Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě i USA, co prohlásil Mario Draghi a co je to paraskavedekatriafobie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně zlevnily, S&P 500 se od začátku roku propadl do ztráty

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily poklesem. Odpoledne se ztráty prohloubily poté, co investoři vyhodnotili vyjádření šéfa pobočky Fedu v St. Louis Jamese Bullarda jako náznak možného růstu amerických úrokových sazeb v prosinci. Vývoj nedokázalo zvrátit ani doporučení MMF, aby Fed se zvyšováním sazeb ještě počkal. Trhy srážel také výrazný propad cen ropy. Dow se svezl o 1,44 % na 17 448,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,4 % na 2 045,97 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,22 % na 5 005,08 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,38 % na 18,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,317 %. Index S&P 500 se ještě ve středu pohyboval od začátku roku mírně v plusu, ve čtvrtek jej ale ztráta srazila do mírného mínusu. Od začátku roku je tak ze tří hlavních indexů v plusu již opět jen Nasdaq Composite, který připisuje přibližně 5,7 %. Všech deset hlavních sektorů ve čtvrtek kleslo. Největší ztráty zaznamenaly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor zdravotní péče. Relativně nejlépe si vedly telekomunikační odvětví a tituly z technologického sektoru.

Trh 85 % nad trendem? Regresní analýza hovoří jasně

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily nejvíce za posledních šest týdnů, cenné papíry Rolls-Royce ztratily pětinu hodnoty

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily nejvíce za posledních šest týdnů. Jejich propad se prohloubil poté, co James Bullard, šéf pobočky Fedu v St. Louis, prohlásil, že by Fed měl přistoupit ke zvýšení sazeb. Britský FTSE 100 ztratil 1,88 % na 6 178,68 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 1,94 % na 4 856,65 bodu a německý DAX klesl o 1,15 % na 10 782,63 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,62 % na 372,56 bodu, během dne se propadal i o 1,7 %. Svůj pokles nakrátko zvrátil a umazal část ztrát poté, co prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi opět uvedl, že banka na prosincovém zasedání znovu zhodnotí svůj postoj a nastavení měnové politiky.

ECB chystá další akce, ale co si od nich vlastně ještě slibuje?

Akcie pohledem technické analýzy: Amerika pokračuje v konsolidaci, investoři v Evropě jsou optimističtější

3. Pražská burza ve čtvrtek odevzdala více než procento

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,43 % na 978,44 bodu. Burzu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly. Akcie Komerční banky oslabily o 0,47 %, akcie Erste Group Bank ztratily přes 1,5 % a akcie ČEZ odepsaly přesně 1,5 %. Analytici banky Credit Suisse ve čtvrtek snížili cílovou cenu akcií ČEZ o 7 % na 566 Kč, doporučení ponechali "neutral" - titul ve čtvrtek uzavřel na ceně 472,80 Kč. Skupina ČEZ ve čtvrtek také oznámila, že je ochotná odkoupit zpět dluhopisy se splatností v roce 2022 za 700 milionů dolarů a také dluhopisy splatné v roce 2020 za 750 milionů eur. Podmínky by měly být známy 19. a 20. listopadu. Nad nulou se ve čtvrtek držely jen akcie Fortuny (+1,55 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+1,66 %). CETIN zakončila na zelené nule, stejně jako Pivovary Lobkowicz, které po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky. Tržby Pivovarů Lobkowicz za první tři čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,9 % na 941 milionů Kč. Tržby z prodeje piva skupině za první tři čtvrtletí meziročně stouply o 2,4 % na 879,9 milionu Kč a tržby v České republice dosáhly 725 milionů Kč (meziročně +8,2 %). Produkce piva se meziročně zvýšila o 3 % na 708 hektolitrů.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší nemovitostní investice (Investiční fórum)

4. Očekávané události

V pátek budou oznámeny japonská průmyslová výroba, HDP Německa, Itálie, Francie a celé eurozóny, za kterou vyjde také obchodní bilance, dále inflace ve Španělsku a Itálii a maloobchodní tržby, podnikové zásoby, výrobní ceny a spotřebitelská důvěra v USA. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC napřesrok čeká pokles těžby ropy u konkurence

Těžba ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v příštím roce poprvé od roku 2007 klesne, protože kvůli poklesu cen suroviny na světových trzích těžební firmy omezují investice. OPEC to ve čtvrtek předpověděla ve své pravidelné měsíční zprávě. Pokles těžby by mohl zmírnit převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů.

6. Draghi (ECB): Pokud bude ohrožena cenová stabilita, jsme připraveni zasáhnout. Kvantitativní uvolňování může pokračovat i po září 2016, bude-li to inflace vyžadovat

Evropská centrální banka (ECB) je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci. Šéf ECB Mario Draghi to ve čtvrtečním vystoupení v Evropském parlamentu odůvodnil tím, že inflace v eurozóně zůstává i přes masivní tištění peněz velmi slabá, a její výhled se dokonce zhoršil.

7. Ruská ekonomika podle předběžných dat klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,1 %

Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil v meziročním srovnání o 4,1 % po propadu o 4,6 % v předešlém kvartálu. Vyplývá to ze čtvrteční předběžné zprávy ruského statistického úřadu. Rusko je od loňska pod tlakem kvůli propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli Ukrajině.

8. Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně klesla více, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně klesla o 0,3 %, očekával se pokles o 0,1 % po srpnovém snížení o 0,4 % (revidováno z -0,5 %). Meziročně produkce naopak o 1,7 % vzrostla, čekal se 1,3% růst po 0,9% zvýšení v srpnu. V celé Evropské unii se produkce meziměsíčně snížila o 0,1 % po 0,2% poklesu v srpnu, meziročně se pak zvýšila o 1,8 %.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na 24,6 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na 24,6 %, o měsíc dříve činila 24,9 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od poloviny roku 2012, zůstává ale více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu.

10. Vedení EBRD podpořilo žádost Číny o členství

Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpořilo žádost Číny o členství. Žádost nyní posoudí Rada guvernérů EBRD, v níž má každá členská země jednoho zástupce, obvykle ministra financí. Podle agentury Reuters se očekává, že guvernéři žádost v prosinci schválí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Opět máme pátek třináctého

Pátek třináctého je podle pověr nešťastný den. Věděli jste ale, že existují lidé, kteří z něj mají dokonce fóbii? Paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie je speciální fóbie týkající se pátku třináctého, která je jednou z úžeji definovaných forem triskaidekafobie, což je čistě strach z čísla třináct. Pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí, a rok 2015 je zvláštní tím, že na něj připadají hned tři takové měsíce. Příště tato situace nastane v roce 2026.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna