US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Láska a byznys mají stejná pravidla, pokud jde o emoce

Lidské emoce jsou silnou zbraní, se kterou ale ne všichni umějí zacházet. To platí pro osobní i profesní život. Podle amerického psychologa Daniela Golemana se obecná inteligence na výsledcích našeho jednání podílí pouze z dvaceti procent, zatímco takzvaná emoční inteligence dokáže se zbylými osmdesáti procenty zvrátit i to, na co již naše vědomosti a dovednosti nestačí.

Redakce IW
Redakce IW
22. 4. 2014 | 18:00
Psychologie

Pojem emoční inteligence se v oblasti psychologie poprvé objevil až v 90. letech minulého století a podle jeho autorů Petera Saloveye a Johna D. Mayera zastupuje schopnost emočního porozumění jedince sobě samotnému i ostatním lidem. Stejně jako obecná inteligence je i emoční inteligence z velké míry vrozená, a je tedy poměrně složité pracovat na jejím zlepšení. Přesto existuje spousta způsobů, jak s emocemi pracovat a využít je ve svůj prospěch. Následujících pět doporučení z oblasti emoční inteligence vám pomůže v partnerském vztahu i byznysu.

1. Nebuďte příliš důvěřiví

Lidé mohou z úst vypustit prakticky cokoli. Otázkou však je, zda svá slova myslí vždy upřímně a zda v každé situaci říkají jenom pravdu. V osobním i pracovním životě berte sliby s velkou rezervou a vždy si nechejte dostatek času na to, abyste si prověřili, zda s vámi lidé jednají na rovinu.

Jste-li například v zaměstnání zodpovědní za své podřízené, nikdy slepě nevěřte tomu, co vám o sobě při nástupu do práce napovídají. Sledujte, jak se chovají ke svým kolegům, zda včas plní zadané úkoly a jak kvalitní jsou výsledky jejich práce.

To stejné platí i o partnerském životě. Než si se svým protějškem rozhodnete pořídit bydlení nebo založit rodinu, věnujte dostatek času vzájemnému poznávání. Jedině čas totiž ukáže, kým váš partner nebo partnerka ve skutečnosti je a zda jeho či její slova nejsou pouze umnou sebestylizací.

2. Naučte se toleranci a soucitu

Stejně jako platí, že na světě neexistují dva jedinci s totožnými otisky prstů, platí, že neexistují ani dva lidé se stejnými pocity a emocemi. Každý z nás je zcela jedinečný a podle toho bychom se k sobě měli chovat.

Nalézt ve svém okolí člověka, který by vaše představy o dokonalém partnerovi splňoval ve všech detailech, je prakticky nemožné. Stejné je to i v zaměstnání nebo podnikání. Lidský život je ale o kompromisech, a tak byste se neměli nechat rozdílným pohledem na některé věci každodenního života či dílčí otázky v podnikání vykolejit. Buďte trpěliví a snažte se postoj svého životního či pracovního partnera pochopit. Jedině tak na své společné cestě překonáte všechny nástrahy.

3. Mějte jasno o svých prioritách

Kdybychom v životě mohli dělat jen to, co nám přináší potěšení, jistě bychom si připadali jako v ráji. Realita je bohužel většinou drsnější, a tak denně musíme "ztrácet" čas i řadou věcí, které zrovna nepatří mezi naše nejoblíbenější aktivity. Důležité nicméně je, abychom stále měli na paměti, co je naším cílem, a to v osobním životě i v práci.

Máte se svým partnerem či partnerkou rozdílný pohled na systém správy rodinných úspor? Nebo snad váš obchodní partner preferuje odlišný podnikatelský model? Ani to nemusí být nepřekonatelný problém vašeho soužití či spolupráce. Udělejte si na sebe v krizových chvílích čas a připomeňte si, jak jste si dosud vzájemně pomohli a kam se společně snažíte dostat. Byla by přece škoda, kdyby vás naprosté maličkosti připravily o vše, co jste dosud vybudovali.

4. Obklopte se správnými lidmi

Všichni podnikatelé vědí, že o úspěchu či neúspěchu jejich nápadu rozhodují hlavně lidé, které si přiberou do svého týmu. Proč se tedy obklopovat těmi, pro které jejich práce začíná a končí ve dveřích kanceláře, když lze nalézt i takové zaměstnance a spolupracovníky, pro něž práce není jen prostředkem k získávání peněz?

Stejně se přece chováme i v osobním životě. Nebo si snad dovedete představit, že byste život trávili s někým, pro koho by domov znamenal jen místo, kam se každý den chodí najíst a vyspat? Partnerské i pracovní vztahy musejí být založené především na vzájemných sympatiích a důvěře. Pokud tomu tak není, dříve či později přijde okamžik, kdy si uvědomíte, že se svým protějškem ztrácíte čas.

5. Pálení mostů přenechejte jiným

Ani tehdy, když se vaše soužití či obchodní spolupráce ukáže jako nefunkční, nemusíte hned spálit všechny mosty, které vás s bývalými partnery a kolegy pojily. Snažte se se všemi lidmi zůstat v kontaktu i poté, co se vaše cesty rozejdou. Nikdy nemůžete vědět, jestli se za několik let znovu nesetkáte a nebudete okolnostmi donuceni k nové spolupráci a opětovné komunikaci. Navíc ani zjištění, že se svým partnerem nemáte zase až tolik společného, ještě nutně neznamená, že se z vás musejí stát úhlavní nepřátelé. Snažte se v práci i osobním životě na každém svém protějšku nalézt co nejvíce pozitivních věcí a na ty se soustřeďte. Mnohdy vám i jen nezávazná přátelská setkání dokáží dát mnohem více, než si myslíte.

Zdroj: entrepreneur.com

Byznys a podnikáníMezilidské a pracovní vztahyPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně