Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden světové i české akcie, jak pokračuje záchrana řeckých bank a jak dopadla dražba nemovitostí Radovana Krejčíře? I to by vás mohlo na úvod týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, investoři čekali na výsledky nákupního šílenství Black Friday

Americké akcie zakončily páteční obchodní seanci kolem nuly. Ve čtvrtek zůstaly trhy celý den zavřené kvůli oslavám Dne díkůvzdání a v pátek se obchodovalo netradičně pouze do 19.00 SEČ. Investoři v závěru týdne sledovali hlavně nákupní apetit amerických spotřebitelů během slevové akce Black Friday. Dow klesl o 0,08 % na 17 798,49 bodu, zatímco širší S&P 500 připsal 0,06 % na 2 090,11 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,22 % na 5 127,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,46 % na 15,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o jeden bazický bod na 2,22 %. V plusu v pátek skončilo šest z deseti hlavních sektorů, jejich zisky ale nebyly výrazné. Necelé tři desetiny procenta připsal sektor zdravotní péče a asi o dvě desetiny procenta stouply technologické odvětví a sektory necyklického spotřebního zboží a finančních služeb. Výrazně naopak klesl energetický sektor a nedařilo se ani sektoru základních materiálů. Za celý týden index Dow klesl o 0,14 %, S&P 500 přidal 0,04 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally se trochu zasekla

2. Evropské akcie zakončily páteční obchodování v červených číslech, celý týden pro ně ale byl ziskový

Evropské akcie zakončily páteční obchodování v červených číslech. Objem obchodování byl kvůli zkrácené seanci ve Spojených státech opět utlumený. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,28 %, francouzský CAC 40 0,32 % a německý DAX 0,24 %. Regionální STOXX Europe 600 umazal část ztrát ze začátku obchodování a zakončil se ztrátou 0,18 % na 383,67 bodu. Výnosy evropských dluhopisů klesají na rekordní minima s tím, jak investoři očekávají oznámení další vlny podpůrné politiky ze strany ECB, především v podobě snížení depozitní sazby nebo navýšení obejmu nakupovaných dluhopisů. To má dopad také na euro. "Výrazné snížení depozitní sazby je nyní téměř nevyhnutelné," napsali Christoph Rieger a Michael Schubert, stratég a ekonom z Commerzbank, v poznámce klientům. Pravděpodobné je podle nich také navýšení objemu kupovaných dluhopisů, prodloužení délky programu nebo složení nakupovaných aktiv. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,65 %, CAC 40 posílil o 0,36 % a DAX zpevnil o 1,56 %. STOXX Europe 600 za pět obchodních dnů vzrostl o 0,49 %.

ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání

3. Pražská burza skončila v pátek v červených číslech, klesla i za celý uplynulý týden

Index PX v pátek odepsal 0,41 % na 977,58 bodu a za celý týden ztratil 1,64 %. Dolů burzu v pátek stáhly akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank, které sice nedosáhly největšího zobchodovaného objemu, ale odevzdaly 1,49 %, respektive 0,92 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie O2 C.R., které zpevnily o 0,97 % na nové maximum od oddělení infrastrukturní části firmy do společnosti CETIN. Co do objemu se O2 Czech Republic v patách držela Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,79 %. Akcie pojišťovny VIG, na něž analytici z Raiffeisen Bank snížili investiční doporučení na "držet" z "kupovat" při cílové ceně 30 eur, zlevnily zhruba o procento. Nejvíce klesající akcií týdne byla opět těžební NWR, která klesla o 33,3 % na 0,10 Kč. Firma zveřejnila hospodářské výsledky už předminulý týden, ale investoři nadále zvažují, zda je vhodné i po relativně slabších číslech titul držet. Situace je velmi obtížná a riziko bankrotu je stále velmi vysoké. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal 5,2 % na 155,10 Kč. Mateřská společnost PKN Orlen uvedla, že stále zvažuje možnost výplaty dividendy ze zisku Unipetrolu vzhledem k dosavadním dobrým číslům, a to i přes nedávnou havárii v Chemparku Záluží u Litvínova.

IPO Kofoly na pražské burze: Vše na jednom místě

Líbí se mi ČEZ. Dividenda 40 korun je hodně zajímavá, říká expert

4. Očekávané události

Poslední listopadový den bude událostmi nabitý. V Japonsku budou oznámeny maloobchodní tržby a průmyslová produkce a také data z nemovitostního trhu, veřejně navíc vystoupí guvernér centrální banky Haruhiko Kuroda. Záplava makrodat bude pokračovat maloobchodními tržbami v Německu a Španělsku, které také zaktualizuje svůj běžný účet, pokračovat se bude britskou statistikou spotřebitelských úvěrů, italskou a německou inflací, HDP Portugalska a maloobchodními tržbami v Řecku. Z USA odpoledne dorazí aktuální hodnoty indexu nákupních manažerů v oblasti Chicaga, pokračujících prodejů domů a indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Po skončení obchodování dojde ke změnám v indexu MSCI Czech Republic, ve kterém O2 Czech Republic nahradí Pegas Nonwovens. V Paříži začíná konference OSN o klimatických změnách (trvat má do 11. prosince), britský parlament bude rozhodovat o zapojení letectva do operací proti Islámskému státu, výkonná rada MMF by měla rozhodnout o zařazení čínského jüanu do koše nejdůležitějších světových měn a americký Kongres bude pokračovat v debatách o zajištění financování chodu vlády (to je zajištěno do 11. prosince). Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise schválila státní pomoc pro řeckou bankovní jedničku Piraeus

Evropská komise v neděli schválila státní pomoc pro největší řeckou bankovní instituci Piraeus Bank. Vláda v Aténách bance v rámci sanace celého bankovního sektoru poskytne 2,72 miliardy eur, které dostane od eurozóny.

6. Lufthansa uzavřela mzdovou dohodu s pozemním personálem

Německá letecká společnost Lufthansa uzavřela mzdovou dohodu s odborovým svazem Verdi, který zastupuje její pozemní personál. Sdělily to obě strany. Mezitím pokračuje spor mezi vedením firmy a odbory, které zastupují její palubní personál a piloty.

7. Euro: Kellner zaplatil Komárkovi za podíl v O2 areně 600 milionů Kč

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zaplatila prostřednictvím firmy Lindus Services skupině KKCG Karla Komárka za její podíl v pražské O2 areně téměř 600 milionů korun. Podle aktuálního vydání týdeníku Euro to vyplývá z výroční zprávy za rok 2015. PPF se stala majoritním vlastníkem haly na konci roku 2013 v rámci rozdělení majetku s KKCG po zkrachovalé Sazce. Obě skupiny spolu původně napůl vlastnily ve firmě Bestsport Arena, pod niž hala patří, zhruba 86 % akcií.

8. Krym se bojí zimy, ohroženy jsou oslavy Vánoc i lékařská péče

Na Krym vystavený ukrajinské energetické blokádě míří zima a s ní rostou obavy ze sílících problémů v zásobování, dopravě a zdravotní péči. Od 1. prosince bude kvůli nedostatku elektrické energie omezena lékařská péče a zahájení zimní rekreační sezóny, včetně tradičních novoročních a vánočních oslav, se ruší.

9. Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 % tuzemských podniků

Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 % tuzemských podniků - u pětiny o více než 3 %, u sedminy od 1,4 % do 3 % a zbylé sedminy do 1,4 %. Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, který uskutečnila ČSOB pro ČTK mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání.

10. Evropská komise navrhne dobrovolné přesídlování syrských uprchlíků do EU

Tři miliardy eur v příštích dvou letech, liberalizaci vízového režimu i znovuotevření unijního přístupového procesu slíbili v neděli v Bruselu unijní státníci Turecku výměnou za jeho pomoc se zvládáním migrační krize. Česko přispěje do finančního balíku pro Ankaru v přepočtu téměř 700 miliony Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V JAR se vydražila Krejčířova luxusní vila i venkovský dům

V Johannesburgu se v sobotu vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného majetku Radovana Krejčíře, souzeného po útěku z České republiky za závažné zločiny i v Jihoafrické republice. Podrobnosti aukce, včetně prodejních cen, jejich pořadatelé vzhledem k citlivosti věci nezveřejnili, uvedla jihoafrická média.

Podle místních médií získal nemovitost v Bedfordview jeden ze čtyř přihlášených dražitelů po aukci trvající zhruba deset minut. Každý ze zájemců musel předem složit vratný registrační poplatek 100 000 randů (asi 177 000 korun). Přímo na ostře střeženou aukci nebyla média vpuštěna.

Zpravodajský web Eyewitness News s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že se dvě nemovitosti Radovana Krejčíře vydražily celkem za 17 milionů randů (30 milionů korun). Luxusní dům v Johannesburgu stál kupce údajně 12,8 milionu randů, venkovské sídlo v údolí řeky Vaal prý přišlo na 4,2 milionu.

USA: Růst stavebních povolení pozitivně překvapil
před 7 minutami

USA: Růst stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
před hodinou

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie