Co musíte ráno vědět (30. července)
|

Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak se v úterý vyvíjelo obchodování na burzách v Evropě i Americe, jakými novými kroky se Evropská unie snaží přimět ruského prezidenta k deeskalaci napětí na východní Ukrajině a jaké překvapení přichystali sportovní činitelé v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny pro tamní běžce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý během dne posilovaly, nakonec ale zlevnily

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem, později však o většinu zisků přišly a nakonec uzavřely v červených číslech. Obchodníci se do velkých nákupů příliš nehrnuli, protože čekají na klíčové údaje o hospodářském vývoji ve Spojených státech, které budou zveřejněny ve středu. Z makrodat na trhy v úterý dorazil index cen domů S&P/Case Shiller, který ukázal, že ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech v květnu vzrostly méně, než se čekalo. Dow oslabil o 0,42 % na 16 912,11 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,45 % na 1 969,95 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,05 % na 4 442,70 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Největší pokles postihl odvětví služeb, akcie průmyslových podniků a cenné papíry energetických firem. Mírně naopak posílily sektor zdravotnictví a odvětví telekomunikací. V samotném závěru obchodování investoři zvažovali možné důsledky nových sankcí USA proti vybraným ruským společnostem, včetně finančních ústavů VTB Bank, Bank of Moscow a Russian Agriculture Bank. Zavedení sankcí oznámil americký prezident Barack Obama, který ale zároveň důrazně odmítl, že by Rusko a USA vstoupily do nové studené války.

Proč dividendy v USA nejsou, co bývaly?

Nejvíce shortované americké akcie jako zajímavá sázka na pokřiveném trhu?

2. Evropské akcie v úterý posílily, v závěru obchodování je ale zasáhlo rozhodnutí EU o nových protiruských sankcích

Evropské akcie v úterý po sérii solidních čtvrtletních výsledků velkých firem uzavřely v zelených číslech. Některé společnosti, například největší švýcarská banka UBS, ale investory reportovanými čísly nepřesvědčily. V závěru obchodování navíc někteří investoři začali vybírat zisky v reakci na rozhodnutí EU uvalit na vybraná odvětví ruského hospodářství další sankce. Britský FTSE 100 posílil o 0,29 %, německý DAX přidal 0,58 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,48 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,60 % na 3 190,54 bodu. Dařilo se akciím realitních společností nebo titulům ze sektoru základních materiálů. Oslabily naopak cenné papíry mediálních firem, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a odvětví dopravy a cestovního ruchu. Navzdory slušným čtvrtletním výsledkům oslabily zhruba o dvě a půl procenta akcie ropné společnosti BP, která již dopoledne varovala, že by zavedení dalších protiruských sankcí mohlo negativně ovlivnit její aktivity v Rusku.

Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?

Překreslete politické mapy! V Evropě se emancipují regiony, o Afriku se poperou mocní

3. Pražská burza v úterý mírně posílila

Index PX vzrostl o 0,38 % na 961,51 bodu. Nejvíce zdražily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena vzrostla o 6,67 % na rovné čtyři koruny. Dařilo se také cenným papírům Komerční banky, jejichž cena se zvýšila o 1,56 % na 4 636 korun, a mediální firmy CETV (+1,49 %), která bude ve středu před otevřením trhu reportovat své čtvrtletní hospodářské výsledky. Akcie energetické firmy ČEZ posílily o 0,66 % a cenné papíry rakouské Erste Group Bank zpevnily o 0,68 %. Přes procento naopak odepsaly akcie likérky Stock Spirits (-1,78 %), petrochemického podniku Unipetrol (-1,46 %) a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (-1,16 %).

NWR získala soudní povolení uspořádat hlasování věřitelů o plánu restrukturalizace. Díky tomu bude zřejmě schválen

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Takhle vidí pražskou burzu investor, kterému dochází trpělivost s problémovými firmami

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní údaje o vývoji průmyslové výroby (odhad červen meziměsíčně: -1,2 %, květen: +0,7 %) a prodejích aut (květen: meziročně +6,1 %). V Evropě budou investoři dopoledne věnovat pozornost francouzskému indexu spotřebitelské důvěry (odhad červenec: 87 bodů, červen: 86 bodů), španělskému indexu spotřebitelských cen (předběžný údaj; odhad červenec: meziročně -0,1 %, červen: stagnace) a vývoji tamního HDP (odhad 2Q2014: +0,5 % mezičtvrtletně, +1,1 % meziročně, 1Q2014: +0,4 %, +0,5 %). Dále na trhy dorazí indexy spotřebitelské důvěry z Portugalska (odhad červenec: 0,2 bodu, červen: 0,3 bodu) a eurozóny (odhad červenec: -8,4 bodu, červen: -7,5 bodu), která přidá ještě čísla dokládající vývoj podnikového klimatu (odhad červenec: 0,2 bodu, červen: 0,22 bodu), sentimentu ve službách (odhad červenec: 4,4 bodu, červen: 4,2 bodu), v průmyslu (odhad červenec: -4,5 bodu, červen: -4,3 bodu) a ekonomice (odhad červenec: 101,9 bodu, červen: 102 bodů). Po vzoru Španělska později index spotřebitelských cen zveřejní také Německo (předběžné údaje; odhad červenec: +0,2 % meziměsíčně, +0,8 % meziročně, harmonizovaný s EU +0,3 % meziměsíčně, +0,9 meziročně, červen: +0,3 %, +1 %, +0,4 %, +1 %). Ze Spojených států odpoledne na trhy dorazí klíčové údaje o vývoji HDP (předběžné údaje; odhad 2Q2014 mezikvartálně: +3,1 %, 1Q2014: -2,9 %) a dílčí statistika z trhu práce sledující tvorbu pracovních míst ve firemním sektoru (odhad červenec: 235 tisíc, červen: 281 tisíc). Dále budou investoři pozornost věnovat pravidelným týdenním zprávám o vývoji zásob ropy na území USA a počtu schválených žádostí o hypotéky. Večer skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, na kterém se již od úterka rozhoduje o další podobě monetární politiky (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0-0,25 % a snížení objemu odkupovaných aktiv o 10 miliard USD na 25 miliard USD). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti Bayer, Barclays, British American Tobacco, Airbus Group, Kraft Foods, Goodyear Tire & Rubber nebo Yelp. Úplný seznam reportujících firem a odhady jejich výsledků si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Majitelé Pivovarů Lobkowicz dle deníku E15 jednají o prodeji 26% podílu vlastníkovi Kofoly

Majitelé Pivovarů Lobkowicz údajně jednají o prodeji více než 3 milionů akcií (26% podíl) ve společnosti fondům Enterprise Investors (43% vlastník Kofoly). Napsal to deník E15. "Spekulaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Majoritní vlastníci zvažovali více možností odprodeje svých podílů a jednali s různými stranami včetně Kofoly. Nicméně společnost prozatím nemá důvod o jednáních informovat," uvedla mluvčí Pivovarů Lobkowicz Renata Melíšková.

6. Čínský antimonopolní úřad vyšetřuje softwarovou firmu Microsoft

Čínský regulační úřad zahájil antimonopolní vyšetřování americké softwarové společnosti Microsoft. Má podezření, že firma nezveřejnila veškeré informace o svém operačním systému Windows a souboru kancelářských programů Microsoft Office. Státní úřad pro průmysl a obchod (SAIC), který je jedním ze tří antimonopolních úřadů v Číně, o tom informoval na svých internetových stránkách. Microsoft je tak další z velkých amerických firem, která se dostala do hledáčku čínských regulátorů v rámci jejich snahy ochránit místní firmy a zákazníky. Úřad SAIC uvedl, že získal dokumenty, e-maily a další údaje z počítačů a serverů Microsoftu, ale nemohl zatím dokončit vyšetřování, protože někteří z důležitých zaměstnanců nebyli v Číně.

7. ČNB: Měnové intervence budou trvat minimálně do druhého čtvrtletí 2015, vyloučit nelze ani pozdější termín

Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2015. Vyloučit navíc nelze ani další posunutí ukončení tohoto režimu. Pro posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by ovšem bylo třeba, aby bankovní rada shledala podstatně závažnější posílení protiinflačních rizik. V úterý to banka v reakci na dotazy médií po jednání tripartity uvedla na svých internetových stránkách. Nejbližší zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice se bude konat ve čtvrtek 31. července 2014.

8. Španělská vláda plánuje další zlepšení hospodářského výhledu

Španělská ekonomika se zotavuje z recese rychleji, než se předpokládalo. Tamní ministr hospodářství Luis de Guindos v úterý uvedl, že vláda v září opět zlepší odhad růstu hrubého domácího produktu na letošní i příští rok. Podle ministra je pravděpodobné, že růst letos dosáhne 1,5 % a napřesrok zrychlí na 2 %. Vláda přitom už v květnu zvýšila oficiální odhad letošního růstu ekonomiky o půl procentního bodu na 1,2 %. Růstovou prognózu na příští rok tehdy zlepšila na 1,8 % z dřívějších 1,2 %.

9. Výrobce mobilů BlackBerry koupí německou firmu Secusmart

Kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se dohodl na převzetí německé firmy Secusmart, která se specializuje na kódování dat i řeči a na zajišťování ochrany před odposlechy. Oznámila to společnost BlackBerry, která tak hodlá posílit svou prestiž u zákazníků citlivých na bezpečnost důvěrných informací. Finanční podmínky transakce nezveřejnila. Technologie společnosti Secusmart v současnosti chrání například telefony BlackBerry používané německými vládními představiteli, včetně kancléřky Angely Merkerlové. Secusmart získá spojením s BlackBerry větší prostor k rozvoji mezinárodních aktivit a přístup ke zdrojům kanadského podniku v oblasti výzkumu a vývoje.

10. EU zavede embargo na dodávky zbraní do Ruska a sankce na ruské banky, ropný sektor a některá dílčí technologická odvětví

Evropská unie v úterý oznámila, že na vybrané ruské občany a některá odvětví ruské ekonomiky uvalí další sankce. Týkat by se měly zbrojního průmyslu, ropného sektoru a také bank. Zastaven by měl být i evropský vývoz produktů z některých dílčích technologických odvětví do Ruska. V případě bank má dojít k úplnému zákazu prodejů dluhopisů a akcií evropským zájemcům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Tak trochu jiná běžecká dráha

Sportovní představitelé v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny se rozhodli zrekonstruovat tamní stadion. Součástí bylo i položení nového povrchu na běžeckou dráhu a provedení zcela nového značení běžeckých drah. Kontrola z komunistické strany ale měla přijít tak brzy, že se nestíhaly ovály. Prvé úhly byly snazší.

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před hodinou

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky