Jedno plus a jedno mínus pro britské banky
|

Jedno plus a jedno minus pro britské banky

Bank of England uspěla se svou akcí, kterou představila v srpnu a která je zacílena na podporu úvěrování. Nabídla bankám profinancování 5 % stávajícího objemu úvěrů plus veškerého navýšení těchto objemů do poloviny roku 2013. Do programu se přihlásilo celkem 13 bank, z toho 5 z 6 největších. Těchto 13 bank reprezentuje 73 % objemu úvěrů domácnostem a firmám.

LIBOR Evropské banky

Význam britského bankovního sektoru je v evropském a světovém kontextu obrovský. Jeho vliv ale může klesnout. Může za to kauza LIBOR, která je spojena především s bankou Barclays. Manipulace s důležitou mezibankovní sazbou může britské banky napříště zbavit části jejich důležitosti.

Britská bankovní asociace je totiž připravena vzdát se zodpovědnosti za stanovování sazby LIBOR, pokud ji o to požádají regulační orgány. Ty by měly v nejbližších dnech představit změny u sazby LIBOR. "Pokud budou novinky zahrnovat změnu zodpovědnosti za sazbu LIBOR, podpoříme to," uvedla asociace.

Index finančních společností na Londýnské burze

Roubini o skandálu se sazbou LIBOR: Banky je potřeba rozdělit, nebo někoho oběste přímo na ulici!
Co říká na skandál okolo manipulace se sazbou LIBOR známý ekonom a skeptik Nouriel Roubini? Pro Bloomberg TV se vyjádřil hodně zeširoka. Nejen LIBOR (na manipulace upozorňovaly světové agentury již v roce 2008), ale i řada dalších strukturálních problémů, které vedly ke vzniku finanční krize, stále čeká na vyřešení. "Banky stále podvádějí, dělají nemorální a nelegální věci," uvedl profesor Roubini.