Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden světové i české akcie, jak pokračuje záchrana řeckých bank a jak dopadla dražba nemovitostí Radovana Krejčíře? I to by vás mohlo na úvod týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, investoři čekali na výsledky nákupního šílenství Black Friday

Americké akcie zakončily páteční obchodní seanci kolem nuly. Ve čtvrtek zůstaly trhy celý den zavřené kvůli oslavám Dne díkůvzdání a v pátek se obchodovalo netradičně pouze do 19.00 SEČ. Investoři v závěru týdne sledovali hlavně nákupní apetit amerických spotřebitelů během slevové akce Black Friday. Dow klesl o 0,08 % na 17 798,49 bodu, zatímco širší S&P 500 připsal 0,06 % na 2 090,11 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,22 % na 5 127,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,46 % na 15,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o jeden bazický bod na 2,22 %. V plusu v pátek skončilo šest z deseti hlavních sektorů, jejich zisky ale nebyly výrazné. Necelé tři desetiny procenta připsal sektor zdravotní péče a asi o dvě desetiny procenta stouply technologické odvětví a sektory necyklického spotřebního zboží a finančních služeb. Výrazně naopak klesl energetický sektor a nedařilo se ani sektoru základních materiálů. Za celý týden index Dow klesl o 0,14 %, S&P 500 přidal 0,04 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally se trochu zasekla

2. Evropské akcie zakončily páteční obchodování v červených číslech, celý týden pro ně ale byl ziskový

Evropské akcie zakončily páteční obchodování v červených číslech. Objem obchodování byl kvůli zkrácené seanci ve Spojených státech opět utlumený. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,28 %, francouzský CAC 40 0,32 % a německý DAX 0,24 %. Regionální STOXX Europe 600 umazal část ztrát ze začátku obchodování a zakončil se ztrátou 0,18 % na 383,67 bodu. Výnosy evropských dluhopisů klesají na rekordní minima s tím, jak investoři očekávají oznámení další vlny podpůrné politiky ze strany ECB, především v podobě snížení depozitní sazby nebo navýšení obejmu nakupovaných dluhopisů. To má dopad také na euro. "Výrazné snížení depozitní sazby je nyní téměř nevyhnutelné," napsali Christoph Rieger a Michael Schubert, stratég a ekonom z Commerzbank, v poznámce klientům. Pravděpodobné je podle nich také navýšení objemu kupovaných dluhopisů, prodloužení délky programu nebo složení nakupovaných aktiv. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,65 %, CAC 40 posílil o 0,36 % a DAX zpevnil o 1,56 %. STOXX Europe 600 za pět obchodních dnů vzrostl o 0,49 %.

ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání

3. Pražská burza skončila v pátek v červených číslech, klesla i za celý uplynulý týden

Index PX v pátek odepsal 0,41 % na 977,58 bodu a za celý týden ztratil 1,64 %. Dolů burzu v pátek stáhly akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank, které sice nedosáhly největšího zobchodovaného objemu, ale odevzdaly 1,49 %, respektive 0,92 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie O2 C.R., které zpevnily o 0,97 % na nové maximum od oddělení infrastrukturní části firmy do společnosti CETIN. Co do objemu se O2 Czech Republic v patách držela Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,79 %. Akcie pojišťovny VIG, na něž analytici z Raiffeisen Bank snížili investiční doporučení na "držet" z "kupovat" při cílové ceně 30 eur, zlevnily zhruba o procento. Nejvíce klesající akcií týdne byla opět těžební NWR, která klesla o 33,3 % na 0,10 Kč. Firma zveřejnila hospodářské výsledky už předminulý týden, ale investoři nadále zvažují, zda je vhodné i po relativně slabších číslech titul držet. Situace je velmi obtížná a riziko bankrotu je stále velmi vysoké. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal 5,2 % na 155,10 Kč. Mateřská společnost PKN Orlen uvedla, že stále zvažuje možnost výplaty dividendy ze zisku Unipetrolu vzhledem k dosavadním dobrým číslům, a to i přes nedávnou havárii v Chemparku Záluží u Litvínova.

IPO Kofoly na pražské burze: Vše na jednom místě

Líbí se mi ČEZ. Dividenda 40 korun je hodně zajímavá, říká expert

4. Očekávané události

Poslední listopadový den bude událostmi nabitý. V Japonsku budou oznámeny maloobchodní tržby a průmyslová produkce a také data z nemovitostního trhu, veřejně navíc vystoupí guvernér centrální banky Haruhiko Kuroda. Záplava makrodat bude pokračovat maloobchodními tržbami v Německu a Španělsku, které také zaktualizuje svůj běžný účet, pokračovat se bude britskou statistikou spotřebitelských úvěrů, italskou a německou inflací, HDP Portugalska a maloobchodními tržbami v Řecku. Z USA odpoledne dorazí aktuální hodnoty indexu nákupních manažerů v oblasti Chicaga, pokračujících prodejů domů a indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Po skončení obchodování dojde ke změnám v indexu MSCI Czech Republic, ve kterém O2 Czech Republic nahradí Pegas Nonwovens. V Paříži začíná konference OSN o klimatických změnách (trvat má do 11. prosince), britský parlament bude rozhodovat o zapojení letectva do operací proti Islámskému státu, výkonná rada MMF by měla rozhodnout o zařazení čínského jüanu do koše nejdůležitějších světových měn a americký Kongres bude pokračovat v debatách o zajištění financování chodu vlády (to je zajištěno do 11. prosince). Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise schválila státní pomoc pro řeckou bankovní jedničku Piraeus

Evropská komise v neděli schválila státní pomoc pro největší řeckou bankovní instituci Piraeus Bank. Vláda v Aténách bance v rámci sanace celého bankovního sektoru poskytne 2,72 miliardy eur, které dostane od eurozóny.

6. Lufthansa uzavřela mzdovou dohodu s pozemním personálem

Německá letecká společnost Lufthansa uzavřela mzdovou dohodu s odborovým svazem Verdi, který zastupuje její pozemní personál. Sdělily to obě strany. Mezitím pokračuje spor mezi vedením firmy a odbory, které zastupují její palubní personál a piloty.

7. Euro: Kellner zaplatil Komárkovi za podíl v O2 areně 600 milionů Kč

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zaplatila prostřednictvím firmy Lindus Services skupině KKCG Karla Komárka za její podíl v pražské O2 areně téměř 600 milionů korun. Podle aktuálního vydání týdeníku Euro to vyplývá z výroční zprávy za rok 2015. PPF se stala majoritním vlastníkem haly na konci roku 2013 v rámci rozdělení majetku s KKCG po zkrachovalé Sazce. Obě skupiny spolu původně napůl vlastnily ve firmě Bestsport Arena, pod niž hala patří, zhruba 86 % akcií.

8. Krym se bojí zimy, ohroženy jsou oslavy Vánoc i lékařská péče

Na Krym vystavený ukrajinské energetické blokádě míří zima a s ní rostou obavy ze sílících problémů v zásobování, dopravě a zdravotní péči. Od 1. prosince bude kvůli nedostatku elektrické energie omezena lékařská péče a zahájení zimní rekreační sezóny, včetně tradičních novoročních a vánočních oslav, se ruší.

9. Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 % tuzemských podniků

Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 % tuzemských podniků - u pětiny o více než 3 %, u sedminy od 1,4 % do 3 % a zbylé sedminy do 1,4 %. Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, který uskutečnila ČSOB pro ČTK mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání.

10. Evropská komise navrhne dobrovolné přesídlování syrských uprchlíků do EU

Tři miliardy eur v příštích dvou letech, liberalizaci vízového režimu i znovuotevření unijního přístupového procesu slíbili v neděli v Bruselu unijní státníci Turecku výměnou za jeho pomoc se zvládáním migrační krize. Česko přispěje do finančního balíku pro Ankaru v přepočtu téměř 700 miliony Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V JAR se vydražila Krejčířova luxusní vila i venkovský dům

V Johannesburgu se v sobotu vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného majetku Radovana Krejčíře, souzeného po útěku z České republiky za závažné zločiny i v Jihoafrické republice. Podrobnosti aukce, včetně prodejních cen, jejich pořadatelé vzhledem k citlivosti věci nezveřejnili, uvedla jihoafrická média.

Podle místních médií získal nemovitost v Bedfordview jeden ze čtyř přihlášených dražitelů po aukci trvající zhruba deset minut. Každý ze zájemců musel předem složit vratný registrační poplatek 100 000 randů (asi 177 000 korun). Přímo na ostře střeženou aukci nebyla média vpuštěna.

Zpravodajský web Eyewitness News s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že se dvě nemovitosti Radovana Krejčíře vydražily celkem za 17 milionů randů (30 milionů korun). Luxusní dům v Johannesburgu stál kupce údajně 12,8 milionu randů, venkovské sídlo v údolí řeky Vaal prý přišlo na 4,2 milionu.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating