Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak si v úterý vedly akcie na evropských a amerických burzách, jak vidí Británie svou budoucnost v EU a jak vypadá první kamenné knihkupectví společnosti Amazon? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý uzavřely v plusu, podpořil je růst cen ropy
Americké akcie úterní obchodní seanci zahájily poklesem, ztráty ale rychle smazaly a dostaly se do zelených čísel. Obrat na Wall Street podpořil růst cen akcií ropných firem. Trh se nyní připravuje na středeční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové a páteční klíčové údaje z americké ekonomiky. Dow zpevnil o 0,5 % na 17 918,15 bodu, S&P 500 připsal 0,27 % na 2 109,79 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,35 % na 5 145,13 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,76 % na 14,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,212 %. Dařilo se zejména energetickým titulům a akciím ze sektoru základních materiálů, zaostaly naopak cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží, akcie ze sektoru zdravotní péče a telekomunikační tituly.
Akcie za sebou mají skvělý měsíc, medvědi mají zatím smůlu
2. Evropské akcie v úterý pokračovaly v rozjeté rally
Evropské akcie v úterý pokračovaly v rally, cenné papíry firem z energetického sektoru vyvažovaly výkon akcií bank Standard Chartered a UBS. Britský FTSE 100 připsal 0,34 %, francouzský CAC 40 0,41 % a DAX zakončil na zelené nule. Akcie v ropném sektoru rostly díky oživujícím cenám ropy. STOXX Europe 600 přidal 0,43 % poté, co během dne kolísal mezi ziskem a ztrátou. "Je to celé o důvěře," říká Teis Knuthsen, investiční ředitel Saxo Bank. "Lidé jsou stále obezřetní, ale pomalu začínají být méně skeptičtí ohledně globálního oživení. Pokud se v tomto prostředí začne projevovat také solidní situace firem, bude to rally do konce roku stačit. Pro tuto chvíli si myslím, že potřebujeme ještě další důkazy," dodává.
Přesuny akciových miliard: Evropa a Japonsko těží z amerického odlivu
3. Pražská burza v úterý klesla, dolů ji tlačily akcie bank a ČEZ
Index PX v úterý klesl o 0,65 % na 980,19 bodu. Burzu dolů tlačily bankovní tituly - Komerční banka ztratila 0,64 % a Erste Group Bank 1,37 %. Skupina ČEZ rovněž oslabila, a to o 0,08 %. Akcie společností Stock a Fortuna posílily o více než procento a CETIN také mírně podražila, zbytek burzy se pohyboval v červených číslech. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie Unipetrolu a přes procento ztratily i akcie O2 C.R. (-1,26 %). Investiční skupina PPF po konci obchodování na pražské burze oznámila, že navrhne na valné hromadě firmy CETIN vytěsnění jejích minoritních akcionářů. Za jednu akcii CETIN zaplatí PPF 172,40 Kč.
Investorská abeceda s finančními experty aneb Co potřebujete vědět, (nejen) když začínáte
4. Očekávané události
Austrálie v noci na středu zveřejní maloobchodní tržby a výsledek obchodní bilanci, dopoledne se pak ponese ve znamení indexů nákupních manažerů ve službách a kompozitních údajů z evropských zemí. Spojené státy odpoledne přidají data o obchodní bilanci a agentura ADP zveřejní zprávu o nových pracovních místech v soukromém sektoru USA. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Time Warner, 21st Century Fox, Marathon Oil, Qualcomm, MetLife nebo Facebook. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Maďarská centrální banka prodlouží program levných úvěrů
Maďarská centrální banka prodlouží svůj program levných úvěrů pro komerční banky do příštího roku a uvolní na něj dalších 600 miliard forintů (52 miliard Kč). Plyne to z jejího úterního sdělení. Program má povzbudit komerční banky k poskytování většího množství půjček menším a středním firmám, což by mělo podpořit ekonomický růst.
6. Británie chce zůstat v EU, odmítá ale hlubší integraci
Británie si přeje setrvání v Evropské unii, nechce se ale podílet na prohlubování integrace. Žádá také omezení unijní regulace a odmítá, aby země mimo eurozónu ručily za dluhy zemí používajících společnou měnu. Na Dni německého průmyslu v Berlíně to v úterý řekl britský ministr financí George Osborne. Británie usiluje o reformu svých vztahů s EU a nejpozději v roce 2017 by se mělo v zemi konat referendum o jejím setrvání v unii.
7. TransCanada požádala o přerušení revize ropovodu Keystone XL
Společnost TransCanada Corporation v pondělí požádala vládu Spojených států, aby pozastavila její žádost o povolení zamýšleného ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům přitom krátce předtím naznačil, že rozhodnutí ohledně kontroverzního projektu hodlá učinit do konce funkčního období prezidenta Baracka Obamy v lednu 2017.
8. Takhle chce Řecko nalít kapitál do bank
Řecká vláda představila podmínky, za kterých pomůže bankám doplnit 14,4 miliardy eur kapitálu. Tuto potřebu identifikovaly zátěžové testy řeckých bank, které provedla ECB. ECB očekává, že banky doplní 4,4 miliardy eur (objem kapitálu, který bankám chybí k plnění kapitálových požadavků při očekávaném ekonomickém vývoji) od akcionářů a držitelů bondů. Státní Hellenic Financial Stability Fund pak doplní 10 miliard eur, které bankám chybí ve stresovém scénáři. 25 % bude v podobě běžných akciových podílů a zbytek přes takzvané COCO (contingent convertible securities).
9. Ukrajina chce v prvním čtvrtletí plyn z Ruska pouze za rozumnou cenu
Ukrajina bude kupovat plyn z Ruska do konce letošního roku. V prvním čtvrtletí příštího roku by však mohla začít znovu kupovat plyn z Evropy, pokud Rusko Kyjevu nenabídne konkurenceschopnou cenu. Uvedl to v úterý generální ředitel ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Andrij Kobolev.
10. BP: Zásoby ropy a plynu se do poloviny století zdvojnásobí
Ropa a zemní plyn světu v příštích desetiletích docházet nezačnou, světové rezervy těchto surovin se naopak do poloviny století navzdory růstu spotřeby takřka zdvojnásobí. Budou na to přitom stačit dosavadní technologie, předpověděla britská ropná společnost BP ve svém výhledu.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Amazon otevřel první kamenné knihkupectví
Společnost Amazon.com otevřela v úterý v Seattlu první kamenné knihkupectví - od roku 1994 operovala firma pouze online. V knihkupectví má každá kniha plaketu, na níž je zobrazeno její hodnocení čtenáři na Amazonu, včetně komentářů, které zákazníci v internetovém obchodě ke knihám píší. Od tradičního knihkupectví se Amazon Books odlišuje ještě jednou podstatnou věcí - knihy jsou v policích vystaveny čelem, což je mnohem náročnější než tradiční řazení knih tak, aby z nich byly vidět jenom hřbety.
Aktuality
