Co musíte ráno vědět (8. prosince)

Jak si v uplynulém týdnu vedly akcie v Evropě i zámoří, co si o italské ekonomice myslí ratingová agentura Standard & Poor's a za kolik se v New Yorku vydražil rekordně velký bílý lanýž? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek po překvapivě dobré zprávě z trhu práce zavíraly na nových rekordech
Americké akcie v pátek zpevnily, jejich hlavní indexy Dow a S&P 500 se v závěru obchodování vyhouply na nová maxima, a završily tak sedmitýdenní růstovou sérii. Trhy podpořila nečekaně dobrá zpráva o nových pracovních místech. Index Dow v pátek vzrostl o 0,33 % na 17 958,79 bodu a širší index S&P 500 posílil o 0,17 % na 2 075,37 bodu. Oba indexy tedy zavíraly na historických maximech. O 0,24 % na 4 780,75 bodu posílil také technologický index Nasdaq. Za celý týden Dow posílil o 0,72 % a S&P 500 vzrostl o 0,38 %. Nasdaq se ale nedokázal vzpamatovat z prudkého pondělního propadu a celý týden zakončil se ztrátou 0,24 %.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Sedmý nárůst v řadě znamenal další historické rekordy
2. Evropské akcie v pátek zdražily a v zelených číslech skončily i za celý týden
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo výrazně v zelených číslech. Investory příjemně překvapila odpolední statistika z amerického trhu práce, podle které v listopadu ekonomika USA vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,95 %, německý DAX přidal 2,39 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 2,21 %. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví základních materiálů. Největší zisky si připsaly akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry ze stavebního odvětví. Za celý týden FTSE 100 posílil o 0,3 % na 6 742,84 bodu, DAX přidal 1,06 % na 10 087,12 bodu, CAC 40 zpevnil o 0,74 % na 4 419,48 bodu a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní přidal 0,81 % na 3 277,38 bodu.
3. Pražská burza v pátek posílila zhruba o půl procenta, za celý týden ale mírně klesla
Index PX v pátek přidal 0,49 % a uzavřel na 1 006,25 bodu. Burze nahoru pomohly zejména akcie Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 0,62 % na 595,80 Kč, a cenné papíry pojišťovny VIG, které zdražily o 1,22 % na 1 079 korun. V zelených číslech uzavřelo devět ze čtrnácti hlavních emisí. Akcie likérky Stock a uhelné společnosti NWR zpevnily o více než 2 % a cenné papíry mediální firmy CME připsaly více než procento. Akcie energetické společnosti ČEZ uzavřely se ziskem 0,08 % na 618 korunách a cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zdražily o 0,24 %. Cena akcií správce sportovních areálů Tatry Mountain Resorts, tabákové firmy Philip Morris ČR a skupiny Pivovary Lobkowicz se proti čtvrtku nezměnila. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,22 % na 4 989 korun a cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol odevzdaly 0,76 %. Za celý týden akcie na pražské burze oslabily o 0,1 %. Největší pokles zaznamenaly cenné papíry těžební společnosti NWR (-14,6 % na 0,47 Kč), největší růst naopak vykázaly akcie likérky Stock Spirits (+1,8 % na 91 Kč).
Sázky na konec roku aneb Co by si čeští finanční experti nadělili pod stromeček
4. Očekávané události
Japonsko v noci na pondělí zveřejní výsledek obchodní bilance za říjen, přidá zpřesněné údaje o HDP za třetí čtvrtletí (odhad: anualizovaně za kvartál -0,5 % a mezikvartálně -0,1 %) a Čína oznámí také obchodní bilanci (odhad listopad: +43,95 miliardy USD, říjen: +45,41 miliardy USD). Německo dopoledne zveřejní statistiky průmyslové výroby (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +0,9 %, září: 1,4 % meziměsíčně a -0,1 % meziročně). Stejný údaj na trhy pošle i ČR (odhad říjen meziročně: +4,2 %, září: +8,3 %), která doplní ještě míru nezaměstnanosti (odhad listopad: 7,1 %) a stavební výrobu (září: +9,5 %). V USA pak budou investoři sledovat projev člena Fedu Dennise Lockharta.
5. Americká ekonomika v listopadu válela, vytvořila 321 tisíc nových míst
Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst po říjnových 243 tisících (revidováno z 214 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v souladu s odhady stagnovala na 5,8 %, což je nejnižší úroveň od července 2008. Více než 200 tisíc pracovních míst mimo zemědělství americká ekonomika v listopadu vytvořila již desátý měsíc v řadě, což je nejdelší taková série od roku 1994. Podporuje to obecný názor, že je situace na americkém trhu stabilní a nadále se zlepšuje. Listopadových 321 tisíc nových pracovních míst je navíc největší přírůstek od ledna 2012. Kladný výsledek takzvaných payrolls zaznamenaly USA 50. měsíc za sebou.
Chyba, které se chce Fed vyhnout za každou cenu
6. Goldman Sachs: Ceny ropy již nebudou klesat, ECB musí něco dělat s hrozbou deflace
Ceny ropy se dostaly na své dno a ve střednědobém horizontu se již nebudou snižovat. V rozhovoru s německým listem WirtschaftsWoche to předpověděl hlavní ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Jan Hatzius. Světové ceny ropy se od června propadly o zhruba 40 %. "Ve střednědobém horizontu neočekávám žádný další pokles cen ropy," řekl Hatzius. Upozornil přitom, že levná ropa snižuje investice do těžebních kapacit, což v dlouhodobějším horizontu povede k omezení nabídky a k růstu cen.
OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?
7. S&P snížila rating Itálie, je jen stupeň nad neinvestičním pásmem. Irsku rating vylepšila
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň. Zdůvodnila to slabým hospodářským růstem třetí největší ekonomiky v eurozóně a špatnou konkurenceschopností, což podrývá udržitelnost italského státního dluhu. Agentura ale naopak zvýšila hodnocení úvěrových závazků Irska, a to o jeden stupeň. Zdůvodnila to příznivými ekonomickými vyhlídkami země, která se před rokem jako první země eurozóny vymanila po dluhové krizi z mezinárodního záchranného programu.
8. Někteří členové ECB by chtěli, aby banka svoji rozvahu zvýšila o více než plánovaný bilion eur
Někteří členové Evropské centrální banky minulý týden navrhovali, aby banka svoji rozvahu navýšila o více než plánovaný jeden bilion eur. V pátek to uvedl německý list Frankfurter Allgemeine Zeiting.
9. Uber má po novém financování tržní hodnotu 40 miliard dolarů
Americký zprostředkovatel alternativní taxislužby Uber získal od investorů k další expanzi ve světě 1,2 miliardy dolarů. Nejnovější kolo financování ohodnotilo mladou firmu na zhruba 40 miliard dolarů, což překračuje hodnotu například největší světové letecké společnosti American Airlines nebo internetové firmy Twitter. Uvedla to v pátek agentura AP.
Bonus
Největší lanýž na světě se prodal za 61 250 dolarů
Rekordně velký bílý lanýž o váze 1,89 kilogramu byl v New Yorku vydražen za více než 61 tisíc dolarů. V přepočtu tak stál asi 1,4 milionu korun. Odhady přitom tvrdily, že by se tato rekordní vzácná delikatesa mohla vydražit až za zhruba milion dolarů. Rekord tak dosud drží zhruba poloviční lanýž, který se v roce 2010 prodal za asi 417 tisíc dolarů, tedy 9,4 milionu korun.