Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo na trzích v Evropě a Spojených státech, s jakou nabídkou před minoritní akcionáře předstoupila telekomunikační společnost O2 Czech Republic a jak vypadá opravdu tuhá zima? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy po zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC uzavřely v červených číslech

Americké akcie po zveřejnění zápisu z říjnového zasedání Fedu krátce oživily, ale vzápětí obrátily zpět do červených čísel, když investoři zpracovali informaci, že se Fed obává poklesu inflačních očekávání. Dow odepsal 0,01 %, S&P 500 0,15 % a technologický Nasdaq 0,57 %.

Spojené státy applové aneb Které akcie jsou v Americe nejoblíbenější

David Stockman varuje: Vrchol akciového trhu nikdo neodzvoní, investoři by neměli čekat na znamení

2. Evropské akcie ve středu v očekávání zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu uzavřely nejednotně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři převážně vyčkávali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Britský FTSE 100 klesl o 0,19 %, německý DAX ale přidal 0,17 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,09 %, stejně jako jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50, který uzavřel na 3 123,12 bodu. Dařilo se akciím stavebních firem, cenným papírům ze sektoru služeb a akciím pojišťoven. Oslabily naopak akcie ze sektoru základních materiálů, finanční tituly či cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu.

Alex Homan (Fidelity) o investicích na mladých trzích: Konec globalizace kvůli sporům s Ruskem? Nesmysl!

Ekonomický vývoj Evropy znepokojuje investory. Máme se bát?

3. Pražská burza ve středu vzrostla o necelé procento, pomohly jí akcie O2 C.R. a ČEZ

Index PX vzrostl o 0,85 % na 981,47 bodu. Nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které posílily o více než pět procent na 222,10 Kč. Podpořila je zpráva, že majoritní akcionář firmy, společnost PPF, dá druhou šanci drobným investorům, kteří mu neprodali své akcie. PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu akcií letos v červnu, ale s odečtením vyplacené dividendy 18 Kč na akcii. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, budou moci PPF nabídnout maximálně 200 akcií. Necelá dvě procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ (+1,97 %) a mediální společnosti CME (+1,96 %). Ostatní akcie, které ve středu zdražily, si připsaly výrazně nižší zisky. Kolem půl procenta naopak ztratily akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a cenné papíry tabákového podniku Philip Morris ČR. V červených číslech ale skončily také cenné papíry Komerční banky, skupiny Pivovary Lobkowicz a petrochemického podniku Unipetrol.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Do čeho investovat v roce 2015? Investiční fórum

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní obchodní bilanci za říjen (odhad: schodek 1,05 bilionu jenů, září: -958,3 miliardy jenů) a ze země vycházejícího slunce na trhy přijde také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (říjen: 52,4 bodu), stejně jako z Číny (odhad listopad: 50,3 bodu, říjen: 50,4 bodu). Také v Evropě budou investoři pozorně sledovat předběžné listopadové indexy nákupních manažerů. PMI zveřejní například Francie (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 48,8 bodu, služby 48,5 bodu, říjen: 48,5 bodu a 48,3 bodu) Německo (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 51,5 bodu, služby 54,5 bodu, říjen: 51,4 bodu a 54,4 bodu) i celá eurozóna (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 50,8 bodu, služby 52,4 bodu, kompozitní 52,3 bodu, říjen: 50,6 bodu, 52,3 bodu, 52,1 bodu), která později doplní ještě index spotřebitelské důvěry (FLASH, odhad listopad: -10,7 bodu, říjen: -11,1 bodu). Spojené království dále zveřejní čerstvé údaje o maloobchodních tržbách (odhad říjen: +0,3 % meziměsíčně + +3,8 % meziročně, září: -0,3 % meziměsíčně a +2,7 % meziročně) a Řecko a Portugalsko výsledek běžného účtu. Ve Spojených státech budou investoři vyhlížet zprávu o vývoji inflace (odhad říjen: +1,6 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, září: +1,7 % a +0,1 %; bez potravin a energií odhad říjen: +1,7 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, září: +1,7 % a +0,1 %). Jako každý čtvrtek vyjde také zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 15. listopadu: 285 tisíc nových, předchozí týden: 290 tisíc nových) a stejně jako v Evropě bude zveřejněn také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad listopad: 56,4 bodu, říjen: 55,9 bodu). Dále bude v zámoří zveřejněn počet pokračujících prodejů domů (odhad říjen: 5,16 milionu jednotek anualizovaně, září: 5,17 milionu jednotek), index filadelfského Fedu (odhad listopad: 18,3 bodu, říjen: 20,7 bodu) a se svými projevy vystoupí guvernéři dvou poboček Fedu Loretta Mesterová a Daniel Tarullo. V USA dále Stálý podvýbor pro vyšetřování, fungující v rámci Senátu, zahájí dvoudenní slyšení s americkými investičními bankami ohledně jejich aktivit spojených s vlastnictvím některých aktiv v sektoru energetiky a příbuzných odvětvích. K tématu se budou kromě bank vyjadřovat i vybraní regulátoři a akademici. Pokračovat bude i výsledková sezóna, v Evropě čísla oznámí například ThyssenKrupp a Raiffeisen Bank International, ve Spojených státech pak Best Buy, Dollar Tree, Gap či Autodesk. Odhady výsledků naleznete ZDE. Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF má zájem o další akcie O2 C.R., minoritním akcionářům nabízí jejich odkup za 277,15 Kč za kus

Investiční skupina PPF, majoritní akcionář telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, zveřejnila nabídku minoritním akcionářům O2, podle které je ochotna od nich odkoupit jejich akcie za cenu 277,15 Kč za kus. PPF nicméně upozornila, že se nebude jednat o veřejnou nabídku odkupu pro všechny akcionáře, ale jen pro fyzické osoby. Podle zákona tak PPF bude moci vykoupit nejvýše jedno procento akcií O2 C.R. Investiční skupina PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu akcií letos v červnu, ale s odečtením vyplacené dividendy 18 Kč na akcii. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, budou moci PPF nabídnout maximálně 200 akcií.

6. ČEZ podal nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách

Energetická společnost ČEZ podala nabídku na odkup dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská firma Enel. ČTK to potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ, v němž český stát drží majoritní podíl, ve středu odeslal Enelu dopis, ve kterém vyjadřuje zájem o Slovenské elektrárne. ČEZ si zároveň vyžádal detailní analýzu a řešení otázek spojených zejména s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo této elektrárny ČEZ zájem o SE dlouho zvažoval.

7. Mezinárodní mise prověřuje připravenost Dukovan na delší provoz

Odborníci z deseti zemí začali ve středu prověřovat připravenost Jaderné elektrárny Dukovany na plánované prodlužování její životnosti. O licenci na dalších deset let provozu bude firma ČEZ u prvního ze čtyř dukovanských jaderných bloků žádat v příštím roce. Experti mezinárodní mise SALTO budou v elektrárně do příštího týdne. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. "Zpráva z této mise bude jedním z podkladů k žádosti o povolení dalšího provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, které budou předloženy Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost v roce 2015," uvedl Bezděk.

8. Fed se obává, že klesnou inflační očekávání

Mnoho guvernérů Fedu na minulém zasedání centrální banky vyjádřilo obavy z toho, že by inflační očekávání veřejnosti mohla klesnout. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání Fedu. Příliš nízká inflace se v poslední době stala jedním z hlavních zdrojů obav Fedu i dalších centrálních bank vyspělých zemí. "Mnozí účastníci uváděli, že by měl výbor dále věnovat pozornost dopadům možného posunu dlouhodobějších očekávání inflace směrem dolů," píše se v zápisu. "Někteří z nich poznamenávali, že pokud k tomu dojde, bude to tím znepokojivější, pokud zároveň zeslábne i ekonomický růst."

9. E.ON prý jedná o prodeji svých španělských aktiv

Německá energetická společnost E.ON jedná o prodeji svých španělských aktiv do rukou australské firmy Macquarie Group. S odvoláním na čtyři nejmenované zdroje obeznámené se situací to ve středu uvedla agentura Reuters. Společnost se tímto krokem údajně snaží získat další peníze na snížení svého zadlužení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Spojené státy se oblékly do bílé, sníh z lidí udělal vězně vlastních příbytků

Spojené státy po roce opět čelí neobvykle studenému počasí. Silné mrazy udeřily prakticky na celém severoamerickém kontinentu a připravily americkým domácnostem nejeden problém. V některých oblastech bylo sněžení tak intenzivní, že lidé zůstali doslova uvězněni ve svých domech. Například v Buffalu se z nebe za 24 hodin sesypalo 120 cm sněhu, což město zcela paralyzovalo. Na sociální síti Twitter se ale objevilo hned několik fotografií, které dokazují, že lidé ani tak neztrácejí smysl pro humor.

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh