Burzovní kalendář 13. 5. - 17. 5. 2013

Výsledková sezóna se ve Spojených státech blíží ke konci, v polovině května si o to větší slovo vezmou zveřejňovaná makrodata. Akciové trhy budou bojovat o setrvání na historických maximech, situaci investorům ale mohou zkomplikovat američtí politici, kteří musejí do neděle najít kompromis v nekompromisní otázce dluhového stropu. Pokračování evropské recese pravděpodobně naznačí první odhady vývoje HDP v prvním kvartálu v jednotlivých zemích i za celou unii. Na pražské burze pokračuje výsledková sezóna ve středu čísly NWR a Philip Morris ČR.
USA
13/5 - 17/5 Výsledková sezóna (Macy's, Deere, Wal-Mart Stores, Kohl's, Autodesk, Cisco Systems)
13/5 Maloobchodní tržby
13/5 Podnikové zásoby
14/5 Ceny vývozu a dovozu
15/5 Index cen výrobců
15/5 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu
15/5 Průmyslová výroba
15/5 Index realitního trhu
16/5 Index spotřebitelských cen
16/5 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení
16/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
16/5 Index aktivity filadelfského Fedu
17/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
17/5 Předstihové ukazatele
19/5 Termín, dokdy musejí američtí politici "vyřešit" dluhový strop
Americké akcie v týdnu udržely mírné zisky, čtvrteční zakolísání býky ze sedla nevyhodilo. Index S&P 500 posílil o 1,19 %, Dow přidal 0,97 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,72 %. Akcie na týdenní bázi zdražily potřetí v řadě a jak Dow, tak S&P 500 uzavřely na historickém zavíracím maximu.
V úterý a ve středu se hlavní americký akciový index S&P 500 pohyboval více než 11 % nad svým 200denním klouzavým průměrem. To je velice výjimečná hodnota, běžně se index díky historické růstové trajektorii drží zhruba 2,5 % nad 200denním průměrem. Analytici z S&P Capital IQ považují i proto americké akcie za silně překoupené. Korekce je podle nich jen otázkou času, růstový potenciál indexu je podle nich shora již velice omezený. Svou 12měsíční cílovou cenu sice ponechávají na 1 670 bodech - býčí trh tedy přerušen nebude -, v nejbližších týdnech ovšem očekávají pokles cen akcií až o 10 %.
"Akcie by ještě mohly na vlně solidních firemních výsledků posílit až o 2 %, tedy zhruba na úrovně indexu S&P 500 okolo 1 655 bodů, ale pak by pára akciové lokomotivě měla načas dojít," píší analytici z S&P Capital IQ ve své zprávě z minulého týdne. "Z technického hlediska očekáváme vrcholovou formaci, ať už hlavu a ramena, nebo dvojitý vrchol. Pak bude následovat zmíněný pokles."
"Hladina 1 600 se stala silným supportem. Pokud ji cena prolomí, zřejmě bychom po dlouhé době zažili rychlý výprodej. Další důležitý support je na 1 550 až 1 540 bodech, po jeho případném prolomení by mohlo dojít na medvědí scénář. V procentuálním vyjádření se jedná pouze o 5,7 %, letos ovšem index zažil maximálně dva dny poklesu v řadě. Hladina odporu se v oblasti cenových rekordů hledá složitě. Pokud k jejímu určení použijeme Fibonacciho úrovně, v pátek index na ní přesně uzavřel (1 633 bodů). Další by mohla být na 1 663 bodech, nicméně novou rezistenci určí až následující cenový vývoj," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Na trhu také dochází k zásadnímu posunu mezi sektory. Rally donedávna táhly akcie defenzivních sektorů, ke slovu se ale opět dostávají cyklická odvětví jako banky, materiály a průmysl. "Podle nás to ovšem přestává být o tom, jaké sektory táhnou trh nahoru, a začíná se projevovat spíše zaměření firem na domácí americký a zahraniční trh," upozorňuje hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich. "Daří se firmám napojeným na americké nemovitosti, těžební sektor (břidlice), dopravu nebo média. Cyklickým akciím firem s velkou expozicí v Číně nebo v Evropě se naopak nevede tak dobře." (Zdroj: CNBC)
Uplynulý týden byl mimořádně chudý na makrodata, ten příští ale bude naopak velice výživný. Hned v pondělí budou oznámeny maloobchodní tržby za duben, kde se čeká další meziměsíční pokles. Stejně tak mírně negativní by měl být vývoj průmyslové výroby. Naopak velkou radost investorům v posledních týdnech dělají čtvrteční statistiky z trhu práce. Obrázek americké ekonomiky doplní také data z trhu s nemovitostmi a index spotřebitelských cen. V pátek bude zásadní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká mírný růst na 77,7 bodu z dubnových 76,4 bodu.
"Pokud příští týden potvrdí zlepšování ekonomických podmínek oproti datům z před dvou až tří týdnů, trh může dále růst. Pokud ovšem přijde na trh sada čísel podobná například těm z března, akcie se ukáží být nadhodnocené. V takovém případě by takzvaně předběhly dobu," míní Art Hogan z Lazard Capital Markets. (Zdroj: CNBC)
Američtí politici by měli do 19. května představit plán dalšího nakládání s takzvaným dluhovým stropem. Předchozí kola jednání úsporách v ekonomice a daních vždy vyvolala nervozitu na trzích ve dnech, kdy se blížil termín, dokdy musela být uzavřena dohoda. Další týden nemusí být výjimkou, obzvlášť v době, kdy jsou akcie na rekordech a mnozí tradeři vzývají korekci jako déšť na poušti.
Tradiční dubnový přebytek amerického federálního rozpočtu dosáhl letos nejvyšší úrovně za pět let a proti loňskému dubnu vzrostl na téměř dvojnásobek. Vláda má letos rekordní příjmy z daní a její výdaje se mírně snižují. Přebytek se zvýšil na 113 miliard dolarů proti kladnému saldu 59 miliard před rokem, čekalo se 107 miliard. Zlepšování federálních financí bude hrát roli v dalších rozpočtových bitvách v Kongresu o nutnosti snižování výdajů a zvyšování daní.
Vládní příjmy z daní vzrostly v dubnu meziročně o 28 % na 407 miliard dolarů. Za první čtyři měsíce kalendářního roku dosáhly 1,6 bilionu USD, což byla za toto období rekordní výše. Hospodaření vlády pomáhá zvýšení daní z mezd zaměstnanců a zvýšení daňových sazeb pro nejbohatší skupiny z počátku roku spolu s oživováním ekonomiky. Rozpočtový deficit za prvních sedm měsíců fiskálního roku, který začal v říjnu, klesl proti stejnému období předešlého roku o 32 % na 488 miliard USD. Spojené státy jsou nyní na cestě k prvnímu stlačení celoročního rozpočtového deficitu pod hranici bilionu dolarů za vlády prezidenta Baracka Obamy.
O náladě spotřebitelů v prvním kvartálu, který ještě nebyl naplno zasažen automatickými rozpočtovými škrty, vypovědí své hospodářské výsledky velkých maloobchodních řetězců v čele s Wal-Martem a J.C. Penney. Z technologického sektoru bude investory nejvíce zajímat výsledkový report společnosti Cisco Systems.
Evropa
13/5 - 17/5 Výsledková sezóna (Vivendi, RWE, ThyssenKrupp, EADS, Intesa Sanpaolo, KBC Groep)
13/5 Schůzka Euroskupiny
14/5 Německo - index spotřebitelských cen
14/5 Eurozóna - průmyslová výroba
14/5 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW
15/5 Francie - HDP za 1Q2013
15/5 Německo - HDP za 1Q2013
15/5 Francie - index spotřebitelských cen
15/5 Spojené království - nezaměstnanost
15/5 Itálie - HDP za 1Q2013
15/5 Eurozóna - HDP za 1Q2013
16/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen
16/5 Eurozóna - obchodní bilance
Evropským akciím se v týdnu dařilo. Podporovala je pokračující rekordní série amerických indexů, které posouvaly svá maxima prakticky denně, i pozitivní data z evropských ekonomik.
Podnikové objednávky v Německu za březen dopadly mnohem lépe, než se čekalo. Meziměsíčně vzrostly o 2,2 %, přestože analytici předvídali pokles o 0,5 %. Německý burzovní index DAX na to reagoval posílením, které ho vyslalo vstříc předkrizovým maximům. V úterý zpevnil o 0,86 % a jako první v Evropě překonal úrovně před krizí a dosáhl nového zavíracího rekordu 8 181,78 bodu. Ten si však dlouho neudržel. V následujících dnech ho totiž dále posouval, mezi jiným i díky průmyslové výrobě, která v březnu překvapivě meziměsíčně vzrostla o 1,2 % v důsledku zvýšení produkce kapitálového a spotřebního zboží, polotovarů i energie. V pátek si DAX připsal 0,19 % a zakončil tak na novém maximu 8 278,59 bodu. Za celý týden posílil o 1,92 %.
Britský FTSE 100 také vytáhla nahoru data z průmyslu. Průmyslová výroba v březnu vzrostla více, než se čekalo, především díky zvýšené poptávce po elektřině a plynu způsobené chladným počasím. Bank of England se rozhodla ponechat úrokovou sazbu nezměněnou na 0,5 % a zachová i tempo nákupu dluhopisů na 375 miliardách liber. FTSE 100 v pátečním obchodování posílil o 0,49 %. Za celý týden (od úterý do pátku) připsal 1,59 %.
Naopak průmyslová výroba ve Francii se nečekaně propadla. CAC 40 si ale v pátečním obchodování připsal 0,64 % a za celý týden posílil o 1,04 %.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v pátek snížila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí na 0,8 %, zatímco dosud počítala s růstem o 1,2 %. Tempo růstu by tak mělo zpomalit z loňských 1,1 %. Výrazně hůře EBRD hodnotí vyhlídky Slovenska.
Na nejistých nohou se stále potácí Slovinsko. Vláda se snaží prosadit plán, který by zemi odklonil z krizové cesty. V rámci tohoto plánu by mělo dojít ke zvýšení daně z přidané hodnoty a k prodeji 15 podniků včetně druhé největší banky a státních aerolinií.
Jaké události bude v novém týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny?
Akciovým trhům v Evropě i v USA pomáhá uvolněná měnová politika centrálních bank. Navzdory nedávnému snížení základní sazby ECB neutichá kritika z Německa, jehož ekonomické síle by odpovídaly výrazně vyšší sazby. Šéf Bundesbank Jens Weidmann ve čtvrtek uvedl, že má ECB stále k dispozici prostředky, jimiž může pozitivně ovlivnit krizi eurozóny. Jedním dechem však dodal (v duchu ultrajestřábích tradic německého centrálního bankovnictví), že je nutné pečlivě sledovat rizika vyplývající z negativních úrokových sazeb. Ty jsou přitom dalším uvažovaným krokem na úrovni celé eurozóny.
V novém týdnu budou trhy sledovat pokračující výsledkovou sezónu. Své hospodářské údaje za první kvartál oznámí například společnosti Deutsche Post, Vivendi, RWE nebo EADS.
Na začátku týdne budou investoři sledovat schůzku ministrů financí eurozóny. Na ní se bude diskutovat o pokroku ve vytváření bankovní unie a možnostech přímé pomoci bankám z fondu ESM. Na přetřes také zřejmě přijde situace ve Slovinsku.
Pro evropské trhy bude podstatný úterní první odhad HDP eurozóny za první čtvrtletí a stejné údaje z jednotlivých zemí v čele s Německem a Francií. V eurozóně se očekává meziroční pokles o 1 %. Ve stejný den bude zveřejněn také květnový výsledek měsíčního průzkumu ekonomické nálady v Německu a za celou eurozónu (ZEW). Po solidních datech z německého průmyslu se čeká mírné zlepšení.
Japonsko a BRIC
13/5 Indie - obchodní bilance a index spotřebitelských cen
13/5 Čína - průmyslová výroba a maloobchodní tržby
14/5 Japonsko - index cen výrobců
16/5 Japonsko - spotřebitelská důvěra
16/5 Japonsko - HDP za 1Q2013
16/5 Japonsko - průmyslová výroba
Japonské akcie jsou vítězem dosavadního letošního obchodování. Vzhledem ke slábnoucímu jenu (USD/JPY v týdnu vzrostl nad 100) se ani není co divit. Před víkendovým zasedáním G7 vyzval americký ministr financí Jack Lew vyzval Japonsko, aby nemanipulovalo kurz jenu v zájmu oživení ekonomiky. Kurz jenu v pátek klesl vůči dolaru na minimum od října 2008 a od počátku roku oslabil už o 15 %.
Japonská vláda slíbila rozhodné kroky proti dlouhodobé deflaci a japonská centrální banka minulý měsíc zahájila rozsáhlou stimulaci ekonomiky pomocí nákupů dluhopisů. "Bank of Japan necílí na směnné kurzy, ty plně určuje trh," řekl v pátek guvernér banky Haruhiko Kuroda. Navíc podobně agresivně nakupují dluhopisy a drží nízké sazby také americká a britská centrální banka.
Z makrokalendáře na nový týden vyčnívají především údaje z Japonska a pondělní sada čínských dat. Ta pravděpodobně ovlivní náladu na trzích v úvodu týdne. V Asii také pokračuje výsledková sezóna. Fanoušky mobilních telefonů budou zajímat především výsledky Samsungu.
Česká republika
13/5 VIG - první den bez nároku na dividendu 1,2 EUR
15/5 HDP za 1Q2013
16/5 Erste Group Bank - valná hromada
16/5 NWR - výsledky za 1Q2013
16/5 Philip Morris ČR - výsledky za 1Q2013
Pražská burza nekopírovala důsledně růstový trend, který investoři následovali na vyspělých evropských trzích. Index PX za čtyři obchodní seance posílil jen o 0,18 %. Pražská burza zažila ovšem výjimečný týden, protože v úterý oznámily výsledky hned čtyři důležité firmy obchodované na pražské burze.
ČEZ překonal odhady trhu na všech úrovních, ovšem zvýšení výhledu na celý rok bylo menší, než analytici doufali. Akcie ČEZ tak za týden odepsaly zhruba procento, vlna snížení cílových cen akcií ČEZ ovšem stále zachovává zajímavý růstový potenciál.
Telefónica zůstala svými čísly sice za odhady, za týden ovšem titul na burze ztratil jen kosmeticky (-0,07 %).
Zklamáním ovšem byly výsledky Komerční banky. "I přes výrazné úspory na straně nákladů a přetrvávající nízkou úroveň opravných položek není banka schopna kompenzovat akcelerující pokles výnosů. Poměrně negativní je také výhled managementu pro letošní rok, kde očekává pokles výnosů o 6 % a nižší náklady o 3 %," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky. Akcie byla největším poraženým na pražské burze s týdenní ztrátou 5,71 %.
Investory naopak vyloženě potěšila Fortuna. Meziroční růst provozního zisku o 34 %, o čtvrtinu vyšší objem přijatých sázek a očekávání růstu finančních nákladů jen o 30 až 40 %, přičemž se dluh více než zdvojnásobí kvůli refinancování starého dluhu a výplatě mimořádné dividendy. Za týden akcie Fortuny přidaly 2,18 %. "Reakce akcií byla poměrně vlažná, lze však očekávat, že s blížícím se rozhodným dnem výplaty dividendy 6. června by titul mohl přilákat další kupce," míní Lávička.
Naposledy s nárokem na dividendu 1,2 eura se v pátek obchodovaly akcie VIG. Ta se zároveň stala vítězem mezi všemi tituly na pražské burze, za týden cena vzrostla o 3,92 %. Jen mírně za VIG zaostala Erste Group Bank se zhodnocením o 3,12 %.
Příští týden pokračuje výsledková sezóna ve čtvrtek, kdy svá kvartální čísla oznámí NWR a Philip Morris ČR. "V případě NWR očekáváme tržby na úrovni 233 milionů eur, což je meziročně o 33 % méně," píše Milan Lávička. Důvodem jsou nižší ceny i prodeje uhlí. Provozní ztráta by tak podle J&T Banky měla dosáhnout 31 milionů eur.
Další akcie budou pravděpodobně reagovat na vývoj v Evropě. Ceny elektřiny v Německu jsou stále velice nízké, což drží nízko ceny akcií ČEZ. Kvartální výsledky RWE mohou být impulzem i pro největší českou energetiku.
ČEZ je prý navíc na dobré cestě zachovat si distribuční licenci v Bulharsku. V pátek to napsala zpravodajská služba Dow Jones Newswires na základě rozhovoru s bulharským ministrem energetiky Asenem Vasilevem. Během dosavadních jednání se podle ministra daří odstraňovat podezření, že jednání české společnosti porušuje bulharské antimonopolní zákony. "Obě strany velmi spolupracují," řekl ministr Vasilev. Konečné slovo ale bude mít podle něj regulační úřad, který je na mínění vlády nezávislý. Jeho verdikt se čeká příští měsíc.
Aktuality
