Co musíte ráno vědět (23. prosince)

V jaké náladě vstupují trhy do svátečního týdne, co je během něj čeká a která světově významná instituce slaví kulaté narozeniny? To musíte hned ráno vědět.
1. Americké akcie se v pátek dostaly na nové rekordy a mají za sebou nejlepší týden za několik měsíců
Americké akciové trhy v pátek stouply a hlavní burzovní ukazatele Dow a S&P 500 zapsaly do burzovního almanachu nová historická maxima. Trhy reagovaly na nečekaně dobré zprávy o vývoji americké ekonomiky, podle kterých hrubý domácí produkt Spojených států v minulém čtvrtletí rostl nejrychleji za téměř dva roky. Index Dow posílil o 0,26 % na 16 221,14 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,48 % na 1 818,32 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 1,15 % na 4 104,74 bodu. Za celý týden si Dow připsal 2,96 % a S&P 500 zpevnil o 2,41 %. Pro prvně jmenovaný ukazatel tak byl tento týden nejlepší od září a pro S&P 500 od července. Nasdaq za týden posílil o 2,58 %.
2. Evropské akcie v pátek posilovaly třetí den v řadě a zamířily k nejlepšímu týdennímu výkonu od dubna
Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,33 % a přehoupl se přes hranici 6 600 bodů, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,40 % a německý DAX o 0,69 %. Nejvíce se dařilo sektoru finančních služeb, pojišťovnám a stavebnímu sektoru, ztrácela naopak síťová odvětví. Za celý týden FTSE 100 připsal 2,59 %, CAC 40 3,3 % a DAX přes 4 %. Regionální index Stoxx Europe 600 za týden posílil o 3,7 %, což představuje jeho nejlepší týden od dubna letošního roku. K růstu cen akcií přispělo rozhodnutí americké centrální banky začít omezovat opatření na podporu ekonomiky, které z trhu odstranilo nejistotu ohledně měnové politiky ve Spojených státech. Panevropský index FTSEurofirst 300 v pátek stoupl o půl procenta, a od začátku týdne si tak připsal 3,6 %.
Evropské milé překvapení roku 2014
3. Pražská burza zakončila předvánoční týden mírným růstem, za týden PX přidal 2,3 %
Index PX v pátek zpevnil o 0,24 % na 977,78 bodu. Nebýt ztrát Komerční banky a ČEZ, mohl být zisk ještě vyšší. Nejobchodovanějším titulem dne byla skupina ČEZ, ztratila však 0,87 % na 514 Kč. V závěsu za ní se držela Komerční banka, která oslabila o 0,12 % na 4 315 Kč. Na třetím místě se umístila Erste Group Bank, která na rozdíl od dvou předchozích titulů zpevnila o 1,31 % na 694,20 Kč. Za celý týden PX přidal 2,3 %. Nejvíce klesající akcií byla v týdnu Fortuna (-1,3 %, 118,50 Kč), největší růst naopak zaznamenaly akcie NWR (+7,7 %, 23,70 Kč).
Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze
4. Očekávané události
Spojené státy v pondělí zveřejní index aktivity chicagského Fedu, osobní příjmy a výdaje a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. V Evropě vyjdou mimo jiné data o španělském rozpočtu. Na pražské burze se poprvé obchoduje index PX s novými vahami jednotlivých titulů, totéž platí o středoevropském indexu CECE. Co trhy ve vánočním týdnu dále čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Další oslabování koruny je podle analytiků nepravděpodobné
Koruna by měla v příštím roce mírně posílit a ustálit se lehce nad hranicí 27 korun za euro, kterou stanovila v listopadu Česká národní banka jako určující pro devizové intervence. Vyplývá to z odhadů analytiků. Hodnota koruny kolem 27,60 EUR/CZK z posledních dnů nemá podle nich opodstatnění v údajích z ekonomiky. Tuzemská měna bude mít tendenci posilovat. Každopádně vývoj koruny bude v příštím roce kvůli intervencím plně pod taktovkou ČNB, shodují se ekonomové.
6. Apple a China Mobile se dohodly: iPhony se začnou prodávat v půlce ledna
Přední americký výrobce elektroniky Apple po šestiletém vyjednávání dosáhl dohody s největším čínským mobilním operátorem China Mobile o prodeji chytrých telefonů iPhone v jeho síti. Dlouho očekávaná dohoda by pro firmy mohla představovat způsob, jak bojovat s klesajícím podílem na největším trhu bezdrátové komunikace na světě, napsala agentura Bloomberg.
7. Zástupci USA a EU v pátek ukončili třetí kolo jednání o obchodní dohodě
Zástupci Spojených států a Evropské unie v pátek ve Washingtonu ukončili třetí kolo rozhovorů o vytvoření zóny volného obchodu zahrnující zhruba 800 milionů lidí. Šéf evropských vyjednavačů Ignacio Garcia Bercero uvedl, že je s výsledky pětidenního jednání spokojen. "Jsme na cestě k dohodě o vytvoření zóny volného obchodu," uvedl Bercero. Další kolo jednání je naplánováno na březen, napsala agentura DPA.
8. MMF zlepší odhad růstu americké ekonomiky
Mezinárodní měnový fond předpokládá, že ekonomika Spojených států příští rok poroste rychleji vzhledem k dobrým ekonomickým údajům a náznakům kompromisu v Kongresu. Prohlásila to v neděli šéfka fondu Christine Lagardeová. Vyzdvihla také způsob, jakým americká centrální banka tento týden informovala o svém rozhodnutí začít omezovat svou podporu americké ekonomiky.
9. V autobazarech se více prodávají vozy s benzínovými motory
Nejprodávanější auto v tuzemských autobazarech je po čtyřech letech dominance dieselu tentokrát benzínový kombík s výkonem do 100 kW. Dřívější výhodnost dieselů vyplývající z nižší ceny nafty je totiž minulostí. Z věkových kategorií se u českých zákazníků nejdynamičtěji rozvíjí segment aut do dvou let stáří. Vyplývá to ze statistiky největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto.
10. Agentura Fitch potvrdila rating Francie na stupni AA+
Fitch uvedla, že finanční riziko země je na nízké úrovni, nízké jsou i výpůjční náklady. Ratingová agentura na svém webu zároveň naznačila, že se svůj rating v dohledně době změnit nechystá. Fitch čeká, že růst francouzské ekonomiky příští rok zrychlí na 0,7 % z předpokládaného tempa 0,2 % v letošním roce. Očekává také, že Paříži se v roce 2015 podaří splnit limit Bruselu pro schodek státního rozpočtu ve výši 3 % výkonu ekonomiky. Fitch ale zároveň upozornila na názory jiných mezinárodních organizací, podle kterých francouzská ekonomika čelí mnoha strukturálním problémům.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Fed existuje 100 let
Před 100 lety, 23. prosince 1913, vznikl Federální rezervní systém USA. Instituce známá ve světě spíše pod zkratkou Fed je americkou obdobou centrální banky. Úvahy o zřízení centrální banky se objevily už krátce po vyhlášení nezávislosti Spojených států v roce 1776. Opakované pokusy o její zřízení však ztroskotaly na nedůvěře politiků vůči koncentraci hospodářské moci do rukou jediné instituce. Po 100 letech je Fed jedním z hlavních hybatelů dění na globálních trzích.
Aktuality

