Konec Too Big to Fail? Ani náhodou, Fed banky hýčká jako o život

"Američtí daňoví poplatníci se již nikdy nebudou podílet na splácení účtů vystavených za omyly Wall Street," prohlásil v roce 2010 Barack Obama při příležitosti přijetí zákona Dodd-Frank Act. Úmysl definitivně skoncovat se seznamem bank příliš velkých na to, aby je americká vláda nechala padnout, se však stále nedaří zrealizovat. Finanční domy si tak nadále užívají přízně Fedu i věřitelů.
"Too Big to Fail pořád existuje. Tak lze interpretovat chování věřitelů, kteří jsou ochotni bankám půjčovat za nižší úroky ve víře, že se za ně v případě problémů postaví americká vláda," říká Bob Ivry z Bloomberg Markets. Upozorňuje na skutečnost, že si šest největších amerických bank (Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo) stále dosyta užívá podpory Fedu. Pro americkou centrální banku jsou tyto finanční domy nadále příliš velké na to, aby mohly padnout.
"Největší banky si na trhu půjčují levněji jen díky podpoře Fedu," pokračuje Ivry. "V roce 2009, kdy národní ekonomiky silně cítily důsledky ekonomické krize, ušetřila americká 'šestka' na vydaných dluhopisech celkem 37 miliard USD. Následující rok se jednalo o 30 miliard USD a v roce 2011 o 14,6 miliardy USD," vysvětluje Ivry. Ani snahy bankovních regulátorů, aby banky snižovaly své zadlužení, ani Dodd-Frank Act z roku 2010, který měl jednou provždy skoncovat s označením Too Big to Fail, tak zřejmě příliš změn nepřinesly. Ekonom Světové banky Deniz Anginer navíc spočítal, že si vybrané americké banky levněji půjčují již téměř dvacet let.
Velké banky ale neprofitují pouze z předpokládané podpory americké vlády. Nezanedbatelným příjmem jsou pro ně i odkupy hypotečních dluhopisů ze strany Fedu a poměrně štědré depozitní sazby centrální banky. Sečteno a podtrženo, šest největších amerických bank získalo podle údajů Bloombergu od roku 2009 finanční výhody v celkové výši až 102 miliard USD.
Balancování nad propastí junk
Cornelius Hurley ze Center for Finance Law & Policy na Bostonské univerzitě vysvětluje, že se americké vládě stále nedaří zajistit, aby byly největší banky definitivně odstřiženy od podpory státu. "Investoři, kteří velké 'šestce' půjčují peníze za nižší úroky, stále věří, že tyto banky vláda v případě problémů nenechá padnout. Věří, že se jim půjčené peníze za jakékoli situace vrátí."
Podle ratingové agentury Moody's posunuje vysoká pravděpodobnost případného bailoutu americké "superšestky" ze strany vlády ratingové hodnocení bank o jeden až dva stupně výše. Bez předpokládané podpory Fedu a vlády by se rating Bank of America a Citigroup nacházel ve spekulativním pásmu junk.
Přetrvávající podporu některých finančních domů připustil na konci března i sám šéf Fedu Ben Bernanke. Na tiskové konferenci použil ve spojení s největšími bankami slovo "subvence" a mimo jiné přiznal, že se problém jménem Too Big to Fail stále nepodařilo zcela vyřešit. "Toto téma je i nadále na pořadu dne," řekl.
Ne všichni v podpoře americké vlády vidí problém. Gabriel Borenstein z Enclave Capital situaci vnímá opačně. "Největší chybou, kterou by vláda mohla udělat, by bylo rozhodnutí nechat největší banky v případě problémů padnout," tvrdí. Situaci přirovnává k roku 2008, kdy zkrachovala v té době třetí největší banka v USA Lehman Brothers. "Pád kterékoli z velkých bank by mezi finančními institucemi i jejich klienty rozpoutal obrovskou paniku a spustil neřízený dominový efekt."
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
