Co musíte ráno vědět (30. července)
|

Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak se v úterý vyvíjelo obchodování na burzách v Evropě i Americe, jakými novými kroky se Evropská unie snaží přimět ruského prezidenta k deeskalaci napětí na východní Ukrajině a jaké překvapení přichystali sportovní činitelé v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny pro tamní běžce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý během dne posilovaly, nakonec ale zlevnily

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem, později však o většinu zisků přišly a nakonec uzavřely v červených číslech. Obchodníci se do velkých nákupů příliš nehrnuli, protože čekají na klíčové údaje o hospodářském vývoji ve Spojených státech, které budou zveřejněny ve středu. Z makrodat na trhy v úterý dorazil index cen domů S&P/Case Shiller, který ukázal, že ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech v květnu vzrostly méně, než se čekalo. Dow oslabil o 0,42 % na 16 912,11 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,45 % na 1 969,95 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,05 % na 4 442,70 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Největší pokles postihl odvětví služeb, akcie průmyslových podniků a cenné papíry energetických firem. Mírně naopak posílily sektor zdravotnictví a odvětví telekomunikací. V samotném závěru obchodování investoři zvažovali možné důsledky nových sankcí USA proti vybraným ruským společnostem, včetně finančních ústavů VTB Bank, Bank of Moscow a Russian Agriculture Bank. Zavedení sankcí oznámil americký prezident Barack Obama, který ale zároveň důrazně odmítl, že by Rusko a USA vstoupily do nové studené války.

Proč dividendy v USA nejsou, co bývaly?

Nejvíce shortované americké akcie jako zajímavá sázka na pokřiveném trhu?

2. Evropské akcie v úterý posílily, v závěru obchodování je ale zasáhlo rozhodnutí EU o nových protiruských sankcích

Evropské akcie v úterý po sérii solidních čtvrtletních výsledků velkých firem uzavřely v zelených číslech. Některé společnosti, například největší švýcarská banka UBS, ale investory reportovanými čísly nepřesvědčily. V závěru obchodování navíc někteří investoři začali vybírat zisky v reakci na rozhodnutí EU uvalit na vybraná odvětví ruského hospodářství další sankce. Britský FTSE 100 posílil o 0,29 %, německý DAX přidal 0,58 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,48 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,60 % na 3 190,54 bodu. Dařilo se akciím realitních společností nebo titulům ze sektoru základních materiálů. Oslabily naopak cenné papíry mediálních firem, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a odvětví dopravy a cestovního ruchu. Navzdory slušným čtvrtletním výsledkům oslabily zhruba o dvě a půl procenta akcie ropné společnosti BP, která již dopoledne varovala, že by zavedení dalších protiruských sankcí mohlo negativně ovlivnit její aktivity v Rusku.

Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?

Překreslete politické mapy! V Evropě se emancipují regiony, o Afriku se poperou mocní

3. Pražská burza v úterý mírně posílila

Index PX vzrostl o 0,38 % na 961,51 bodu. Nejvíce zdražily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena vzrostla o 6,67 % na rovné čtyři koruny. Dařilo se také cenným papírům Komerční banky, jejichž cena se zvýšila o 1,56 % na 4 636 korun, a mediální firmy CETV (+1,49 %), která bude ve středu před otevřením trhu reportovat své čtvrtletní hospodářské výsledky. Akcie energetické firmy ČEZ posílily o 0,66 % a cenné papíry rakouské Erste Group Bank zpevnily o 0,68 %. Přes procento naopak odepsaly akcie likérky Stock Spirits (-1,78 %), petrochemického podniku Unipetrol (-1,46 %) a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (-1,16 %).

NWR získala soudní povolení uspořádat hlasování věřitelů o plánu restrukturalizace. Díky tomu bude zřejmě schválen

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Takhle vidí pražskou burzu investor, kterému dochází trpělivost s problémovými firmami

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní údaje o vývoji průmyslové výroby (odhad červen meziměsíčně: -1,2 %, květen: +0,7 %) a prodejích aut (květen: meziročně +6,1 %). V Evropě budou investoři dopoledne věnovat pozornost francouzskému indexu spotřebitelské důvěry (odhad červenec: 87 bodů, červen: 86 bodů), španělskému indexu spotřebitelských cen (předběžný údaj; odhad červenec: meziročně -0,1 %, červen: stagnace) a vývoji tamního HDP (odhad 2Q2014: +0,5 % mezičtvrtletně, +1,1 % meziročně, 1Q2014: +0,4 %, +0,5 %). Dále na trhy dorazí indexy spotřebitelské důvěry z Portugalska (odhad červenec: 0,2 bodu, červen: 0,3 bodu) a eurozóny (odhad červenec: -8,4 bodu, červen: -7,5 bodu), která přidá ještě čísla dokládající vývoj podnikového klimatu (odhad červenec: 0,2 bodu, červen: 0,22 bodu), sentimentu ve službách (odhad červenec: 4,4 bodu, červen: 4,2 bodu), v průmyslu (odhad červenec: -4,5 bodu, červen: -4,3 bodu) a ekonomice (odhad červenec: 101,9 bodu, červen: 102 bodů). Po vzoru Španělska později index spotřebitelských cen zveřejní také Německo (předběžné údaje; odhad červenec: +0,2 % meziměsíčně, +0,8 % meziročně, harmonizovaný s EU +0,3 % meziměsíčně, +0,9 meziročně, červen: +0,3 %, +1 %, +0,4 %, +1 %). Ze Spojených států odpoledne na trhy dorazí klíčové údaje o vývoji HDP (předběžné údaje; odhad 2Q2014 mezikvartálně: +3,1 %, 1Q2014: -2,9 %) a dílčí statistika z trhu práce sledující tvorbu pracovních míst ve firemním sektoru (odhad červenec: 235 tisíc, červen: 281 tisíc). Dále budou investoři pozornost věnovat pravidelným týdenním zprávám o vývoji zásob ropy na území USA a počtu schválených žádostí o hypotéky. Večer skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, na kterém se již od úterka rozhoduje o další podobě monetární politiky (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0-0,25 % a snížení objemu odkupovaných aktiv o 10 miliard USD na 25 miliard USD). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti Bayer, Barclays, British American Tobacco, Airbus Group, Kraft Foods, Goodyear Tire & Rubber nebo Yelp. Úplný seznam reportujících firem a odhady jejich výsledků si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Majitelé Pivovarů Lobkowicz dle deníku E15 jednají o prodeji 26% podílu vlastníkovi Kofoly

Majitelé Pivovarů Lobkowicz údajně jednají o prodeji více než 3 milionů akcií (26% podíl) ve společnosti fondům Enterprise Investors (43% vlastník Kofoly). Napsal to deník E15. "Spekulaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Majoritní vlastníci zvažovali více možností odprodeje svých podílů a jednali s různými stranami včetně Kofoly. Nicméně společnost prozatím nemá důvod o jednáních informovat," uvedla mluvčí Pivovarů Lobkowicz Renata Melíšková.

6. Čínský antimonopolní úřad vyšetřuje softwarovou firmu Microsoft

Čínský regulační úřad zahájil antimonopolní vyšetřování americké softwarové společnosti Microsoft. Má podezření, že firma nezveřejnila veškeré informace o svém operačním systému Windows a souboru kancelářských programů Microsoft Office. Státní úřad pro průmysl a obchod (SAIC), který je jedním ze tří antimonopolních úřadů v Číně, o tom informoval na svých internetových stránkách. Microsoft je tak další z velkých amerických firem, která se dostala do hledáčku čínských regulátorů v rámci jejich snahy ochránit místní firmy a zákazníky. Úřad SAIC uvedl, že získal dokumenty, e-maily a další údaje z počítačů a serverů Microsoftu, ale nemohl zatím dokončit vyšetřování, protože někteří z důležitých zaměstnanců nebyli v Číně.

7. ČNB: Měnové intervence budou trvat minimálně do druhého čtvrtletí 2015, vyloučit nelze ani pozdější termín

Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2015. Vyloučit navíc nelze ani další posunutí ukončení tohoto režimu. Pro posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by ovšem bylo třeba, aby bankovní rada shledala podstatně závažnější posílení protiinflačních rizik. V úterý to banka v reakci na dotazy médií po jednání tripartity uvedla na svých internetových stránkách. Nejbližší zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice se bude konat ve čtvrtek 31. července 2014.

8. Španělská vláda plánuje další zlepšení hospodářského výhledu

Španělská ekonomika se zotavuje z recese rychleji, než se předpokládalo. Tamní ministr hospodářství Luis de Guindos v úterý uvedl, že vláda v září opět zlepší odhad růstu hrubého domácího produktu na letošní i příští rok. Podle ministra je pravděpodobné, že růst letos dosáhne 1,5 % a napřesrok zrychlí na 2 %. Vláda přitom už v květnu zvýšila oficiální odhad letošního růstu ekonomiky o půl procentního bodu na 1,2 %. Růstovou prognózu na příští rok tehdy zlepšila na 1,8 % z dřívějších 1,2 %.

9. Výrobce mobilů BlackBerry koupí německou firmu Secusmart

Kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se dohodl na převzetí německé firmy Secusmart, která se specializuje na kódování dat i řeči a na zajišťování ochrany před odposlechy. Oznámila to společnost BlackBerry, která tak hodlá posílit svou prestiž u zákazníků citlivých na bezpečnost důvěrných informací. Finanční podmínky transakce nezveřejnila. Technologie společnosti Secusmart v současnosti chrání například telefony BlackBerry používané německými vládními představiteli, včetně kancléřky Angely Merkerlové. Secusmart získá spojením s BlackBerry větší prostor k rozvoji mezinárodních aktivit a přístup ke zdrojům kanadského podniku v oblasti výzkumu a vývoje.

10. EU zavede embargo na dodávky zbraní do Ruska a sankce na ruské banky, ropný sektor a některá dílčí technologická odvětví

Evropská unie v úterý oznámila, že na vybrané ruské občany a některá odvětví ruské ekonomiky uvalí další sankce. Týkat by se měly zbrojního průmyslu, ropného sektoru a také bank. Zastaven by měl být i evropský vývoz produktů z některých dílčích technologických odvětví do Ruska. V případě bank má dojít k úplnému zákazu prodejů dluhopisů a akcií evropským zájemcům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Tak trochu jiná běžecká dráha

Sportovní představitelé v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny se rozhodli zrekonstruovat tamní stadion. Součástí bylo i položení nového povrchu na běžeckou dráhu a provedení zcela nového značení běžeckých drah. Kontrola z komunistické strany ale měla přijít tak brzy, že se nestíhaly ovály. Prvé úhly byly snazší.

Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky