US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak ve středu skočilo obchodování na burzách, jak to vypadá s ekonomickým růstem v Evropě a kam vyrazit za nočním životem? To všechno musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
15. 5. 2013 | 18:00
Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily středeční obchodování poklesem, postupně však šplhaly nahoru. Dow i S&P 500 na nových rekordech

Americké akcie ve středu zahájily obchodování kolem nuly a mírně v mínusu kvůli nepříliš příznivým datům z průmyslu. Postupně však ztráty mazaly a stoupaly vzhůru. Index Dow si připsal 0,40 %, čímž si zajistil nový zavírací rekord 15 275,69 bodu. V průběhu obchodování však krátce překročil i hranici 15 300 bodů. Rekord posunul i S&P 500, růstem 0,51 % poskočil na nové zavírací maximum 1 658,78 bodu a překonal i intradenní maximum, když dosáhl na 1 661,49 bodu. Dařilo se i technologickému indexu Nasdaq, který vzrostl o 0,26 % na 3 471,62 bodu.

Které události nejvíce ovlivnily obchodování? Jak a proč se dále rozevřely nůžky mezi akciemi Googlu a Applu? A kterých akcií se v prvním kvartálu zbavil Warren Buffett? Čtěte dále: Americké akcie dále překonávají maxima, Dow i S&P 500 navýšily své rekordy

Barry Ritholtz: Poznámka k "Sell in May and go away"

2. Evropské akcie i přes nepříznivé údaje o ekonomickém růstu posilovaly

Evropským akciím se ve středu i přes slabé údaje o vývoji HDP za první čtvrtletí dařilo díky akciové rally v Asii a Spojených státech. Britský FTSE 100 si připsal 0,11 %, francouzský CAC 40 0,41 % a německý DAX 0,28 %. Dařilo se i burzám na jihu Evropy, italský FTSE MIB posílil o 1,03 % a španělský IBEX 35 o 1,27 %. Euro spadlo na šestitýdenní minimum vůči dolaru, než začalo znovu mírně posilovat.

3. Pražská burza ve středu posílila díky Erste a Telefónice, ztrácely ČEZ a NWR

Index PX přidal 0,58 %. Vzhůru ho táhly akcie Telefóniky, která oznámila spuštění moderních LTE sítí v některých pražských obvodech, a Erste Group Bank. Ztrácel naopak ČEZ, možná i kvůli pesimistickým komentářům RWE v rámci zveřejnění kvartálních výsledků. Před čtvrtečními výsledky pokračoval prudký sestup akcií uhelné NWR.

4. Vývoj HDP eurozóny i jednotlivých zemí zklamal

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí klesl mezikvartálně i meziročně více, než se čekalo. Poklesl mezikvartálně o 0,2 % (odhad: -0,1 %), meziročně o 1,0 % (odhad: -0,9 %). HDP celé sedmadvacítky spadl o 0,1 % oproti předchozímu čtvrtletí a 0,7 % meziročně. V prvních třech měsících roku bylo v recesi 9 ze 17 zemí eurozóny, na jejich seznam se nově dostala Francie. Německo, které je největší ekonomikou unie, sice obnovilo mírný růst a recesi se těsně vyhnulo, to ale nestačilo vyrovnat pokračující propad zemí jižní Evropy zasažených dluhovou krizí.

Zpomalení růstu se rozšířilo v celé Evropě. Německý HDP rostl méně, než se čekalo, Francie se oficiálně ocitla v recesi, protože její HDP klesá už druhé čtvrtletí za sebou, a propad Itálie se prohloubil více, než analytici předvídali.

HDP eurozóny klesl více, než se čekalo. Recese trvá už šest čtvrtletí

5. Očekávané události

Druhá polovina týdne přinese smršť makrodat. Spojené státy zveřejní index spotřebitelských cen, zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení. Tyto údaje by mohly potvrdit oživování na trhu s nemovitostmi, které ve středu naznačil i index trhu s bydlením. Dále se podíváme na průběh ozdravování trhu práce, který ukáží týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V Evropě bude odhalen vývoj spotřebitelských cen a obchodní bilance. Z Japonska dorazí údaje o průmyslové výrobě, HDP v prvním čtvrtletí a spotřebitelské důvěře, čeští investoři budou bedlivě sledovat výsledky NWR, Philip Morris ČR a valnou hromadu Erste Group Bank.

Pokračuje také výsledková sezóna v USA a v Evropě, mezi jinými zveřejní čísla za první kvartál obchodní řetězce J.C. Penney a Wal-Mart. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. května

6. Hrubý domácí produkt České republiky se nečekaně propadl

Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Hrubý domácí produkt podle středečních předběžných údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně o 1,9 %. Důvodem prohlubujícího se poklesu byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Analytici čekali mírnější pokles 0,1 až 0,3 % a meziročně 1,2 až 1,4 %. Hlavní příčinou poklesu již nebyly slabé výdaje domácností a vládních a neziskových institucí. Nízká inflace podporovala poptávku domácností zejména po spotřebním zboží.

Hrubý domácí produkt České republiky klesl v prvním čtvrtletí mnohem více, než se čekalo

Slovensko: Podle předběžných odhadů HDP za 1Q vzrostl o 0,6 % meziročně (po očištění o sezónní vlivy meziročně +0,9 % a mezikvartálně +0,3 %)

7. Singer: ČNB je připravena použít devizové intervence

Česká národní banka je připravena použít pro další potřebné uvolnění měnové politiky devizové intervence. Ve Sněmovně to ve středu řekl guvernér ČNB Miroslav Singer, když poslancům představoval zprávu o inflaci. Stejně se vyjádřil začátkem května po posledním měnovém zasedání bankovní rady viceguvernér Vladimír Tomšík. Singer připomněl, že bankovní rada na všech dosavadních letošních jednáních ponechala základní úrokovou sazbu jednomyslně na 0,05 %. "S oběma letošními prognózami je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb, který samozřejmě možný není, a proto hovoříme často o tom, že pokud bude potřeba uvolnit měnové podmínky, musíme tak činit pomocí intervencí," řekl Singer.

8. Bank of England: Inflace zůstane v následujících dvou letech nad 2 %, HDP ve 2Q2013 vzroste o 0,5 %

Bank of England zvýšila predikci růstu HDP Spojeného království na 0,5 % ve druhém čtvrtletí a oznámila, že inflační cíl, který si stanovila, by mohla splnit dříve, než původně očekávala. Inflace podle Bank of England dosáhne ve třetím kvartálu 3,1 %, což je méně, než se čekalo v únoru. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) zůstala nezaměstnanost ve Spojeném království nezměněna na 7,8 %, přibylo kolem 43 tisíc nezaměstnaných.

9. Největší evropská banka HSBC plánuje propouštění v rámci úsporného plánu

Největší evropská banka HSBC Holdings plánuje propustit až 14 tisíc zaměstnanců. Propuštění je součástí úsporného plánu, který přednesl výkonný ředitel Stuart Gulliver. Plán by měl v letech 2014 až 2016 bance ušetřit až 3 miliardy dolarů a vrátit ji do zisku. Počet zaměstnanců by se mohl do roku 2016 snížit na 240 tisíc až 250 tisíc. Na konci loňského roku banka měla asi 261 tisíc zaměstnanců.

HSBC plánuje ušetřit v letech 2014 - 2016 až tři miliardy dolarů. V rámci úspor propustí 14 tisíc zaměstnanců

10. Pegas Nonwovens letos hodlá vyplatit dividendu 1,05 eura za akcii

Textilní společnost Pegas Nonwovens letos hodlá vyplatit dividendu 1,05 eura za akcii ze zisku z roku 2012 a nerozděleného zisku minulých let. Rozhodnutí musí schválit valná hromada, která se koná 17. června v Lucembursku. Informoval o tom mluvčí společnosti Ondřej Kouřil. Představenstvo navrhne valné hromadě stanovit rozhodný den pro vznik nároku na dividendu na 18. října a výplatu na 29. října. Stejnou dividendu firma vyplácela i loni.

Bonus

Kam se vydat za nočním životem podle Marca Fabera

Marc Faber v rozhovoru pro rádio na popud moderátorů opustil depresivní téma výhledu ekonomiky a ochotně jim poradil, kam se mají vydat za nočním životem. Za nejlepší destinace považuje Thajsko, Kambodžu, Barmu a z poněkud dražšího soudku Hongkong nebo Singapur. Nejkrásnější dívky jsou však podle něj v Thajsku. V této zemi navíc člověk nemusí noční život hledat příliš dlouho - najde ho podle Fabera v každé vesnici i městě.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná