Co musíte ráno vědět (6. září)
|

Co musíte ráno vědět (6. září)

Jak burzy reagovaly na nečinnost centrálních bank, proč by mohlo Řecko dostat další pomoc a jakou ceduli nosí na krku provinilci ve Spojených státech? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly kolem nuly a během dne se obchodovaly poměrně volatilně. Podnikové objednávky v červenci klesly méně, než se čekalo, ISM index nákupních manažerů ve službách v srpnu nečekaně vzrostl na 58,6 bodu (odhad: 55 bodů, červenec: 56 bodů) a žádostí o podporu v nezaměstnanosti rychle ubylo. Soukromý sektor v srpnu vytvořil 176 tisíc pracovních míst, tedy méně, než čekali analytici (182 tisíc).

Dow nakonec posílil o 0,04 %, širší S&P 500 přidal 0,12 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,27 %. Nejvíce se dařilo energetickému a průmyslovému sektoru, zaostaly naopak telekomunikační tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011. Výnos 5letých dluhopisů vzrostl na 1,85 % a 30letých bondů na 3,89 %. Růst výnosů tak nadále odráží očekávání investorů, že by Fed v nejbližší době mohl přistoupit ke snížení objemu nakupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování.

Začíná měsíc, kterého se bojí akcioví býci

2. Evropské akcie posilovaly, ECB bude držet úrokové sazby nízko "delší dobu"

Evropské akcie ve čtvrtek zpevňovaly díky ujištění šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že úrokové sazby budou nízké "po delší dobu". Britský FTSE 100 připsal 0,89 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 0,48 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, médiím a telekomunikacím, ztrácel naopak chemický sektor. Výnos německých desetiletých státních dluhopisů ve čtvrtek vyskočil nad 2 % poprvé od března 2012, maxima dosáhl i výnos britských desetiletých dluhopisů, který se dotkl 3 % poprvé od července 2011. Španělsko ve čtvrtek prodalo desetileté dluhopisy s nejnižším výnosem od roku 2010, zatímco výnos desetiletých dluhopisů Francie prodaných ve čtvrteční aukci byl nejvyšší od července 2012.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně posílila. Nahoru vyletěly akcie ČEZ

Index PX připsal 1,29 % na 949,52 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ČEZ, které zpevnily o 4,70 % na 448 Kč. "Akcie korigovaly propady z předchozích dní," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny. "Podporou toho akciového titulu je také růst cen elektřiny (nad 38 eur) a rebalancing pražského indexu," dodává. Podle něj tak může nastat krátkodobá změna trendu. Přes 3 % připsala i Telefónica C.R. (+3,40 %) a podražila na 298 Kč. Polepšily si i cenné papíry pojišťovny VIG (+2,34 %) na 1 004 Kč. Ztrácely naopak Fortuna (-1,98 %), Orco (-1,94 %) a Komerční banka (-1,74 %).

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude ve Spojených státech ve znamení pracovního trhu. Po čtvrtečních údajích ze soukromého sektoru se dozvíme, kolik pracovních míst americká ekonomika v srpnu vytvořila. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají přírůstek 175 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství. Francie zveřejní obchodní bilanci, stejně jako Německo, které navíc odhalí i průmyslovou výrobu. Čísla z průmyslu zveřejní i Spojené království a Česká republika. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Centrální banky se k dalšímu uvolňování politiky neuchýlily

Ve čtvrtek zasedaly Bank of England, ECB a Bank of Japan. Rozhodly se zachovat monetární politiku beze změny, přestože Mario Draghi i Haruhiko Kuroda prohlásili, že jsou připraveni jednat, kdyby to bylo zapotřebí. Euro během tiskové konference Maria Draghiho, kterou jsme sledovali on-line, oslabilo vůči dolaru na šestitýdenní minimum.

Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit

6. OKD dala odborům návrh nové smlouvy, chce snížit odměny

Vedení těžební společnosti OKD ve čtvrtek předalo odborům návrh nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítá mimo jiné s omezením odměn a benefitů.

7. Skupina BRICS založí fond na podporu měn, dá do něj 100 miliard USD

Skupina pěti velkých zemí rozvíjejícího se světa, která používá zkratku BRICS, založí fond na stabilizaci svých měnových trhů a vloží do něj 100 miliard dolarů. Na summitu G20 to ve čtvrtek oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Fond má zasahovat proti destabilizaci měn zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

8. Indická centrální banka slíbila reformy, pomohla burzám v Asii

Indické akciové trhy ve čtvrtek výrazně rostly a pomohly asijským akciím na nejvyšší úroveň za tři týdny. Indické akcie tak reagovaly na vyjádření nového šéfa indické centrální banky, který představil opatření na podporu zpomalující domácí ekonomiky. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku. Prochází ale nejhorší hospodářskou krizí za dvacet let. Indická rupie od května k dolaru ztratila pětinu hodnoty.

9. O další pomoci pro Řecko se rozhodne v listopadu

Představitelé eurozóny, EU a MMF rozhodnou o případné další pomoci Řecku až poté, co inspektoři Troiky posoudí, jak se Řekům daří provádět nutné reformy. To by mělo být v listopadu. "Finanční problémy zadluženého Řecka v příštím roce neskončí, takže existuje zcela reálná hrozba, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc," uvedl ve čtvrtek šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem. Nevyjádřil se však k objemu případné pomoci. 

10. Vedení BlackBerry chce urychlit prodej firmy

Vedení ztrátového kanadského výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se snaží urychlit prodej podniku. Dohoda o prodeji by tak mohla být hotová do listopadu. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Firma již minulý měsíc oznámila, že vytvořila zvláštní komisi pro přezkoumání svých strategických alternativ, včetně prodeje společnosti. Od té doby podle zdrojů uskutečnila rozhovory se zájemci o koupi části nebo celého podniku a vytvořila užší seznam potenciálních kupců.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Muž v Clevelandu musel za trest držet ceduli, že je idiot

Richard Dameron, který se provinil tím, že volal na nouzovou linku a vyhrožoval policistům zabitím, vyfasoval potupný trest. Celý týden má na tři hodiny denně stát před policejní stanicí. To by samo o sobě tak hrozné nebylo, Dameron ale musí mít kolem krku ceduli s nápisem, v němž se omlouvá policistům a prohlašuje, že je idiot. "Omlouvám se policistovi Simonovi a všem dalším policistům za to, že jsem idiot, který volal na nouzovou linku a vyhrožoval tam zabitím. Omlouvám se a nikdy se to znovu nestane," píše se na tabuli. Dameron byl odsouzen k 90 dnům vězení a cedulové hlídce už v březnu, ale v červnu se před stanici nedostavil. Dostal tak dalších 90 dnů vězení.

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR