Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se obchodovalo v Evropě a Spojených státech po sestřelení ruského bombardéru Tureckem, jak si ve třetím čtvrtletí vedla americká ekonomika podle revidovaných údajů a jak málem kocour Mog zničil Vánoce? To vše musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý oklepaly z úvodních ztrát a nakonec mírně zpevnily

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navzdory příznivým údajům z americké ekonomiky mírně klesaly. Wall Street ovlivnila zpráva o sestřelení ruského bombardéru Tureckem, po níž se investoři začali přesouvat od akcií k bezpečnějším aktivům. Posléze se ale nálada na trhu zlepšila a všechny tři hlavní indexy nakonec uzavřely mírně v plusu. Po sestřelení ruského bombardéru Tureckem se mezi investory zvýšily obavy o globální bezpečnostní situaci. "Investoři mají strach z eskalace napětí," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank. Dow nakonec zpevnil o 0,11 % na 17 812,19 bodu, širší S&P 500 připsal 0,12 % na 2 089,14 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 5 102,81 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,98 % na 15,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,234 %. Dařilo se energetickému odvětví, které tak reagovalo na vyšší ceny ropy, jež ovlivnil incident v Turecku, a sektoru základních materiálů. Menší zisky si připsaly sektor necyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor veřejných služeb. Klesly sektory telekomunikací, průmyslu, finančních služeb, zdravotní péče a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst cen ponechal ve hře tři varianty vývoje, útok na maxima je díky sezónnosti nejpravděpodobnější

Gundlach (DoubleLine): Než Fed zvýší sazby, měl by se dobře podívat na tento graf

2. Evropské akcie po sestřelení ruského bombardéru zamířily do červených čísel

Evropské akcie v úterý na sestřelení ruského bombardéru Tureckem zareagovaly poklesem. Turecko tvrdí, že se letoun ocitl v jeho vzdušném prostoru a nijak nereagoval na opakované výzvy, aby ho opustil. Rusko naopak tvrdí, že se letoun celou dobu pohyboval nad Sýrií. Britský FTSE 100 odepsal 0,45 %, francouzský CAC 40 1,41 % a německý DAX 1,43 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,24 %. V reakci na konflikt Ruska s Tureckem oslabily akcie dopravců a tituly spojené s cestovním ruchem. Klesla cena akcií Accor, vlastníka hotelových řetězců Sofitel a Novotel, a v červených číslech se pohybovaly také cenné papíry aerolinek easyJet, IAG a Ryanair.

Kybernetická válka s terorismem aneb Jak mohou Anonymous bojovat s Islámským státem

Jak se nezbláznit z apokalyptických tržních výhledů

3. Pražská burza se v úterý propadla o více než procento

Index PX v úterý ztratil 1,65 % na 983,10 bodu. Největší zobchodovaný objem si připsaly Komerční banka a skupina ČEZ. Akcie Komerční banky oslabily o 1,47 % a skupina ČEZ odevzdala 1,43 %. Nedařilo se ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která ztratila 1,19 %. Třetí největší zobchodovaný objem zaznamenala společnost O2 Czech Republic, jejíž akcie zakončily den na zelené nule. Akcie pojišťovny VIG odepsaly 5 % v reakci na zveřejněné výsledky, naproti tomu výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsal 0,15 %, tabáková Philip Morris ČR 0,92 % a Unipetrol posílil o více než 2,5 %. Největší rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group klesl za devět měsíců letošního roku zisk před zdaněním meziročně o 60,2 % na 175,3 milionu eur. Důvodem byly nízké úrokové sazby a mimořádné odpisy spojené s počítačovým systémem. Vyplývá to z prohlášení, které společnost zveřejnila v pondělí pozdě večer. Akcie Unipetrolu podpořila zpráva, že mateřská PKN Orlen nadále uvažuje o výplatě dividendy z jeho zisku.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Česko táhne

4. Očekávané události

Ve středu Evropu čekají francouzský index spotřebitelské důvěry a italské průmyslové objednávky a maloobchodní tržby. Investoři ve Spojených státech budou vyhodnocovat údaje o osobních příjmech a výdajích (včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu za říjen), objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a prodejích nových domů nebo FHFA index cen domů, index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a pravidelné týdenní zprávy o počtu pokračujících a nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu. Ve čtvrtek se v USA obchodovat nebude a v pátek obchodování skončí již v 19.00 SEČ, proto ve středu vyjdou i data jinak typická právě pro poslední dva dny týdne. Výsledky na trh pošle výrobce zemědělské techniky Deere & Co. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Turecko sestřelilo na hranicích se Sýrií ruský bombardér

Bombardér Su-24, který v úterý ráno sestřelila turecká raketa, byl podle potvrzených zpráv obou stran ruský. Posádka se před pádem letadla katapultovala, pilot byl ale ještě na padáku zastřelen turkmenskými rebely a zbraňový operátor byl zajat. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu a nejzávažnější vojenský střet mezi členem NATO a Ruskem za půl století. Rusko trvá na tom, že se letadlo nacházelo nad Sýrií, podle Turecka ale vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru, bylo opakovaně varováno, a když na výzvy nijak nereagovalo, bylo sestřeleno. Turecká lira v reakci na sestřelení bombardéru oslabila k americkému dolaru, který zase oslabil k euru, protože investoři se začali stahovat k nejbezpečnějším měnám. Ruský prezident Putin prohlásil, že takové zločiny nebude Rusko tolerovat a že Turecko nebylo v žádném nebezpečí. Zároveň Putin prohlásil, že Islámský stát získává finance prodejem ropy do Turecka a že Turecko je součástí koalice států bojujících proti Islámskému státu, kterou vedou Spojené státy americké, s nimiž má Rusko dohodu, která má takovýmto incidentům zabránit. Sestřelení bombardéru bylo podle Putina bodnutím do zad a bude mít rozhodně vážný dopad na rusko-turecké vztahy.

6. Americká ekonomika expandovala podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí více, než se čekalo

Americká ekonomika ve třetím kvartálu expandovala rychleji. Trh očekával podle rychlého odhadu zpomalení růstu na 1,5 % z předchozích 3,9 %, data však byla revidována výše na 2,1 %, jak se očekávalo. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% zvýšení ve druhém kvartálu zpomalily tempo růstu na 1,3 %, jak předvídal i první rychlý odhad. Růst osobní spotřeby však zpomalil více, než se čekalo. Předběžná data počítala se zpomalením na 3,2 % po 3,6% růstu ve druhém čtvrtletí, revize však údaj snížila na 3 %.

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v listopadu vzrostl na 109 bodů ze 108,2 bodu v říjnu (odhad: 108,2 bodu)

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu mírně zlepšila, když index podnikatelského klimatu vzrostl na 109 bodů z říjnových 108,2 bodu. Čekala se stagnace. Hodnocení současné situace vzrostlo na 113,4 bodu ze 112,6 bodu, čekal se pokles na 112,4 bodu. Index očekávání se zvýšil na 104,7 bodu ze 103,8 bodu, očekával se růst na 104 bodů.

8. Zdanění cigaret se zvýší, Zeman podepsal novelu

Spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Změny přinese novela zákona o spotřebních daních, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu média informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

9. Německo kvůli skandálu VW vyšetřuje i možné daňové úniky

Němečtí prokurátoři začali vyšetřovat podezření na daňové úniky spojené s emisním skandálem německého automobilového koncernu Volkswagen. Oznámilo to v úterý státní zastupitelství v Braunschweigu. Vyšetřování se podle agentury DPA týká nesprávných údajů o emisích oxidu uhličitého, které jsou důležitým kritériem při výpočtu daně u motorových vozidel.

10. Řecké banky Piraeus a National potřebují od eurozóny 5,7 miliardy eur

Řecké bankovní domy Piraeus Bank Group a National Bank of Greece, které patří ke čtyřem největším soukromým bankám v Řecku, budou od eurozóny potřebovat nový kapitál ve výši 5,7 miliardy eur na řešení svých kapitálových potřeb. Oznámila to v úterý řecká vláda. Dalším dvěma velkým bankám Eurobank a Alpha Bank se podařilo získat dostatek potřebného kapitálu pomocí prodeje akcií soukromým investorům. Částka na rekapitalizaci bank je tak nižší, než se původně čekalo.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kocour Mog ve vánoční reklamě ukazuje pravého svátečního ducha

Kocour Mog, nemotorný hrdina dětských knih Judith Kerrové, se i letos objevil ve vánoční reklamě obchodního domu Sainsbury's. A přináší s sebou kromě svých obvyklých trampot také pravého ducha Vánoc.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 37 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR