Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak se v úterý vyvíjelo obchodování na burzách v Evropě i Americe, jakými novými kroky se Evropská unie snaží přimět ruského prezidenta k deeskalaci napětí na východní Ukrajině a jaké překvapení přichystali sportovní činitelé v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny pro tamní běžce? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý během dne posilovaly, nakonec ale zlevnily
Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem, později však o většinu zisků přišly a nakonec uzavřely v červených číslech. Obchodníci se do velkých nákupů příliš nehrnuli, protože čekají na klíčové údaje o hospodářském vývoji ve Spojených státech, které budou zveřejněny ve středu. Z makrodat na trhy v úterý dorazil index cen domů S&P/Case Shiller, který ukázal, že ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech v květnu vzrostly méně, než se čekalo. Dow oslabil o 0,42 % na 16 912,11 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,45 % na 1 969,95 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,05 % na 4 442,70 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Největší pokles postihl odvětví služeb, akcie průmyslových podniků a cenné papíry energetických firem. Mírně naopak posílily sektor zdravotnictví a odvětví telekomunikací. V samotném závěru obchodování investoři zvažovali možné důsledky nových sankcí USA proti vybraným ruským společnostem, včetně finančních ústavů VTB Bank, Bank of Moscow a Russian Agriculture Bank. Zavedení sankcí oznámil americký prezident Barack Obama, který ale zároveň důrazně odmítl, že by Rusko a USA vstoupily do nové studené války.
Proč dividendy v USA nejsou, co bývaly?
Nejvíce shortované americké akcie jako zajímavá sázka na pokřiveném trhu?
2. Evropské akcie v úterý posílily, v závěru obchodování je ale zasáhlo rozhodnutí EU o nových protiruských sankcích
Evropské akcie v úterý po sérii solidních čtvrtletních výsledků velkých firem uzavřely v zelených číslech. Některé společnosti, například největší švýcarská banka UBS, ale investory reportovanými čísly nepřesvědčily. V závěru obchodování navíc někteří investoři začali vybírat zisky v reakci na rozhodnutí EU uvalit na vybraná odvětví ruského hospodářství další sankce. Britský FTSE 100 posílil o 0,29 %, německý DAX přidal 0,58 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,48 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,60 % na 3 190,54 bodu. Dařilo se akciím realitních společností nebo titulům ze sektoru základních materiálů. Oslabily naopak cenné papíry mediálních firem, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a odvětví dopravy a cestovního ruchu. Navzdory slušným čtvrtletním výsledkům oslabily zhruba o dvě a půl procenta akcie ropné společnosti BP, která již dopoledne varovala, že by zavedení dalších protiruských sankcí mohlo negativně ovlivnit její aktivity v Rusku.
Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?
Překreslete politické mapy! V Evropě se emancipují regiony, o Afriku se poperou mocní
3. Pražská burza v úterý mírně posílila
Index PX vzrostl o 0,38 % na 961,51 bodu. Nejvíce zdražily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena vzrostla o 6,67 % na rovné čtyři koruny. Dařilo se také cenným papírům Komerční banky, jejichž cena se zvýšila o 1,56 % na 4 636 korun, a mediální firmy CETV (+1,49 %), která bude ve středu před otevřením trhu reportovat své čtvrtletní hospodářské výsledky. Akcie energetické firmy ČEZ posílily o 0,66 % a cenné papíry rakouské Erste Group Bank zpevnily o 0,68 %. Přes procento naopak odepsaly akcie likérky Stock Spirits (-1,78 %), petrochemického podniku Unipetrol (-1,46 %) a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (-1,16 %).
Takhle vidí pražskou burzu investor, kterému dochází trpělivost s problémovými firmami
4. Očekávané události
Japonsko v noci na středu zveřejní údaje o vývoji průmyslové výroby (odhad červen meziměsíčně: -1,2 %, květen: +0,7 %) a prodejích aut (květen: meziročně +6,1 %). V Evropě budou investoři dopoledne věnovat pozornost francouzskému indexu spotřebitelské důvěry (odhad červenec: 87 bodů, červen: 86 bodů), španělskému indexu spotřebitelských cen (předběžný údaj; odhad červenec: meziročně -0,1 %, červen: stagnace) a vývoji tamního HDP (odhad 2Q2014: +0,5 % mezičtvrtletně, +1,1 % meziročně, 1Q2014: +0,4 %, +0,5 %). Dále na trhy dorazí indexy spotřebitelské důvěry z Portugalska (odhad červenec: 0,2 bodu, červen: 0,3 bodu) a eurozóny (odhad červenec: -8,4 bodu, červen: -7,5 bodu), která přidá ještě čísla dokládající vývoj podnikového klimatu (odhad červenec: 0,2 bodu, červen: 0,22 bodu), sentimentu ve službách (odhad červenec: 4,4 bodu, červen: 4,2 bodu), v průmyslu (odhad červenec: -4,5 bodu, červen: -4,3 bodu) a ekonomice (odhad červenec: 101,9 bodu, červen: 102 bodů). Po vzoru Španělska později index spotřebitelských cen zveřejní také Německo (předběžné údaje; odhad červenec: +0,2 % meziměsíčně, +0,8 % meziročně, harmonizovaný s EU +0,3 % meziměsíčně, +0,9 meziročně, červen: +0,3 %, +1 %, +0,4 %, +1 %). Ze Spojených států odpoledne na trhy dorazí klíčové údaje o vývoji HDP (předběžné údaje; odhad 2Q2014 mezikvartálně: +3,1 %, 1Q2014: -2,9 %) a dílčí statistika z trhu práce sledující tvorbu pracovních míst ve firemním sektoru (odhad červenec: 235 tisíc, červen: 281 tisíc). Dále budou investoři pozornost věnovat pravidelným týdenním zprávám o vývoji zásob ropy na území USA a počtu schválených žádostí o hypotéky. Večer skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, na kterém se již od úterka rozhoduje o další podobě monetární politiky (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0-0,25 % a snížení objemu odkupovaných aktiv o 10 miliard USD na 25 miliard USD). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti Bayer, Barclays, British American Tobacco, Airbus Group, Kraft Foods, Goodyear Tire & Rubber nebo Yelp. Úplný seznam reportujících firem a odhady jejich výsledků si můžete prohlédnout ZDE.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Majitelé Pivovarů Lobkowicz dle deníku E15 jednají o prodeji 26% podílu vlastníkovi Kofoly
Majitelé Pivovarů Lobkowicz údajně jednají o prodeji více než 3 milionů akcií (26% podíl) ve společnosti fondům Enterprise Investors (43% vlastník Kofoly). Napsal to deník E15. "Spekulaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Majoritní vlastníci zvažovali více možností odprodeje svých podílů a jednali s různými stranami včetně Kofoly. Nicméně společnost prozatím nemá důvod o jednáních informovat," uvedla mluvčí Pivovarů Lobkowicz Renata Melíšková.
6. Čínský antimonopolní úřad vyšetřuje softwarovou firmu Microsoft
Čínský regulační úřad zahájil antimonopolní vyšetřování americké softwarové společnosti Microsoft. Má podezření, že firma nezveřejnila veškeré informace o svém operačním systému Windows a souboru kancelářských programů Microsoft Office. Státní úřad pro průmysl a obchod (SAIC), který je jedním ze tří antimonopolních úřadů v Číně, o tom informoval na svých internetových stránkách. Microsoft je tak další z velkých amerických firem, která se dostala do hledáčku čínských regulátorů v rámci jejich snahy ochránit místní firmy a zákazníky. Úřad SAIC uvedl, že získal dokumenty, e-maily a další údaje z počítačů a serverů Microsoftu, ale nemohl zatím dokončit vyšetřování, protože někteří z důležitých zaměstnanců nebyli v Číně.
7. ČNB: Měnové intervence budou trvat minimálně do druhého čtvrtletí 2015, vyloučit nelze ani pozdější termín
Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2015. Vyloučit navíc nelze ani další posunutí ukončení tohoto režimu. Pro posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by ovšem bylo třeba, aby bankovní rada shledala podstatně závažnější posílení protiinflačních rizik. V úterý to banka v reakci na dotazy médií po jednání tripartity uvedla na svých internetových stránkách. Nejbližší zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice se bude konat ve čtvrtek 31. července 2014.
8. Španělská vláda plánuje další zlepšení hospodářského výhledu
Španělská ekonomika se zotavuje z recese rychleji, než se předpokládalo. Tamní ministr hospodářství Luis de Guindos v úterý uvedl, že vláda v září opět zlepší odhad růstu hrubého domácího produktu na letošní i příští rok. Podle ministra je pravděpodobné, že růst letos dosáhne 1,5 % a napřesrok zrychlí na 2 %. Vláda přitom už v květnu zvýšila oficiální odhad letošního růstu ekonomiky o půl procentního bodu na 1,2 %. Růstovou prognózu na příští rok tehdy zlepšila na 1,8 % z dřívějších 1,2 %.
9. Výrobce mobilů BlackBerry koupí německou firmu Secusmart
Kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se dohodl na převzetí německé firmy Secusmart, která se specializuje na kódování dat i řeči a na zajišťování ochrany před odposlechy. Oznámila to společnost BlackBerry, která tak hodlá posílit svou prestiž u zákazníků citlivých na bezpečnost důvěrných informací. Finanční podmínky transakce nezveřejnila. Technologie společnosti Secusmart v současnosti chrání například telefony BlackBerry používané německými vládními představiteli, včetně kancléřky Angely Merkerlové. Secusmart získá spojením s BlackBerry větší prostor k rozvoji mezinárodních aktivit a přístup ke zdrojům kanadského podniku v oblasti výzkumu a vývoje.
10. EU zavede embargo na dodávky zbraní do Ruska a sankce na ruské banky, ropný sektor a některá dílčí technologická odvětví
Evropská unie v úterý oznámila, že na vybrané ruské občany a některá odvětví ruské ekonomiky uvalí další sankce. Týkat by se měly zbrojního průmyslu, ropného sektoru a také bank. Zastaven by měl být i evropský vývoz produktů z některých dílčích technologických odvětví do Ruska. V případě bank má dojít k úplnému zákazu prodejů dluhopisů a akcií evropským zájemcům.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Tak trochu jiná běžecká dráha
Sportovní představitelé v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny se rozhodli zrekonstruovat tamní stadion. Součástí bylo i položení nového povrchu na běžeckou dráhu a provedení zcela nového značení běžeckých drah. Kontrola z komunistické strany ale měla přijít tak brzy, že se nestíhaly ovály. Prvé úhly byly snazší.
Aktuality
