Zažije letos zlato první pokles ceny v tomto tisíciletí?
|

Zažije letos zlato první pokles ceny v tomto tisíciletí?

Letošní rok by pro zlato mohl být po dvanácti letech kladných výnosů prvním, kdy dojde ke zvratu. K tomu by mohl přispět i obrat v politice tištění peněz v americkém Fedu. Stále se zlepšující data z americké ekonomiky donutí trhy, aby se připravily na ukončení kvantitativního uvolňování. A to zvrátí i důvěru investorů v nakupování drahých kovů.

Zlato Fed Výhled na rok 2013

Zlato odstartovalo rok 2013 cenovým růstem, za kterým stálo schválení amerického rozpočtu. Ovšem během následujících 48 hodin tento kov klesl na nejnižší úroveň od léta. Investoři investující přes burzovně obchodované produkty (ETP) drželi ještě na začátku roku rekordní množství zlata. Donedávna využívali korekce k jeho dalšímu nákupu. Minulý čtvrtek ovšem snížili svou expozici o 327 tisíc uncí. Šlo tak o největší jednodenní pokles od 26. září.

Příští týdny určující pro cenu zlata

Technicky vzato se zlato vrátilo zpátky na hranici 1 630 USD za trojskou unci, tedy k úrovni, od které se po několika měsících obchodování do strany dokázalo minulý srpen odrazit nahoru. Pokud by zlato oslabovalo i pod tuto úroveň, další hranice podpory je až na úrovni 1 590 USD za unci. Jak investoři, tak spekulanti do zlata řeší, že v průběhu roku by mohlo zlato vystoupat na vyšší hodnoty jen za předpokladu, že jeho cena ustojí nejbližší týdny. V opačném případě by současné ceny mohly znamenat vrchol, který hned tak nebude překonán.

Aktuálně stále věříme, že současný pohyb znamená jen drobnou korekci. Většinou se totiž pohyby trhů na začátku nového roku ukážou jako zavádějící. Pokud ale dojde k prolomení hranice 1 525 USD za trojskou unci, nastane zcela jiná situace. V takovém případě budeme muset snížit náš odhad pro rok 2013 na průměrné ceny zlata i stříbra, které jsou teď nastaveny na 1 840, respektive 34 USD za unci.

Zlato

Bublina roku 2013: Ruce pryč od dluhopisů, smysl budou mít zlato a stříbro!
Gerald Celente, populární předpovídač trendů ve světové ekonomice z Trends Research, varuje investory před dalšími investicemi do dluhopisů. "Celá ta hra je zmanipulovaná," tvrdí. Trh s americkými dluhopisy je podle něj jednou velkou bublinou, která může prasknout již v roce 2013. Finanční kolaps, který to způsobí, bude bezprecedentní.

Zdroj: Saxo Bank