US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,10 %
Erste+0,22 %

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak vstoupily světové burzy do posledního říjnového týdne, jaká čísla za třetí kvartál oznámila společnost Apple a kolik vína se letos urodí na celém světě? To všechno by vás mělo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
28. 10. 2013 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden smíšeně, S&P 500 posunul své historické maximum

Americké akcie během dne kolísaly mezi zisky a ztrátami, aby díky silnému závěru S&P 500 posunul své zavírací maximum. Index Dow neznatelně ztratil (-0,01 %) na 15 568,93 bodu, širší S&P 500 se vyhoupl do plusu o 0,13 % na závěrečných 1 762,11 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,08 % na 3 940,13 bodu. Investoři sledovali především zveřejňované firemní výsledky a chystali se na zasedání FOMC, které začíná v úterý. Nejrychleji za sedm měsíců rostla v září v USA průmyslová výroba.

V rámci Dow byl tahounem pohybů vzhůru Procter & Camble, který nakonec přidal přes 1,6 %. Opačným směrem se vydaly akcie farmaceutické společnosti Merck (-2,56 %), která ve třetím čtvrtletí zaostala za očekáváním trhu na úrovni tržeb.

Po závěru řádného obchodování zveřejnila své kvartální výsledky společnost Apple. Té podle údajů za třetí kvartál poprvé po 11 letech klesl čistý roční zisk. Prodej táhnou nové modely iPhonů 5S a 5C, které mají větší úspěch než předchozí řada. Jejich nižší průměrná cena se ale promítla i do potvrzeného trendu klesajícího čistého zisku, který trvá již tři kvartály. V 3Q2013 vydělal Apple 7,5 miliardy USD, tedy 8,26 USD na akcii (odhad: 7,96 USD). Loni činil zisk ve stejném sledovaném období 8,2 miliardy USD, respektive 8,67 USD na akcii. Hrubá marže, základní ukazatel úspěšnosti každé firmy, se ve čtvrtletí snížila na 37 % ze 40 % před rokem s tím, jak si svou daň vybrala tuhá konkurence firem jako Samsung.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Euforie trvá, i horší zprávy si býci vykládají po svém

Americký akciový trh směřuje k extrémnímu výprodeji, drobní investoři ale mají šanci se mu vyhnout

Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka

2. Evropské akcie v pondělí mírně zlevnily

Evropské akciové trhy po optimistickém úvodu v pondělí nakonec nepatrně odepsaly. Měly na to vliv některé horší výsledky hospodaření konkrétních firem. I tak jsou ale evropské indexy poblíž 5letých maxim. Index DAX ztratil 0,08 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,48 %, britský FTSE 100 naopak posílil o 0,07 % a panevropský EuroStoxx 50 klesl o 0,41 %. Pod tlakem byly především akcie automobilek, nedařilo se však ani bankovnímu sektoru, který jako celek odepsal 0,82 %. Naopak v zelených číslech zakončily pondělní seanci telekomunikace a sektor zdravotní péče.

EADS chystá snižování počtu zaměstnanců ve zbrojařské divizi

3. Očekávané události

Ve Spojených státech budou v úterý zveřejněny index výrobních cen, maloobchodní tržby, index cen domů S&P/Case-Shiller, podnikové zásoby a spotřebitelská důvěra. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. V úterý začíná dvoudenní zasedání FOMC, kde se bude řešit měnová politika. Zasedá i centrální banka v Indii. Hospodářské výsledky zveřejní například Pfizer, LinkedIn, Nokia, BP nebo UBS. Odhady výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v celém týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

4. Německo chce do deseti let snížit dluh pod 60 % HDP

Německo chce do deseti let snížit svůj veřejný dluh pod 60 % HDP. V rozhovoru pro pondělní číslo časopisu Focus to řekl ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj je to realistický cíl, pokud se podaří udržet hospodářský růst a země nebude vytvářet nové dluhy.

5. Největší těžař uhlí v EU chce zrušit 7 tisíc pracovních míst

Polská těžební společnost Kompania Weglowa hodlá do roku 2020 zrušit zhruba 7 tisíc pracovních míst. Odpovídá to přibližně 12 % její současné pracovní síly. Plánuje rovněž slučování dolů. Podobně jako u NWR i polského těžaře sužují nízké ceny uhlí na trzích.

NWR bojuje o existenci, uzavření dolu Paskov je jen krátkodobé řešení, tvrdí analytici

6. O sestavení vlády jedná za ČSSD tým vedený Haškem, předseda strany Sobotka ale povede vlastní jednání

Situace v ČSSD, která jen těsně vyhrála víkendové volby do Poslanecké sněmovny, se vyostřuje. Předseda Bohuslav Sobotka byl vyzván k odstoupení z funkce, za ČSSD začal vést jednání tým vedený Michalem Haškem, na jehož straně jsou například Jeroným Tejc nebo matador Zdeněk Škromach. Andrej Babiš, vůdce hnutí ANO, které ve volbách skončilo na druhém místě, vyjádřil velké znepokojení nad situací. Nejen on si možná myslí, že ČSSD by nejprve měla jednat s ČSSD, než začne oslovovat potenciální koaliční partnery. Babiš nicméně připustil, že mu není cizí myšlenka podpory vlády ČSSD s KDU-ČSL.

Politický pat a malé plus pro ekonomiku: Volby do Poslanecké sněmovny stabilitu nepřinesly

7. MMF: Slovinsko potřebuje rychlou rekapitalizaci bank

Slovinsko musí okamžitě zahájit rekapitalizaci svého bankovního sektoru. Řekl to v pondělí šéf mise Mezinárodního měnového fondu ve Slovinsku Antonio Spilimbergo. Zástupce MMF také slovinské vládě doporučil privatizaci státních podniků a důchodovou reformu. Slovinsko je kvůli vysokým ztrátám bank dalším kandidátem na finanční pomoc od eurozóny.

8. Růst tržeb z prodeje luxusního zboží letos zpomalí

Celosvětové tržby z prodeje luxusního zboží v letošním roce stoupnou o 2 % na 217 miliard eur. Předpovídá to studie, kterou v pondělí představila společnost Bain & Company. Tempo růstu podle této prognózy výrazně zpomalí z dvouciferných úrovní v předchozích třech letech. Ke slabšímu tempu růstu přispěje zpomalení poptávky v Číně. Největším trhem s luxusním zbožím by měly s velkým náskokem zůstat Spojené státy s tržbami 62,5 miliardy eur. Na dalších příčkách by se měly umístit Japonsko, Itálie a Čína.

Čínský ústav doporučil dalekosáhlé sociální a ekonomické reformy

9. Aerolinky Emirates jednají o koupi stovky letounů Boeing

Dubajská letecká společnost Emirates Airline jedná s americkým výrobcem Boeing o koupi nejméně stovky letadel pro dálkovou osobní přepravu. Pro Boeing by to mohlo znamenat rekordní zakázku v hodnotě přes 30 miliard dolarů.

10. Konkurenti Googlu kritizují jeho nové návrhy na urovnání s Evropskou komisí

Někteří konkurenti internetového gigantu Google v pondělí kritizovali jeho nejnovější nabídku, která má urovnat tři roky trvající antimonopolní vyšetřování Evropské komise. Firmy včetně seskupení kolem společnosti Microsoft tím reagovaly na krok komise, jež v pondělí požádala 125 konkurentů a dalších subjektů o vyjádření k nabídce Googlu.

Co vám Google neukáže: Třetina návštěvníků firemního webu může ublížit vašemu byznysu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Světová sklizeň vína letos vzrostla na maximum za sedm let

Celosvětová produkce vína v letošním roce výrazně oživila z propadu minulého roku a dosáhla úrovně roku 2006. Vyšší produktivita vynahradila pokles rozlohy vinohradů, uvedla v pondělí Organizace pro révu a víno. Výrazně oživila produkce vína ve většině Evropy. V Itálii, která je v produkci moku z révy evropskou jedničkou, stoupla o 2 % na 45 milionů hektolitrů. Ve Francii se zvýšila o 7 % na 44 milionů a ve Španělsku o více než 20 % na 40 milionů hektolitrů. V USA narostla sklizeň o 7 % na ekvivalent téměř 22 milionů hektolitrů. Chile zaznamenalo rekordní produkci 12,8 milionu hektolitrů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná