Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě i USA, co prohlásil Mario Draghi a co je to paraskavedekatriafobie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně zlevnily, S&P 500 se od začátku roku propadl do ztráty

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily poklesem. Odpoledne se ztráty prohloubily poté, co investoři vyhodnotili vyjádření šéfa pobočky Fedu v St. Louis Jamese Bullarda jako náznak možného růstu amerických úrokových sazeb v prosinci. Vývoj nedokázalo zvrátit ani doporučení MMF, aby Fed se zvyšováním sazeb ještě počkal. Trhy srážel také výrazný propad cen ropy. Dow se svezl o 1,44 % na 17 448,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,4 % na 2 045,97 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,22 % na 5 005,08 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,38 % na 18,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,317 %. Index S&P 500 se ještě ve středu pohyboval od začátku roku mírně v plusu, ve čtvrtek jej ale ztráta srazila do mírného mínusu. Od začátku roku je tak ze tří hlavních indexů v plusu již opět jen Nasdaq Composite, který připisuje přibližně 5,7 %. Všech deset hlavních sektorů ve čtvrtek kleslo. Největší ztráty zaznamenaly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor zdravotní péče. Relativně nejlépe si vedly telekomunikační odvětví a tituly z technologického sektoru.

Trh 85 % nad trendem? Regresní analýza hovoří jasně

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily nejvíce za posledních šest týdnů, cenné papíry Rolls-Royce ztratily pětinu hodnoty

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily nejvíce za posledních šest týdnů. Jejich propad se prohloubil poté, co James Bullard, šéf pobočky Fedu v St. Louis, prohlásil, že by Fed měl přistoupit ke zvýšení sazeb. Britský FTSE 100 ztratil 1,88 % na 6 178,68 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 1,94 % na 4 856,65 bodu a německý DAX klesl o 1,15 % na 10 782,63 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,62 % na 372,56 bodu, během dne se propadal i o 1,7 %. Svůj pokles nakrátko zvrátil a umazal část ztrát poté, co prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi opět uvedl, že banka na prosincovém zasedání znovu zhodnotí svůj postoj a nastavení měnové politiky.

ECB chystá další akce, ale co si od nich vlastně ještě slibuje?

Akcie pohledem technické analýzy: Amerika pokračuje v konsolidaci, investoři v Evropě jsou optimističtější

3. Pražská burza ve čtvrtek odevzdala více než procento

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,43 % na 978,44 bodu. Burzu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly. Akcie Komerční banky oslabily o 0,47 %, akcie Erste Group Bank ztratily přes 1,5 % a akcie ČEZ odepsaly přesně 1,5 %. Analytici banky Credit Suisse ve čtvrtek snížili cílovou cenu akcií ČEZ o 7 % na 566 Kč, doporučení ponechali "neutral" - titul ve čtvrtek uzavřel na ceně 472,80 Kč. Skupina ČEZ ve čtvrtek také oznámila, že je ochotná odkoupit zpět dluhopisy se splatností v roce 2022 za 700 milionů dolarů a také dluhopisy splatné v roce 2020 za 750 milionů eur. Podmínky by měly být známy 19. a 20. listopadu. Nad nulou se ve čtvrtek držely jen akcie Fortuny (+1,55 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+1,66 %). CETIN zakončila na zelené nule, stejně jako Pivovary Lobkowicz, které po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky. Tržby Pivovarů Lobkowicz za první tři čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,9 % na 941 milionů Kč. Tržby z prodeje piva skupině za první tři čtvrtletí meziročně stouply o 2,4 % na 879,9 milionu Kč a tržby v České republice dosáhly 725 milionů Kč (meziročně +8,2 %). Produkce piva se meziročně zvýšila o 3 % na 708 hektolitrů.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší nemovitostní investice (Investiční fórum)

4. Očekávané události

V pátek budou oznámeny japonská průmyslová výroba, HDP Německa, Itálie, Francie a celé eurozóny, za kterou vyjde také obchodní bilance, dále inflace ve Španělsku a Itálii a maloobchodní tržby, podnikové zásoby, výrobní ceny a spotřebitelská důvěra v USA. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC napřesrok čeká pokles těžby ropy u konkurence

Těžba ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v příštím roce poprvé od roku 2007 klesne, protože kvůli poklesu cen suroviny na světových trzích těžební firmy omezují investice. OPEC to ve čtvrtek předpověděla ve své pravidelné měsíční zprávě. Pokles těžby by mohl zmírnit převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů.

6. Draghi (ECB): Pokud bude ohrožena cenová stabilita, jsme připraveni zasáhnout. Kvantitativní uvolňování může pokračovat i po září 2016, bude-li to inflace vyžadovat

Evropská centrální banka (ECB) je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci. Šéf ECB Mario Draghi to ve čtvrtečním vystoupení v Evropském parlamentu odůvodnil tím, že inflace v eurozóně zůstává i přes masivní tištění peněz velmi slabá, a její výhled se dokonce zhoršil.

7. Ruská ekonomika podle předběžných dat klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,1 %

Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil v meziročním srovnání o 4,1 % po propadu o 4,6 % v předešlém kvartálu. Vyplývá to ze čtvrteční předběžné zprávy ruského statistického úřadu. Rusko je od loňska pod tlakem kvůli propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli Ukrajině.

8. Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně klesla více, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně klesla o 0,3 %, očekával se pokles o 0,1 % po srpnovém snížení o 0,4 % (revidováno z -0,5 %). Meziročně produkce naopak o 1,7 % vzrostla, čekal se 1,3% růst po 0,9% zvýšení v srpnu. V celé Evropské unii se produkce meziměsíčně snížila o 0,1 % po 0,2% poklesu v srpnu, meziročně se pak zvýšila o 1,8 %.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na 24,6 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na 24,6 %, o měsíc dříve činila 24,9 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od poloviny roku 2012, zůstává ale více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu.

10. Vedení EBRD podpořilo žádost Číny o členství

Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpořilo žádost Číny o členství. Žádost nyní posoudí Rada guvernérů EBRD, v níž má každá členská země jednoho zástupce, obvykle ministra financí. Podle agentury Reuters se očekává, že guvernéři žádost v prosinci schválí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Opět máme pátek třináctého

Pátek třináctého je podle pověr nešťastný den. Věděli jste ale, že existují lidé, kteří z něj mají dokonce fóbii? Paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie je speciální fóbie týkající se pátku třináctého, která je jednou z úžeji definovaných forem triskaidekafobie, což je čistě strach z čísla třináct. Pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí, a rok 2015 je zvláštní tím, že na něj připadají hned tři takové měsíce. Příště tato situace nastane v roce 2026.

Co musíte ráno vědět (27. října)
Co musíte ráno vědět (27. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, proč by Evropa neměla spoléhat na vítězství Joea Bidena v...
Musíte vědět
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
včera v 22:45

PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28. října 2020

Přehled opatření, která přijala vláda 26. října kvůli šíření nového typu koronaviru a těch nadále platných.
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
včera v 21:01

Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale...
Volby Spojené státy americké (USA) Evropa
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
včera v 21:00

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují nepříznivý vývoj epidemie a balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie na začátku týdne oslabily v obavách z prudkého nárůstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda
včera v 20:41

NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda

V rámci Národní ekonomické rady vlády panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
včera v 17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
včera v 16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
včera v 16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
včera v 15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
včera v 15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
včera v 15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
včera v 15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
včera v 14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
včera v 12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
včera v 12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna