálnou úrokovou sazbu.

Král hotovost je mrtev

Letní idylka na finančních trzích, podpořená na jedné straně příslibem centrálních bankéřů k další expanzivní akci, a na straně druhé naprosto prázdným emisním kalendářem italského a španělského státu, sesadila hotovost z královského trůnu. Pochybujeme však, že tento idylický stav vydrží déle než za horizont prázdnin. Nové přestřelky uvnitř eurozóny (například rozhodování německého ústavního soudu o fondu ESM) a nejistota před americkými volbami by mohly být dobrou záminkou k vybírání letních zisků.

Akcie: Růst indexu Dow Jones se zarazí o úroveň 13 500 bodů
Americký akciový index Dow roste již několik týdnů, americké akcie těží z optimismu na starém kontinentu, kde všichni doufají, že ECB nakonec zachrání Evropu od kolapsu. Podle Darryla Guppyho, technického tradera a přispěvatele CNBC, ovšem index Dow narazí na silnou překážku okolo 13 500 bodů.

Fiscal cliff: Bude fiskální útes pro americkou ekonomiku začátkem potácení se v propasti?
Závěr roku bude ve Spojených státech pravděpodobně hodně hektický. Fed chce počkat s opatřeními na podporu ekonomiky zřejmě až po prezidentských volbách, takzvaný fiskální útes a politické handrkování o navýšení dluhového stropu mohou vyvolat další vlnu nejistoty na trzích. Jak ve své aktuální analýze upozorňuje Alec Phillips z Goldman Sachs, některá plánovaná opatření v daňové oblasti pak možná doznají změn, ale je těžké teď odhadovat, která konkrétně a v jaké míře. V grafu se ovšem zabývá dopady jednotlivých scénářů na americkou ekonomiku.