Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo na trzích v Evropě a Spojených státech, s jakou nabídkou před minoritní akcionáře předstoupila telekomunikační společnost O2 Czech Republic a jak vypadá opravdu tuhá zima? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy po zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC uzavřely v červených číslech

Americké akcie po zveřejnění zápisu z říjnového zasedání Fedu krátce oživily, ale vzápětí obrátily zpět do červených čísel, když investoři zpracovali informaci, že se Fed obává poklesu inflačních očekávání. Dow odepsal 0,01 %, S&P 500 0,15 % a technologický Nasdaq 0,57 %.

Spojené státy applové aneb Které akcie jsou v Americe nejoblíbenější

David Stockman varuje: Vrchol akciového trhu nikdo neodzvoní, investoři by neměli čekat na znamení

2. Evropské akcie ve středu v očekávání zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu uzavřely nejednotně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři převážně vyčkávali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Britský FTSE 100 klesl o 0,19 %, německý DAX ale přidal 0,17 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,09 %, stejně jako jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50, který uzavřel na 3 123,12 bodu. Dařilo se akciím stavebních firem, cenným papírům ze sektoru služeb a akciím pojišťoven. Oslabily naopak akcie ze sektoru základních materiálů, finanční tituly či cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu.

Alex Homan (Fidelity) o investicích na mladých trzích: Konec globalizace kvůli sporům s Ruskem? Nesmysl!

Ekonomický vývoj Evropy znepokojuje investory. Máme se bát?

3. Pražská burza ve středu vzrostla o necelé procento, pomohly jí akcie O2 C.R. a ČEZ

Index PX vzrostl o 0,85 % na 981,47 bodu. Nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které posílily o více než pět procent na 222,10 Kč. Podpořila je zpráva, že majoritní akcionář firmy, společnost PPF, dá druhou šanci drobným investorům, kteří mu neprodali své akcie. PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu akcií letos v červnu, ale s odečtením vyplacené dividendy 18 Kč na akcii. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, budou moci PPF nabídnout maximálně 200 akcií. Necelá dvě procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ (+1,97 %) a mediální společnosti CME (+1,96 %). Ostatní akcie, které ve středu zdražily, si připsaly výrazně nižší zisky. Kolem půl procenta naopak ztratily akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a cenné papíry tabákového podniku Philip Morris ČR. V červených číslech ale skončily také cenné papíry Komerční banky, skupiny Pivovary Lobkowicz a petrochemického podniku Unipetrol.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Do čeho investovat v roce 2015? Investiční fórum

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní obchodní bilanci za říjen (odhad: schodek 1,05 bilionu jenů, září: -958,3 miliardy jenů) a ze země vycházejícího slunce na trhy přijde také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (říjen: 52,4 bodu), stejně jako z Číny (odhad listopad: 50,3 bodu, říjen: 50,4 bodu). Také v Evropě budou investoři pozorně sledovat předběžné listopadové indexy nákupních manažerů. PMI zveřejní například Francie (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 48,8 bodu, služby 48,5 bodu, říjen: 48,5 bodu a 48,3 bodu) Německo (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 51,5 bodu, služby 54,5 bodu, říjen: 51,4 bodu a 54,4 bodu) i celá eurozóna (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 50,8 bodu, služby 52,4 bodu, kompozitní 52,3 bodu, říjen: 50,6 bodu, 52,3 bodu, 52,1 bodu), která později doplní ještě index spotřebitelské důvěry (FLASH, odhad listopad: -10,7 bodu, říjen: -11,1 bodu). Spojené království dále zveřejní čerstvé údaje o maloobchodních tržbách (odhad říjen: +0,3 % meziměsíčně + +3,8 % meziročně, září: -0,3 % meziměsíčně a +2,7 % meziročně) a Řecko a Portugalsko výsledek běžného účtu. Ve Spojených státech budou investoři vyhlížet zprávu o vývoji inflace (odhad říjen: +1,6 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, září: +1,7 % a +0,1 %; bez potravin a energií odhad říjen: +1,7 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, září: +1,7 % a +0,1 %). Jako každý čtvrtek vyjde také zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 15. listopadu: 285 tisíc nových, předchozí týden: 290 tisíc nových) a stejně jako v Evropě bude zveřejněn také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad listopad: 56,4 bodu, říjen: 55,9 bodu). Dále bude v zámoří zveřejněn počet pokračujících prodejů domů (odhad říjen: 5,16 milionu jednotek anualizovaně, září: 5,17 milionu jednotek), index filadelfského Fedu (odhad listopad: 18,3 bodu, říjen: 20,7 bodu) a se svými projevy vystoupí guvernéři dvou poboček Fedu Loretta Mesterová a Daniel Tarullo. V USA dále Stálý podvýbor pro vyšetřování, fungující v rámci Senátu, zahájí dvoudenní slyšení s americkými investičními bankami ohledně jejich aktivit spojených s vlastnictvím některých aktiv v sektoru energetiky a příbuzných odvětvích. K tématu se budou kromě bank vyjadřovat i vybraní regulátoři a akademici. Pokračovat bude i výsledková sezóna, v Evropě čísla oznámí například ThyssenKrupp a Raiffeisen Bank International, ve Spojených státech pak Best Buy, Dollar Tree, Gap či Autodesk. Odhady výsledků naleznete ZDE. Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF má zájem o další akcie O2 C.R., minoritním akcionářům nabízí jejich odkup za 277,15 Kč za kus

Investiční skupina PPF, majoritní akcionář telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, zveřejnila nabídku minoritním akcionářům O2, podle které je ochotna od nich odkoupit jejich akcie za cenu 277,15 Kč za kus. PPF nicméně upozornila, že se nebude jednat o veřejnou nabídku odkupu pro všechny akcionáře, ale jen pro fyzické osoby. Podle zákona tak PPF bude moci vykoupit nejvýše jedno procento akcií O2 C.R. Investiční skupina PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu akcií letos v červnu, ale s odečtením vyplacené dividendy 18 Kč na akcii. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, budou moci PPF nabídnout maximálně 200 akcií.

6. ČEZ podal nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách

Energetická společnost ČEZ podala nabídku na odkup dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská firma Enel. ČTK to potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ, v němž český stát drží majoritní podíl, ve středu odeslal Enelu dopis, ve kterém vyjadřuje zájem o Slovenské elektrárne. ČEZ si zároveň vyžádal detailní analýzu a řešení otázek spojených zejména s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo této elektrárny ČEZ zájem o SE dlouho zvažoval.

7. Mezinárodní mise prověřuje připravenost Dukovan na delší provoz

Odborníci z deseti zemí začali ve středu prověřovat připravenost Jaderné elektrárny Dukovany na plánované prodlužování její životnosti. O licenci na dalších deset let provozu bude firma ČEZ u prvního ze čtyř dukovanských jaderných bloků žádat v příštím roce. Experti mezinárodní mise SALTO budou v elektrárně do příštího týdne. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. "Zpráva z této mise bude jedním z podkladů k žádosti o povolení dalšího provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, které budou předloženy Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost v roce 2015," uvedl Bezděk.

8. Fed se obává, že klesnou inflační očekávání

Mnoho guvernérů Fedu na minulém zasedání centrální banky vyjádřilo obavy z toho, že by inflační očekávání veřejnosti mohla klesnout. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání Fedu. Příliš nízká inflace se v poslední době stala jedním z hlavních zdrojů obav Fedu i dalších centrálních bank vyspělých zemí. "Mnozí účastníci uváděli, že by měl výbor dále věnovat pozornost dopadům možného posunu dlouhodobějších očekávání inflace směrem dolů," píše se v zápisu. "Někteří z nich poznamenávali, že pokud k tomu dojde, bude to tím znepokojivější, pokud zároveň zeslábne i ekonomický růst."

9. E.ON prý jedná o prodeji svých španělských aktiv

Německá energetická společnost E.ON jedná o prodeji svých španělských aktiv do rukou australské firmy Macquarie Group. S odvoláním na čtyři nejmenované zdroje obeznámené se situací to ve středu uvedla agentura Reuters. Společnost se tímto krokem údajně snaží získat další peníze na snížení svého zadlužení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Spojené státy se oblékly do bílé, sníh z lidí udělal vězně vlastních příbytků

Spojené státy po roce opět čelí neobvykle studenému počasí. Silné mrazy udeřily prakticky na celém severoamerickém kontinentu a připravily americkým domácnostem nejeden problém. V některých oblastech bylo sněžení tak intenzivní, že lidé zůstali doslova uvězněni ve svých domech. Například v Buffalu se z nebe za 24 hodin sesypalo 120 cm sněhu, což město zcela paralyzovalo. Na sociální síti Twitter se ale objevilo hned několik fotografií, které dokazují, že lidé ani tak neztrácejí smysl pro humor.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst