Aktuální vývoj cen komodit: Brent odolává tlaku posilujícího dolaru
|

Aktuální vývoj cen komodit: Brent odolává tlaku posilujícího dolaru

Ceny komodit během minulého týdne vesměs klesaly. Investoři totiž po silné lednové rally začali být opatrní kvůli hrozbě konsolidace. I když ekonomická data, zejména čínská, dále svědčí o růstu ekonomiky, celý proces zpomalilo politické riziko spojené se španělským skandálem v politických kruzích a nadcházejícími italskými volbami i napjatá situace okolo takzvaných měnových válek.

Komodity Káva Platina Ropa Brent

Právě kvůli měnovým válkám je nyní pozornost upřena na šéfa ECB Maria Draghiho a jeho postoj k současné síle eura, především vůči japonskému jenu. Mario Draghi přitom na tiskové konferenci, která se koná každé dva týdny, opět nezklamal, když se mu podařilo poslat euro níže. Prohlásil totiž, že silné euro může vést k nižší inflaci, což si trhy přeložily jako možné snížení sazeb a menší podporu pro euro.

Posílený dolar spustil dodatečné vybírání zisků u komodit, ovšem s výjimkou ropy typu Brent (dnes Brent mírně koriguje – pozn. red.). Ta našla podporu v geopolitickém riziku, neboť napětí mezi Íránem a Západem dosud nepolevilo.

Obchodníky se zlatem pak potěšilo, že klíčová hranice podpory během posledních několika dní ustála všechny pokusy o výprodeje a nebyla prolomena.

Rozdíl cen mezi vysoce a méně kvalitní kávou se snížil na čtyřleté minimum, protože se každý druh kávy vyvíjel odlišně. Důvodem byla rekordní sklizeň arabiky v Brazílii a Kolumbii, které dostaly cenu kávy pod tlak. Poptávka po méně kvalitní směsi pomohla robustě.

Cena platiny je nejvyšší od září 2011 díky obavám o další dodávky kovu. Cukr se naopak dostal blízko svých minimum ze srpna 2010, protože už tři roky po sobě jde o přebytkovou komoditu.

Vývoj cen komodit v týdnu od 4. 2. do 8. 2. 2013

Kontrariáni ze Citigroup: Zlato poletí dolů, ale neřešte sazby, s cenou zlata hýbe primárně dolar!
Hlavní komoditní analytik Citigroup Daniel Ahn nechápe nedávné poklesy ceny zlata jako nákupní příležitost. Na rozdíl od konkurenční Goldman Sachs, která předpokládá pokles ceny zlata kvůli růstu sazeb, se Citigroup soustředí na korelaci zlata s americkým dolarem a počítá s nižší cenou zlata v příštích měsících.

Zdroj: Saxo Bank