Burzovní kalendář 16. 12. - 20. 12. 2013
|

Burzovní kalendář 16. 12. - 20. 12. 2013

Nový týden bude mít pro všechny trhy jeden společný jmenovatel - Fed. Dvoudenní zasedání americké centrální banky vyvrcholí ve středu rozhodnutím o nastavení měnové politiky. Stále větší část trhu věří, že Fed začne ukončovat QE. Centrální banka zasedá i v České republice. V Evropě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů a údaje o inflaci, Německo oznámí prosincový index ekonomické důvěry ZEW.

Investiční a ekonomický výhled

USA

16/12 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State)

16/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

16/12 Průmyslová výroba

17/12 - 18/12 Zasedání FOMC

17/12 Index spotřebitelských cen

17/12 Index trhu nemovitostí

18/12 Zahájená výstavba

19/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

19/12 Index aktivity filadelfského Fedu

19/12 Prodeje existujících domů

20/12 HDP za 3Q2013 (revize)

Po pondělním vzestupu indexu S&P 500 na nové maximum investoři v následujících třech dnech prodávali, zčásti proto, aby sesbírali zisky z dosavadního růstu. S&P 500 nakonec za týden odepsal 1,65 %, stejně si vedl také Dow Jones Industrial Average. Nasdaq odepsal mírnějších 1,51 %. Indexům tak spíše uškodila rozpočtová dohoda Kongresu, protože zvýšila pravděpodobnost, že Fed začne ukončovat program podpory ekonomiky dříve než v březnu, s kterým stále počítá většina trhu.

"Index S&P 500 ve středu opět po několika dnech uzavřel pod 1 800. Dohoda mezi republikány a demokraty o financování vlády vyvolala nové dohady, kdy Fed začne snižovat objem odkupů dluhopisů. Nejistota zvyšuje volatilitu. Situace se 18. prosince po zasedání FOMC vyjasní. Ceny by mohly ještě klesnout, ale na konci roku může přijít růst," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 vyslal v pátek býčí signál, když uzavřel těsně nad hranicí podpory 1 775 bodů. Je tak stále jen 2 % pod svým rekordním závěrem. Vývoj indexu tak podle obchodníků rozhodně neukazuje na nějakou paniku na trzích. Všichni spíše vyhlížejí zasedání FOMC, které bude pro příští týden klíčové. Ze začátku týdne se tak dá čekat nervozita. Většina analytiků očekává, že Fed začne program nákupu dluhopisů omezovat v březnu, nedávná silnější ekonomická data z trhu práce však přiměla některé investory uvažovat o tom, že by to mohlo být dříve, možná už na středečním zasedání.

"Zdá se, že Wall Street zažívá bolení břicha a zvažuje možnost omezení QE už v prosinci. Středa bude velkým dnem pro světové kapitálové trhy," říká Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management.

I přes jistou nervozitu by byl začátek omezování QE již v prosinci stále velkým překvapením. Trhy by na něj reagovaly prudkým poklesem. Na druhou stranu je mnohem pravděpodobnější, že se nervózní obchodování ve středu zklidní. "Očekáváme, že nervozita a potenciální pochybnosti mohou na začátku týdne přinést zvýšenou volatilitu, která by se však měla proměnit v pozitivní impulz," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Každý má strach z toho, že by Fed ve středu přišel s překvapivým rozhodnutím. Tomu ale nevěřím. Pět let velmi uvolněné měnové politiky a podpory ekonomiky nesmažete za jediný den," komentuje situaci Charlie Smith, investiční šéf společnosti Fort Pitt Capital.

I kdyby nakonec k částečnému omezení programu Fedu již ve středu došlo, šlo by zřejmě jen o kosmetickou úpravu, která by se po prvotním šoku nijak zvlášť neprojevila. Nikde není navíc psáno, že by Fed následně nemohl objemy odkupovaných dluhopisů zase zvýšit.

Jak listopadová data z trhu práce ovlivnila názor Wall Street na zahájení omezování QE?

Otázka je, zda rozhodnutí Fedu může na Wall Street přinést očekávanou Santa Claus Rally. Za prosinec je index S&P 500 zatím v mírném mínusu a boří historické poučky o prosincovém růstu cen akcií. Nepomáhají ani předvánoční nákupy. "Čísla od obchodníků jsou zklamáním. Sice se prodává, ale jen za cenu výrazných slev, a nápor na obchody není nijak velký. To vzbuzuje trochu obavy, protože nákupní sezóna je letos kratší než obvykle," vysvětluje Lawrence Creatura, portfoliomanažer z Federated Investors. "Investoři čekají na Santu, ale ten zřejmě teprve nakládá sáně," dodává.

Zveřejněna budou příští týden i další důležitá data. V pondělí to budou údaje o průmyslové produkci (očekávání +0,6 % po -0,1 %) a páteční finální data o HDP za 3Q2013 (očekávání beze změny, tedy růst o 3,6 %).

Ve středu oznámí hospodářské výsledky společnosti FedEx a Oracle. První jmenovaná je považována za barometr kondice spotřebitelů a firem, protože počet jejích přepravních zakázek úzce koreluje s výkonem ekonomiky. Ve čtvrtek svá čísla připojí společnost Nike, kterou však nelze považovat za opravdového předskokana výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál, protože má oproti kalendářním čtvrtletím posunutá svá fiskální čtvrtletí.

Akcie: Lednový efekt se v posledních letech přesouvá na prosinec, jen ty Vánoce Santovi nikdo nechce přesunout na listopad
Lednový efekt je sezónní "pravidlo", podle kterého se akciím v lednu extrémně daří. Mimořádný výkon přitom zpravidla předvádějí cenné papíry firem s menší tržní kapitalizací (small caps), největší firmy na burze (large caps) za nimi zaostávají. Pohled na uplynulých 20 let je ale v něčem překvapivý.
2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má
Vyhlídky Bank of America Merrill Lynch na rok 2014 jsou více než slibné. Makroekonomický analytik Ethan Harris upozorňuje, že by oživování amerického hospodářství mohl výrazně zrychlit i supervolební listopad, který rozhodne o novém složení amerického Kongresu i o tom, kdo usedne do třiceti šesti guvernérských křesel.
David Stockman: Akcie jsou bublina, je nebezpečné je teď držet nebo nakupovat
Ocenění akcií ztratilo jakoukoli spojitost s reálným světem. Ceny akcií za poslední dva roky přidaly přes 40 %, zisky vzrostly o 5 %. Wall Street a Fed se mohou tak akorát přít o to, kdo je čím rukojmím. Bývalý politik a uznávaný ekonom David Stockman si se současnou politickou garniturou a Fedem nechce příliš špinit ruce.
Proč v roce 2014 vsadit na světové akcie na úkor těch amerických
Pokud věříte v globální oživení, v pokračování alespoň mírného zotavování Evropy a zároveň důvěřujete Fedu, že někdy (třeba již brzy) začne omezovat svou podporu ekonomice, akcie ve Spojených státech ve svém portfoliu alespoň částečně nahradíte něčím jiným.

Evropa

16/12 Eurozóna, Francie, Německo - index nákupních manažerů ve výrobě a ve službách (FLASH Markit)

16/12 Eurozóna - obchodní bilance

17/12 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

17/12 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/12 Německo - index ekonomické důvěry ZEW

18/12 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo

18/12 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

18/12 Spojené království - zpráva o trhu práce

19/12 Spojené království - maloobchodní tržby

20/12 Německo - index cen výrobců

20/12 Francie - indikátor podnikatelského klimatu

20/12 Itálie - maloobchodní tržby

20/12 Spojené království - HDP za 3Q2013

Také evropské burzy trápí nervozita před zasedáním americké centrální banky. Německý DAX v minulém týdnu ztratil 1,81 %, britský FTSE se propadl o 1,7 % a celoevropský DJ EuroStoxx 50 klesl o 1,95 %.

V novém týdnu bude zveřejněna řada dat, která mají dokumentovat rychlost evropského oživení. Hned v pondělí to budou předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii. V úterý bude zveřejněna v eurozóně inflace a především index důvěry v německou ekonomiku ZEW, kde se očekává mírné zlepšení z 54,6 na 55 bodů. Ve středu to bude potom ještě sledovanější index Ifo, který by se měl také mírně zlepšit.

Z řady evropských ekonomik přicházejí rozporuplné informace, pozitivní překvapení jsou vzápětí střídána horšími čísly. Německá průmyslová výroba se tak meziměsíčně překvapivě propadla o 1,2 %, přestože se očekával růst o 0,7 %. To samé platí pro průmyslovou výrobu v eurozóně, která se v říjnu také nečekaně zhoršila, a to o 1,1 %. Zaznamenala tak nejprudší meziměsíční pokles od loňského září. Údaje podtrhují křehkost hospodářského oživení v eurozóně, kde růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,1 %.

Meziroční inflace v Německu se v listopadu zvýšila na 1,3 % z říjnových 1,2 %. Cenová hladina proti předešlému měsíci stoupla o 0,2 %, když v říjnu stejným tempem klesla. Německá ekonomika má v letošním čtvrtém čtvrtletí růst pouze mírně. Předpovědělo to německé ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě. Upozornilo nicméně, že podmínky pro oživení tažené domácí poptávkou se nadále zlepšují.

Velkým otazníkem a nebezpečím je vývoj ve Francii. I tam průmyslová výroba v říjnu zklamala. Meziměsíčně klesla o 0,3 %, přestože se čekal růst o 0,1 %, a meziročně stagnovala, ačkoliv analytici očekávali růst o 0,3 %. Francii vyzval o víkendu k hospodářským reformám šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Podle něj Francie musí posílit konkurenceschopnost a nemůže se nadále spoléhat na řešení rozpočtových problémů zvyšováním daní.

Zajímavá čísla přijdou i z Británie. Tam bude zveřejněna inflace, zápis ze zasedání centrální banky i údaje o trhu práce.

Co si od příštího týdne slibuje makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

16/12 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH HSBC/Markit)

18/12 Japonsko - obchodní bilance

20/12 Japonsko - Rozhodnutí Bank of Japan o nastavení měnové politiky

Rok 2014 očima expertů: Vše, co potřebujete vědět o investování v příštím roce
Výhled na nejbližší období a rok 2014 nabídli na nedávném Investičním večeru Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, a Jan Maňák, ředitel BNP Paribas AM pro Českou a Slovenskou republiku. Nastínili vývoj české i světové ekonomiky, odhalili své investiční strategie a představili výběr nejlepších investic pro rok 2014. Moderátorem večera byl Roman Chlupatý.
Jak se chudne po recesi
Vezměme si za příklad Spojené státy americké. Reálný roční příjem americké domácnosti (medián) je o 7 % nižší než v roce 2000 a o 8 % nižší než na vrcholu v roce 2008. Nominální příjem přitom od roku 2000 narostl o 28 %.
Ekonomika v roce 2014: Evropské oživení může ještě zpomalit, ČR se růstem HDP řadí k periferním ekonomikám
Český HDP ve třetím kvartálu překvapil poklesem, i když nakonec mnohem nižším, než to vypadalo dle prvního odhadu. V příštím roce by se měla ekonomika vrátit k růstu. Co ji čeká, jak se bude vyvíjet HDP, nezaměstnanost nebo inflace? Jak dlouho bude držet ČNB korunu kolem 27 EUR/CZK a jaký bude vývoj v eurozóně a v Německu, na kterém je česká ekonomika do velké míry závislá? Na to vše odpovídali ekonomové a analytici z ČSOB a Poštovní spořitelny Martin Kupka, Petr Dufek a Jan Bureš. Jejich názory jste mohli sledovat živě na Twitteru Investičního webu.
Španělsko své banky nechá v roce 2014 plavat bez záchranného kruhu od EU
Ministři financí zemí eurozóny se v listopadu dohodli na tom, že Španělsko bude moci opustit program pomoci, který byl určen tamějšímu bankovnímu sektoru. Pomoc bude ukončena v lednu roku 2014 a Španělsko nebude žádat o záložní pomoc z evropských fondů.

Česká republika

16/12 Indexy cen výrobců, vývozu i dovozu

17/12 ČNB - rozhodnutí o měnové politice

20/12 Ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra

20/12 Změna báze indexů PX a CECE

Domácí index PX uzavřel týden na 955,78 bodu, což představovalo 2% týdenní pokles.

Nejvíce klesající akcií bylo Orco, jehož cenné papíry se propadly o 16,3 % na 40,50 Kč. "Investoři negativně vnímají současnou situaci, kde se hlavní akcionáři navzájem ostře osočují v médiích. Navíc je zřejmé, že se nadcházející valné hromady budou účastnit akcie k již proběhnuvšímu rozhodnému datu, což eliminuje spekulaci na získávání dodatečných hlasovacích práv," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve společnosti probíhá boj o moc. Část akcionářů se snaží zabránit tomu, aby firmu ovládl její největší vlastník, miliardář Radovan Vítek. Ten se snaží navýšit kapitál dceřiné firmy Orco Germany, což někteří akcionáři odmítají. Soud má celou věc projednat ve čtvrtek.

Největší růst zaznamenaly opětovně akcie CME, které posílily o 11,7 % na 59 Kč. "Titul nadále koriguje předešlé propady, lze hovořit o technické korekci, protože fundamentální zpráva se na titulu neobjevila," říká Vaníček.

Zajímavé bylo dění kolem energetické společnosti ČEZ. Objevily se totiž informace o vyšetřování v centrále společnosti kvůli solárním elektrárnám. Nicméně protentokrát šlo o vyšetřování v potenciální prospěch firmy, což prvotní šok mírně uklidnilo.

Dále v týdnu poslanci Evropského parlamentu dle očekávání odhlasovali podporu trhu s emisními povolenkami. Ta spočívá v odsunutí nabídky 900 milionů kusů povolenek. Legislativu musí ještě schválit jednotlivé země a doladit se musí i podrobná technika. Případný růst ceny povolenek by měl pomoci v růstu cenám elektřiny a může být pro ČEZ pozitivní.

Elektřina proudí v žilách ČEZ. Čeká firmu pouštění žilou, nebo transfúze?
Obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda tvrdí, že cena elektřiny v roce 2014 určitě poroste. Je to jen výstřel do tmy, nebo realita? Elektřina - a tím i akcie ČEZ - jsou se vší pravděpodobností na cenovém dně. Otázka je, kdy a jak rychle se z něj odrazí.

S tím, jak pokračuje proces sestavování nové vládní koalice, se znovu do popředí dostává i otázka dostavby Temelína. Šéf ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že požadovaná výkupní cena z nových bloků Temelína může být až 100 EUR/MWh. ČEZ zakončil týden na 51440 Kč, tedy o 2,1 % slabší.

Sestavování koaliční dohody bylo zajímavé, i co se týče možnosti zavedení sektorové daně pro firmy z bankovního, energetického či telekomunikačního odvětví. Nicméně konečné vyznění je negativní vůči uvalování nových daní a sektorové daně aktuálně nejsou na programu pro nejbližší dva roky, takže zatím by ceny akcií kroky nové vlády ovlivněny být neměly. V novém týdnu by se měly dolaďovat podrobnosti a rozdělení konkrétních vládních postů.

Ve čtvrtek oznámila Pivovary Lobkowicz Group plán vstupu na pražskou burzu. Společnost chce navýšit základní kapitál prostřednictvím emise akcií vybraným investorům (private placement). Akcie by se následně obchodovaly v rámci BCPP na trhu START, kde se od října tohoto roku obchodují již akcie dalšího výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits. Co přesně firma plánuje, ozřejmil pro Investiční web šéf skupiny Zdeněk Radil:

V úterý se koná zasedání ČNB. Kroky centrální banky jsou po zahájení měnových intervencí ostře sledované. Nedá se však očekávat, že by na tomto zasedání přišla banka s novými informacemi. Centrální bankéři se snaží veřejnost ujišťovat, že dlouhodobě chtějí držet kurz eura kolem 27 EUR/CZK. Svůj výhled pro kurz koruny nabídl na Investičním večeru analytik Martin Krajhanzl z České spořitelny:

Na konci týdne, tedy po závěru pátečního obchodování, dojde ke změně bází indexů PX a CECE (více v článku Pravidelné převážení středoevropského indexu CECE přineslo jednu významnou změnu a ).

Z ekonomiky přijdou především data o důvěře v ekonomice. Je otázka, jak s ní zahýbá právě oslabující koruna.

Ta ovlivňuje i chování spotřebitelů před Vánocemi, a podle analytiků bude působit i po nich. Sezóna povánočních výprodejů bude letos prý o něco slabší než loni, hlavně u elektroniky. Předvánoční sezóna letos začala o měsíc dříve kvůli intervenci ČNB a následnému oslabení české měny, Češi poté v obavách ze zdražení dováženého zboží začali ve velkém nakupovat.

Podle analytika z Home Credit Michala Kozuba prozatímní výsledky naznačují, že maloobchodní sezóna před Vánocemi bude silnější než loňská. To by mělo zbrzdit trend výprodejů, který byl loni velmi silný. "Zatímco loni před Vánocemi maloobchod takřka skomíral, po Vánocích spotřebitelé mířili na výprodeje ve velkém. V letošním roce očekávám, že sezóna výprodejů bude slabší, protože lidé očekávají růst cen v budoucnu, a proto raději nakupují už teď," uvedl Kozub. U módy a textilu mají být ale prý povánoční výprodeje tradičně silné.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ale oslabení koruny v listopadu nevyvolalo příliš silnou nákupní horečku. "Povánoční prodeje mohou být proti jiným letům o něco nižší, rozdíl ale nečekám zásadní. Snížení povánočních prodejů bude vyvoláno menším rozsahem slev a možná i menším výběrem zboží z dovozu, které na pultech po Vánocích zbude," uvedl.

Co provedla listopadová intervence proti koruně s českými podílovými fondy?
Listopad byl již třetím po sobě jdoucím měsícem, během něhož pokračovalo růstové období na trhu investičních fondů. "Více než 90 % produktů dosáhlo totiž na konci tohoto měsíce kladné výkonnosti a průměr každé ze 40 námi rozlišovaných skupin investičních fondů se na konci listopadu nacházel v černých číslech," píší ve shrnutí listopadového dění ve fondech analytici ze společnosti Analizy Online.
Dividendy na pražské burze v ohrožení?
Jestli pražská burza nabízí něco zajímavého, jsou to u řady akcií slušné dividendové výnosy. Bude to platit i v budoucnu? Podívejte se, jaké dividendy firmy z pražské burzy podle odhadů vyplatí v roce 2014 z letošního zisku.
Erste: Exit Fedu přežije střední a východní Evropa bez problémů. Růstu dluhopisových výnosů se bát nemusí
Počátek exitu Fedu by podle analytiků z Erste Group Bank Juraje Kotiana a Martina Lobotky měl mít na výnosy dluhopisů v regionu CEE jen omezený dopad. Analytici pozorují zlepšení úvěrového hodnocení zemí z regionu střední a východní Evropy, obzvláště u států, jejichž ratingy jsou v investičním pásmu. Proti výraznějšímu nárůstu výnosů v těchto zemích by měly působit domácí faktory, růst výnosů v roce 2014 tak Erste očekává jen v pásmu 20 až 70 bazických bodů.
Dynamické duo zkázy (Šichtařová a Pikora): Dáváme ruce pryč od amerických dluhopisů a sázíme na pozemky
Existuje 50% šance, že v roce 2014 opět dosedneme na dno. 20 % pak dávám variantě, že se dokonce zavrtáme pod něj, říká ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Temné proroctví doplňuje její pracovní a životní partner Vladimír Pikora obavami z inflace, kvůli kterým radí sázet na pozemky a zlato. Za vysoce spekulativní, ale hodně zajímavou investici pak považuje virtuální měnu bitcoin. Šichtařová doplňuje, že i akcie mají co nabídnout. Bublina na trhu totiž může ještě chvíli růst.
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
16:50

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating